Unijni 18-latkowie już mogą starać się o bezpłatne bilety po Europie

Młodzież, w tle unijne gwiazdki, źródło EC - audiovisual Service

Młodzież, w tle unijne gwiazdki, źródło EC - audiovisual Service

Przez trzy tygodnie – do godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego 28 listopada – każdy osiemnastolatek w UE może zgłaszać się do konkursu i wygrać bilety na letnią podróż po Europie.

 

Wczoraj ruszyła kolejna edycja organizowanego przez Komisję Europejską programu DiscoverEU.

“Zapraszam młodych ludzi ze wszystkich zakątków Europy do zgłoszenia się do udziału w konkursie. Może to być okazja do tego, by odkryć zalety swobodnego przemieszczania się po naszej Unii, zdobyć ważne umiejętności, poznać różnorodność i bogactwo kulturowe Europy oraz zawrzeć nowe znajomości” – zachęcał unijny komisarz Tibor Navracsics, odpowiedzialny za edukację, kulturę, młodzież i sport.

Polacy starzeją się najszybciej w UE

Polskie społeczeństwo starzeje się najszybciej w Unii Europejskiej. Między 2001 a 2018 r. udział osób starszych w naszym kraju wzrósł powyżej średniej unijnej, a do 2050 r. liczba mieszkańców Polski ma zmniejszyć się o 3 mln.

 

 

Polaków będzie ubywać, podczas gdy …

Warunki udziału w konkursie

Unijnym programem DiscoverEU objęci są obywatele państw członkowskich UE, którzy urodzili się między 1 stycznia 2001 r. (włącznie) a 31 grudnia 2001 r. (włącznie). Chętni muszą jednak wypełnić zamieszczony w internecie wniosek (koniecznie trzeba podać prawidłowy numer dowodu tożsamości lub paszportu). Po wypełnieniu dostępnego na stronie formularza trzeba rozwiązać quiz z ogólnej wiedzy o Unii Europejskiej i odpowiedzieć na dodatkowe pytanie. Zgłoszenie należy złożyć za pośrednictwem Europejskiego Portalu Młodzieżowego.

Specjalna komisja oceni je i wybierze laureatów, a w styczniu uczestnicy zostaną powiadomieni o wynikach konkursu.

Letnia podróż po “zielonej” Europie

Zwycięzcy będą mogli odbyć podróż po Europie między 1 kwietnia a 31 października 2020 r. Będą też mogli uczestniczyć w różnych spotkaniach i wydarzeniach organizowanych w czasie podróży, a także otrzymać dziennik podróży, w którym będą mogli opisywać swoje doświadczenia. Co roku wszystkie te wydarzenia i spotkania związane są z priorytetami Unii Europejskiej. W przyszłym roku będzie to „Zrównoważona zielona Europa”.

Eurostat: Gdzie umiera najwięcej osób w wypadkach drogowych?

Podczas niedawno zakończonego długiego weekendu na polskich drogach zginęło 31 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że trwa właśnie najgorszy rok pod względem liczby ofiar śmiertelnych na drogach. Wedle innych danych to Polacy są coraz częściej sprawcami wypadków w Europie.
 

 

Europejski Urząd …

Pojedynczo lub w małej grupie i najczęściej pociągiem

Laureaci konkursu mogą podróżować indywidualnie lub w grupie, ale nie większej niż pięć osób. Podróż odbywa się przeważnie koleją. Jednak aby dostęp do konkursu był zapewniony we wszystkich zakątkach kontynentu, laureaci mogą skorzystać również z innych środków transportu, takich jak autobus czy prom lub, w wyjątkowych przypadkach, samolot. Umożliwia to udział w programie również młodzieży mieszkającej na  trudno dostępnych obszarach kontynentu lub na wyspach.

Budżet DiscoverEU wciąż rośnie

Konkurs DiscoverEU Komisja zorganizowała po raz pierwszy w czerwcu zeszłego roku w odpowiedzi na wniosek Parlamentu Europejskiego. Dotychczas, w trzech rundach tego programu KE przyznała 50 tys. biletów, a do udziału w konkursie zgłosiło się 275 tys. młodych ludzi.

Początkowy budżet tej inicjatywy wynosił 12 mln euro, tegoroczny już 16 mln euro, a w przyszłym roku ma wynieść aż 25 mln euro. W poprzedniej odsłonie DiscoverEU wzięło udział prawie 95 tys. osiemnastolatków ze wszystkich państw członkowskich, w tym z Polski 1,4 tys. Obecna runda umożliwi bezpłatne podróżowanie po Europie kolejnym 20 tys. młodych ludzi.