UNICEF: Kolejnych 600 tys. dzieci zagrożonych niedożywieniem

Problem niedożywienia dzieci dotyka m.in. regionu Tigraj w Etiopii (©UNICEF Ethiopia/2020/Mulugeta Ayene/CC BY-NC-ND 2.0)

Problem niedożywienia dzieci dotyka m.in. regionu Tigraj w Etiopii (©UNICEF Ethiopia/2020/Mulugeta Ayene/CC BY-NC-ND 2.0)

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) obawia się, że nie tylko przybędzie dzieci, które potrzebować będą natychmiastowej pomocy żywnościowej, ale również, że z powodu rosnących cen żywności będzie można pomóc mniejszej ich liczbie.

 

 

Wojna w Ukrainie pogłębia jeszcze bardziej światowy kryzys żywnościowy, bowiem uniemożliwia eksport ukraińskiego zboża czy roślin oleistych w takiej liczbie jak to było przed zbrojną napaścią Rosji.

Jednocześnie w niektórych częściach Ukrainy, a przede wszystkim tych okupowanych przez wojska rosyjskie, też zaczyna brakować żywności.

Cierpią z tego powodu szczególnie dzieci, a najbardziej te najmłodsze. Problem braku żywności nasila się też m.in. w Afganistanie, Etiopii czy Jemenie.

Głód i niedożywienie jako efekt działań zbrojnych w Ukrainie. Grozi nam kryzys żywnościowy?

Według ONZ około prawie 11 proc. światowej populacji zmaga się z problemem niedożywienia. Czy wojna w Ukrainie jeszcze pogorszy sytuację?

Specjalna pasta odżywcza drożeje

Według wyliczeń UNICEF w tym roku liczba niedożywionych dzieci może wzrosnąć na świecie o 600 tys. Co gorsza, tym z niedożywionych dzieci, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia, nie można po prostu wysłać ryżu czy mąki.

Najmłodsze niedożywione dzieci, aby odbudować swoje zdrowie i nie mieć w późniejszym życiu poważnych problemów zdrowotnych wynikłych z niedożywienia w kluczowym momencie rozwoju człowieka, potrzebują specjalnej odżywczej pasty terapeutycznej.

Tymczasem jej ceny na światowych rynkach z powodu zakłóceń dla globalnej gospodarki wywołanych przez pandemię COVID-19 i wojnę na Ukrainie, wzrosły już o 16 proc. i mogą rosnąć nadal.

Przyczyną jest wzrost cen składników, z jakich przyrządza się taki pasty, czyli orzechów, cukru, oliwy oraz dodatkowych substancji zawierających witaminy i mikroelementy. Zawierający 150 porcji karton, który pozwala przywrócić do stanu normalnego (w którym może już spożywać zwykłą żywność) dziecko w ciągu sześciu-ośmiu tygodni, kosztuje już 41 dolarów. A jeszcze kwartał temu kosztował około 35 dolarów.

„Jeszcze przed wojną na Ukrainie bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie było osłabione. Teraz sytuacja się pogorszyła. Spustoszenie sieją konflikty, zmiany klimatyczne i pandemia COVID-19” – powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell. I dodała, że każdego miesiąca jej organizacja potrzebuje na sam zakup past odżywczych ponad 25 mln dolarów więcej.

Indie zakazują eksportu pszenicy. Kolejne obawy o ceny żywności na światowych rynkach

Indyjska Dyrekcja Generalna Handlu Zagranicznego poinformowała o wstrzymaniu ze skutkiem natychmiastowym eksportu pszenicy.

Coraz więcej niedożywionych dzieci

Szacuje się, że na całym świecie z powodu niedożywienia cierpi około 13,6 mln dzieci poniżej piątego roku życia. Co piąte dziecko w tej grupie wiekowej na świecie umiera przedwcześnie właśnie z powodu niedożywienia i związanych z tym powikłań.

Mimo to aż 2/3 potrzebujących tego dzieci na świecie przed wybuchem wojny na Ukrainie nie miało dostępu do potrzebnej im terapeutycznej pasty odżywczej. Teraz sytuacja jeszcze się według UNICEF pogorszy.