Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) obawia się, że nie tylko przybędzie dzieci, które potrzebować będą natychmiastowej pomocy żywnościowej, ale również, że z powodu rosnących cen żywności będzie można pomóc mniejszej ich liczbie.
Wojna w Ukrainie pogłębia jeszcze bardziej światowy kryzys żywnościowy, bowiem uniemożliwia eksport ukraińskiego zboża czy roślin oleistych w takiej liczbie jak to było przed zbrojną napaścią Rosji.
Jednocześnie w niektórych częściach Ukrainy, a przede wszystkim tych okupowanych przez wojska rosyjskie, też zaczyna brakować żywności.
Cierpią z tego powodu szczególnie dzieci, a najbardziej te najmłodsze. Problem braku żywności nasila się też m.in. w Afganistanie, Etiopii czy Jemenie.
Specjalna pasta odżywcza drożeje
Według wyliczeń UNICEF w tym roku liczba niedożywionych dzieci może wzrosnąć na świecie o 600 tys. Co gorsza, tym z niedożywionych dzieci, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia, nie można po prostu wysłać ryżu czy mąki.
Najmłodsze niedożywione dzieci, aby odbudować swoje zdrowie i nie mieć w późniejszym życiu poważnych problemów zdrowotnych wynikłych z niedożywienia w kluczowym momencie rozwoju człowieka, potrzebują specjalnej odżywczej pasty terapeutycznej.
Tymczasem jej ceny na światowych rynkach z powodu zakłóceń dla globalnej gospodarki wywołanych przez pandemię COVID-19 i wojnę na Ukrainie, wzrosły już o 16 proc. i mogą rosnąć nadal.
Przyczyną jest wzrost cen składników, z jakich przyrządza się taki pasty, czyli orzechów, cukru, oliwy oraz dodatkowych substancji zawierających witaminy i mikroelementy. Zawierający 150 porcji karton, który pozwala przywrócić do stanu normalnego (w którym może już spożywać zwykłą żywność) dziecko w ciągu sześciu-ośmiu tygodni, kosztuje już 41 dolarów. A jeszcze kwartał temu kosztował około 35 dolarów.
„Jeszcze przed wojną na Ukrainie bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie było osłabione. Teraz sytuacja się pogorszyła. Spustoszenie sieją konflikty, zmiany klimatyczne i pandemia COVID-19” – powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell. I dodała, że każdego miesiąca jej organizacja potrzebuje na sam zakup past odżywczych ponad 25 mln dolarów więcej.
Coraz więcej niedożywionych dzieci
Szacuje się, że na całym świecie z powodu niedożywienia cierpi około 13,6 mln dzieci poniżej piątego roku życia. Co piąte dziecko w tej grupie wiekowej na świecie umiera przedwcześnie właśnie z powodu niedożywienia i związanych z tym powikłań.
Mimo to aż 2/3 potrzebujących tego dzieci na świecie przed wybuchem wojny na Ukrainie nie miało dostępu do potrzebnej im terapeutycznej pasty odżywczej. Teraz sytuacja jeszcze się według UNICEF pogorszy.