Ukraina: Mistrz olimpijski zmaga się z rasistami. „Jakie są kryteria patriotyzmu?”

rasizm

“Wszelkie przejawy rasizmu czy ksenofobii są na Ukrainie niedopuszczalne”, oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na atak wobec członka jego partii, mistrza olimpijskiego Żana Bełeniuka. / Zdjęcie: Unsplash [Alexis Fauvet]

Ukraiński zapaśnik częściowo rwandyjskiego pochodzenia Żan Bełeniuk, srebrny medalista olimpijski z Rio de Janeiro i mistrz olimpijski z Tokio, twierdzi, że po powrocie z Igrzysk Olimpijskich zetknął się z rasistowskimi uwagami. „Czy dla mojego kraju jestem Ukraińcem?”, zastanawia się sportowiec.

 

30-letni Bełeniuk jest synem Ukrainki i Rwandyjczyka, który wychowywał się w ZSRR, a potem zginął jako pilot wojskowy w rwandyjskiej wojnie domowej. Na Igrzyskach w Tokio jako jedyny zdobył dla Ukrainy olimpijskie złoto. Oprócz sportu zajmuje się także polityką. Jest posłem do Rady Najwyższej z ramienia partii Sługa Narodu, ugrupowania prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Olimpijczyk napisał na Facebooku, że spotkał na ulicy kilku nieznanych młodych mężczyzn, które ewidentnie szukały zwady i wykrzykiwały pod jego adresem rasistowskie hasła, np. “won do Afryki”. Odnosząc się do faktu reprezentowania przez niego Ukrainy w sporcie i w parlamencie pytali także, “co ta czarna małpa wie o patriotyzmie?”.

“Czy dla mojego państwa jestem Ukraińcem? Jakie kryteria patriotyzmu tu obowiązują?”, zastanawiał się Bełeniuk. “Jak w takiej sytuacji mistrz olimpijski może czuć się bezpiecznie w rodzinnym kraju i mieście?”, kontynuował.

Włochy: Zmieni się prawo dotyczące obywatelstwa? Bodźcem Igrzyska Olimpijskie

Reforma była rozważana już w 2017 r., ale przepadła w Senacie. Teraz rząd myśli o tym, by powrócić do podobnej inicjatywy.

Prezydent: Rasizm na Ukrainie jest niedopuszczalny

Na emocjonalny wpis olimpijczyka zareagował sam Zełenski. “Dzięki Żanowi Bełeniukowi na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 wybrzmiał ukraiński hymn”, zauważył na Twitterze, nazywając zapaśnika “jednym z najbardziej godnych synów Ukrainy”, z którego cały naród jest dumny.

Prezydent podkreślił także, że “wszelkie przejawy rasizmu czy ksenofobii są na Ukrainie niedopuszczalne”. Zaapelował do policji “o surowe reagowanie na podobne przypadki” i “powstrzymywanie” ksenofobicznych zachowań. Ukraińska policja wszczęła dochodzenie w sprawie Bełeniuka.

“Bełeniuk to nasz bohater”, stwierdził Ołeksandr Pastuchow, rzecznik Ukraińskiej Federacji Zapasów Grecko-Rzymskich i Sportowych, w rozmowie z agencją Reutera. Incydent nazwał “smutnym i nieprzyjemnym”. Jego zdaniem Bełeniuk “dowiódł, że jest patriotą, prawdziwym Ukraińcem”.