Szwecja: Błędne procedury i zaniedbania. Połowa ofiar COVID-19 mieszkała w domach opieki

Foto via unsplash

Prawie połowa wszystkich dotychczasowych zmarłych na COVID-19 w Szwecji mieszkała w domach opieki, wynika z zaprezentowanych we wtorek (7 lipca) wstępnych wyników państwowej kontroli Inspekcji ds. Służby Zdrowia i Opieki Społecznej (IVO).

 

 

Rząd Szwecji zdecydował o powołaniu komisji mającej do 22 lutego 2022 r. ocenić strategię walki z koronawirusem. Jako priorytetową uznano ocenę opieki nad osobami starszymi. Raport w tej sprawie ma powstać do 30 listopada br.

Szwecja: Połowa ofiar w domach opieki

Ma to związek z potwierdzonymi przez raport IVO nieprawidłowościami w szwedzkich domach opieki. Kontrola IVO wykazała, że w 91 domach dla osób starszych doszło do „poważnych niedociągnięć” oraz nieprawidłowości”. Media niemal od początku pandemii pisały o przypadkach pozostawienia pensjonariuszy domów opieki samych sobie. Informowano o niewystarczającej ilości środków ochrony czy braku wsparcia dla personelu.

W raporcie podkreślono także m.in. przemieszczanie się personelu bez środków ochronnych między zdrowymi i zakażonymi pensjonariuszami, problemy z utrzymaniem higieny czy nawet podawanie przez pielęgniarki pensjonariuszom środków spowalniających oddychanie, często bez obecności lekarza.

Szwedzka minister zdrowia Lena Hallengren podkreśliła podczas wtorkowej konferencji prasowej, że w domach opieki, w których wykryto niewłaściwe procedury, przeprowadzone zostaną dalsze kontrole, a w szczególności dokonana zostanie analiza dokumentacji medycznej osób zmarłych na COVID-19.

We wtorek Urząd Zdrowia Publicznego poinformował o kolejnych 14 ofiarach śmiertelnych COVID-19 w Szwecji, łączny bilans zgonów to 5447. Zdecydowana większość z nich to osoby powyżej 70 roku życia.

Szwecja: Gorzkie święto narodowe z powodu koronawirusa

W Święto Narodowe Szwecji wielu mieszkańców kraju wywiesiło flagi narodowe, ale natychmiast opuściło je do połowy masztu. To nie tylko wspomnienie ofiar pandemii koronawirusa, ale również wyraz sprzeciwu wobec rządu.

Szwecja: Przygotowania do drugiej fali

Tymczasem szwedzkie władze ogłosiły rozpoczęcie oficjalnych przygotowań do drugiej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na chorobę COVID-19. Dotychczas potwierdzono 73 061 przypadków koronawirusa, co oznacza wzrost w ciągu ostatniej doby o 283.

Władze w Sztokholmie obawiają się o jesień, gdy gorsza pogoda i spadek populacyjnej odporności mogą się przyczynić do dużego wzrostu liczby nowych zakażeń koronawirusem. Obawy o tzw. drugą falę pandemii wyraża wielu europejskich epidemiologów.

Szwecja zaczęła oficjalne przygotowania na drugą falę epidemii koronawirusa

Szwedzkie władze ogłosiły rozpoczęcie oficjalnych przygotowań do drugiej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na chorobę COVID-19. W Szwecji wciąż notowanych jest codziennie wiele nowych infekcji.