Szef Zalando rezygnuje. Zajmie się rodziną, żeby żona mogła zrealizować swoje ambicje zawodowe

Siedziba główna Zalando w Berlinie, źródło: Wikipedia, fot. Lear 21 (CC BY-SA 4.0)

Siedziba główna Zalando w Berlinie, źródło: Wikipedia, fot. Lear 21 (CC BY-SA 4.0)

38-letni Rubin Ritter – dyrektor generalny, członek zarządu i jeden z założycieli Zalando, czyli jednej z największych na świecie platform sprzedających odzież i dodatki, ogłosił rezygnację ze wszystkich swoich stanowisk w firmie. Ogłosił, że poświęci się rodzinie, aby ambicje zawodowe mogła realizować jego żona.

 

 

Zalando to założona w Berlinie w 2008 r. platforma oferujące możliwość sprzedaży ubrań różnych marek, która z czasem stała się jednym z największych na świecie e-sklepów oferujących produkty związane z modą.

Dziś Zalando posiada również własne marki modowe, a także oferuje kosmetyki i akcesoria. Działa w 17 krajach na świecie i ma 36 mln stałych klientów. W III kwartale 2020 r. zanotowała mimo pandemii i kryzysu gospodarczego przychody w wysokości 1,85 mld euro. Oznacza to wzrost aż o 21,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Szkocja jako pierwsza na świecie kończy z "ubóstwem menstruacyjnym"

Nawet co dziesiąta Brytyjka cierpiała kiedyś na „ubóstwo menstruacyjne”.

Odejście jednego z założycieli Zalando

Założycielami Zalando są David Schneider i Robert Gentz, a ich projekt wsparli finansowo niemieccy multimilionerzy i przedsiębiorcy branży internetowej bracia Oliver, Alex i Marc Samwerowie, którzy znani są ze swojej taktyki inwestowania w już sprawdzone na rynku pomysły. Według braci Samwer na rynku wcale nie jest bowiem najlepiej być z jakimś pomysłem pierwszym, ale… drugim.

Mniej więcej po roku do rozwijających swój start-up w jeszcze niemal garażowych warunkach Schneidera i Gentza dołączył Rubin Ritter. W 2010 r. wszedł do zarządu Zalando, w którym zasiada do dziś. Pełni także obecnie funkcję dyrektora generalnego (CEO) oraz odpowiada za strategię i komunikację. Do 2019 r. był też dyrektorem finansowym spółki.

Ze wszystkich wciąż zajmowanych w Zalando stanowisk Ritter odejdzie jednak z w maju 2021 r., a więc dwa lata przed obowiązującym go obecnie kontraktem, który wygasa w 2023 r. Swoją decyzję ogłosił jednak pół roku wcześniej, aby zapewnić płynne przekazanie obowiązków ewentualnym następcom.

Unia Europejska ma nowy plan działania ws. równości płci

Celem Komisji Europejskiej jest wyeliminowanie strukturalnych przyczyn zróżnicowania sytuacji kobiet i mężczyzn oraz dyskryminacji ze względu na płeć.

Ritter rezygnuje, aby wesprzeć żonę

W wydanym przez siebie oświadczeniu Ritter zapewnił, że nad swoją decyzją myślał „wiele miesięcy”, a jej podjęcie poprzedziły „długie narady z żoną”. Bo i o żonę w tym wszystkim chodzi. Dyrektor generalny Zalando postanowił ustąpić ze swoich stanowisk, aby „poświęcić więcej czasu swojej powiększającej się rodzinie”.

I nie jest to tylko czcza wymówka, jaką zwykle stosują podające się do dymisji osoby publiczne, które nie chcą ujawnić prawdziwych przyczyn odejścia. Ritter bowiem rezygnuje z wielkiego biznesu, aby dać przestrzeń do realizacji zawodowej swoje żonie.

„Po ponad 11 niesamowitych latach, w których Zalando było moim priorytetem, czuję, że nadszedł czas, aby nadać swojemu życiu nowy kierunek. Moja żona i ja ustaliliśmy, że w nadchodzących latach priorytetem powinny być jej ambicje zawodowe” – oświadczył. Nie wyjaśnił jednak o jakie planu zawodowe żony chodzi.

Ritter przekazał również mediom, że „zawsze czuł, że bycie częścią zespołu Zalando jest darem i przywilejem i będzie mu niezwykle trudno to zostawić”. Zapewnił jednak, że swojej decyzji już nie zmieni. „Zalando pozwoliło mi być częścią wspaniałej historii sukcesu, która przerosła moje najśmielsze marzenia” – podkreślił.

Pułkowniczki i majorki w niemieckiej armii. Bundeswehra wprowadza żeńskie formy stopni wojskowych

Ze zmiany nie są zadowolone same kobiety służące w wojsku, które uważają, że nowe formy tylko przeszkodzą integracji płci żeńskiej w armii.

Kierownictwo Zalando rozumie Rittera

Rada nadzorcza spółki wyraziła zrozumienie dla decyzji Rittera. W wysłanym mediom oświadczeniu napisano o potraktowaniu jego kroków „z najwyższym szacunkiem”. „Wyrażamy jednocześnie wdzięczność za jego wieloletnie zaangażowanie i wkład w rozwój marki” – napisano.

Z kolei Robert Gentz, który zapewnił, że razem z Davidem Schneiderem dalej będą kierować spółką, poinformował, że także przyjmuję decyzję dotychczasowego CEO Zalando ze zrozumieniem.

„Kiedy zaczęliśmy wysyłać pierwsze buty do naszych klientów z piwnicy naszego biura, nie wiedzieliśmy, dokąd nas to zaprowadzi. Nie sposób przecenić wpływu Rubina na sukces Zalando” – oświadczył. Nie podał jednak czy Zalando dokooptuje kogoś do zarządu na miejsce ustępującego CEO.