Tradycyjne gofry i choinka dekorowana przez Dzieciątko Jezus. Jakie są święta Słowaków?

Tradycyjne gofry i choinka dekorowana przez Dzieciątko Jezus. Jakie są święta Słowaków?

Tradycyjne gofry i choinka dekorowana przez Dzieciątko Jezus. Jakie są święta Słowaków? [Photo via Unsplash]

Czym gwiazdka w Bratysławie różni się od tej w Warszawie? Okazuje się, że na ekranach w wigilijną noc wcale nie pojawia się tam Kevin sam w Domu, a Mikołaj wcale nie jest odpowiedzialny za przynoszenie prezentów.

 

 

Jeśli chodzi o przygotowanie do świąt, podobnie jak w Polsce, adwent także jest wyraźnie wpisany w krajową tradycję. Podczas gdy w przeszłości był on kojarzony głównie z duchowymi przygotowaniami, obecnie nabrał on bardziej komercyjnego wymiaru.

Zwyczaje adwentowe są w tym kraju jednak nieco inne. Gdy Polacy w okresie tym zapalają świeczniki adwentowe, słowackie rodziny wystawiają na stoły specjalne wieńce, zawierające 4 świece. Każda z nich jest zapalana w kolejną niedzielę, aż do świąt Bożego Narodzenia. Popularny jest także zwyczaj otwierania okienek w kalendarzach adwentowych.

Choinka dekorowana jest w noc przed Wigilią, lub w dzień Wigilii. Małe dzieci wierzą, że to Dzieciątko Jezus przynosi drzewko do domu – często rodzice w tajemnicy przynoszą więc choinki i dekorują je.

Słowacy, podobnie jak Polacy, zaczynają świętowanie od wieczerzy wigilijnej, serwowanej 24 grudnia. Składa się ona z reguły z kilku dań i różni w zależności od regionu kraju i rodziny. Za tradycyjne słowackie danie uchodzą jednak… domowe gofry świąteczne. Są one najczęściej spożywane z miodem. Na stołach często trafić można także na tradycyjne ciasto Štedrák, zupę z kapusty kiszonej a także ryby – karpia i łososia.

Warto nadmienić, że to nie Kevin sam w Domu króluje na tamtejszych szklanych ekranach. Są to inne filmy – Tři oříšky pro Popelku (Trzy Orzeszki dla Kopciuszka) oraz Pelíšky (Pod jednym dachem), osadzony w realiach Bożego Narodzenia w Czechosłowacji w latach 60.

Wigilijne tradycje także różnią się w zależności od części kraju. Bardzo często pod obrusem umieszcza się łuskę karpia, co ma przynieść bogactwo. Zdarza się, że głowa rodziny wykonuje krzyż za pomocą miodu na czołach reszty domowników, co także ma zapewnić obfitość oraz dobro. Dodatkowy talerz przy stole na Słowacji symbolizuje miłosierdzie, czasem bywa także interpretowany jako miejsce dla zmarłego członka rodziny.

Prezenty, podobnie jak w Polsce, są otwierane po wigilijnej wieczerzy. One także mają być przyniesione przez Dzieciątko Jezus.  Na Słowacji praktykuje się także żywo zwyczaj chodzenia na pasterkę, która uchodzi za najbardziej „uczęszczane” nabożeństwo w roku.

Podczas tegorocznych świąt, z powodu koronawirusa, na Słowacji nadal utrzymuje się napięta sytuacja pandemiczna. W ostatnich tygodniach rząd zdecydował się na poluzowanie restrykcji sanitarnych tak, by umożliwić zgromadzenia rodzinne. Jednocześnie, od 25 grudnia otwarte będą hotele, jak na razie tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców.