„Stop LGBT”: Sejm zajmie się projektem ustawy Kai Godek. Przewiduje m.in. zakaz parad równości

lex-tvn-sejm-suski-pis-usa-aliu-tusk-kaczynski-wolne-media-opozycja-PO-PSL-Ziobro

Posiedzenie Sejmu / Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki, Flickr, CC BY 2.0 [Sejm RP]

Dziś (28 października) w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Stop LGBT”. To inicjatywa Fundacji Życie i Rodzina Kai Godek. Projekt zakłada hamowanie „propagandy homoseksualnej w przestrzeni publicznej” poprzez m.in. zakaz organizowania parad i marszów równości.

 

 

To już drugi raz, kiedy fundacja Kai Godek podejmuje próbę uchwalenia przez Sejm projektu „Stop LGBT”, czyli de facto obywatelskiego projektu ustawy o zmianie Prawa o zgromadzeniach. Pierwszy raz podpisy pod ustawą były zebrane w listopadzie 2020 r., jednak marszałek Sejmu Elżbieta Witek uznała, że izba nie zajmie się nim ze względu na błędy proceduralne.

Wówczas Fundacja Życie i Rodzina poszła do sądu. Sąd Najwyższy uznał, że skarga wpłynęła po wymaganym terminie, dlatego działacze musieli zebrać 100 tys. podpisów po raz drugi.

Projekt ustawy „Stop LGBT” ponownie złożono w Sejmie na początku sierpnia. Pod dokumentem podpisało się 140 tys. osób.

Według przepisów marszałek Sejmu ma trzy miesiące od wpłynięcia obywatelskiego projektu ustawy na skierowanie go do pierwszego czytania. Dziś (28 października) będzie procedowany w Sejmie. Według harmonogramu pierwsze czytanie przewidziane jest na godz. 20:30.

USA: Pierwszy paszport z oznaczeniem dla osób niebinarnych

Osoby niebinarne nie określają się jako wyłącznie kobiety czy mężczyźni.

Czego domaga się Kaja Godek?

Projekt zakłada przede wszystkim zakazanie demonstracji, podczas których miałoby dochodzić m.in. do „propagowania orientacji seksualnych innych niż heteroseksualizm”, „kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny” oraz „propagowania aktywności seksualnych dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18. roku życia”.

Jak można przeczytać w projekcie ustawy, Fundacja Życie i Rodzina przez propagowanie rozumie „wszelkie formy upowszechniania, rozpowszechniania, agitowania, lobbowania, twierdzenia, oczekiwania, żądania, zalecania, rekomendowania bądź promowania”.

W trakcie prezentowania w sierpniu projektu ustawy Kaja Godek stwierdziła. że jego celem jest m.in. uniemożliwienie organizacji Parad Równości. W projekcie ustawy zaznaczono, że cel zgromadzenia publicznego nie może dotyczyć kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, propagowania orientacji innych niż heteroseksualizm ani propagowania związków osób tej samej płci.

Według przedstawicieli fundacji marsze równości „spotykają się z brakiem aprobaty innych obywateli”, a okazywanie sobie uczuć przez pary jednopłciowe „krępuje osoby postronne”. W projekcie napisano m.in., że takie formy manifestacji są „nieodpowiednie w demokratycznym państwie prawnym”.

W ustawie przewidziano także ochronę „symboli religijnych oraz przedmiotów związanych z praktykowaniem obrzędów religijnych w sposób mogący obrazić uczucia religijne innych osób, w tym poprzez ich artystyczne przetworzenie”.

Bułgaria: „Nie” dla gender. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok

Debata na temat płci przybrała na sile w Bułgarii przy okazji dyskusji wokół Konwencji Stambulskiej.

Przyjęcie ustawy tragedią dla wielu niewinnych osób

Projekt ustawy jest krytykowany przez środowiska lewicowe. Do parlamentarzystów wystosowano list, w którym zaapelowano o nie podejmowanie decyzji ws. projektu „Stop LGBT”, zanim nie zdobędzie rzetelnej wiedzy i zrozumienia, czym jest naprawdę nieheteronormatywność.

Sygnatariusze listu przekonują, że w Polsce jeszcze – na razie – nie karze się więzieniem ani śmiercią osób LGBT+. „Ale są środowiska, które zmierzają do ustanowienia takich praw. Jeśli sprawiedliwi i światli ludzie nie sprzeciwią się narastaniu dyskryminacji, to w końcu do tego dojdzie. Przyjęcie tej faszyzującej ustawy byłoby tragedią dla wielu niewinnych ludzi i ogromną hańbą dla naszego kraju”, podkreślono.

Z treścią listu można zapoznać się m.in. tutaj. List poparły osoby będące rodziną osób transpłciowych oraz twórcy kultury i pracownicy oświaty.