Słowacja: Antyszczepionkowcy protestują przed domami lekarzy

slowacja-antyszczepionkowcy-szczepienia-kampania-szczepien-lekarze-koronawirus-pandemia-covid19-protesty

Napięcia wokół szczepień na Słowacji narastają. [Canva]

Napięcia wokół szczepień na Słowacji narastają, ponieważ antyszczepionkowcy zaczęli protestować przed domami znanych lekarzy, popierających prowadzenie kampanii szczepień, pisze Marián Koreň z EURACTIV.sk.

 

Protestującym nie udało się bezpośrednio zaatakować medyków, ale byli agresywni wobec ich sąsiadów, w tym sąsiadów jednej z lekarek, Eleny Prokopovej, których oskarżyli o tuszowanie zabójstw dzieci. 

Prokopová jest jednym z najbardziej znanych słowackich pediatrów i często wypowiadała się w mediach na temat konieczności szczepienia najmłodszych. Teraz jednak nie jest pewna czy należy kontynuować tę kampanię.

„Uważam za absurdalne, że społeczeństwo na to pozwala. Próbują zagrozić mojej przestrzeni osobistej tylko dlatego, że wyrażam swoje eksperckie opinie”, powiedziała gazecie Denník N.

Kilku polityków rządu potępiło ataki, w tym premier Eduard Heger, który uznał je za niedopuszczalne. „Muszę wezwać prokuraturę i policję do ścisłego monitorowania tych działań i do zainterweniowania, jeśli sytuacja będzie tego wymagać”, napisał na Facebooku.

Policja już zapowiedziała, że nie będzie tolerować żadnych ataków antyszczepionkowców w przyszłości. „Podejmiemy wszelkie niezbędne środki, aby chronić ludzi. Apeluję do osób, które czują się zagrożone, aby to zgłaszały, a my będziemy reagować”, zapewnił minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec.