Słowacja: W parlamencie przepadła ustawa zaostrzająca prawo aborcyjne

Premier Słowacji Igor Matowicz [foto via @ Matovicz Facebook]

Premier Słowacji Igor Matowicz [foto via @ Matovicz Facebook]

We wtorek w słowackim parlamencie przewagą jednego głosu odrzucono projekt ograniczający dostępność aborcji.

 

Wniosek konserwatywnych parlamentarzystów został odrzucony stosunkiem głosów 59 do 58 (45 było przeciw, 12 wstrzymało się od głosu, a 2 nie głosowało) w 150-osobowym parlamencie.

Ponieważ na sali obecnych było 117 parlamentarzystów, oznacza to, że do uchwalenia nowelizacji zabrakło jednego głosu.

Słowacja: Jakie były postulowane zmiany?

Jak podkreślają słowackie media wynik głosowania był w pewnej mierze dziełem przypadku, ponieważ w decydującym głosowaniu nie wzięło kilku z konserwatywnych parlamentarzystów, którzy deklarowali poparcie dla zaostrzenia przepisów.

Między pierwszym a drugim głosowaniem liczba posłów opowiadających za nowym prawem stopniała aż o 23 osoby (z 81 do 58). Gdy w pierwszym głosowaniu za nowelizacją ustawy opowiedziało się 81 posłów w 150-osobowym parlamencie, wydawało się, że wprowadzenie nowego prawa okaże się formalnością.

Zgodnie z nim aborcja wciąż byłaby dozwolona do 12 tygodnia ciąży, ale podwojony byłby czas oczekiwania na nią do 96 godzin. Ponadto kobiety musiałyby zadeklarować przyczynę decyzji o aborcji, a kliniki aborcyjne nie mogłyby reklamować swoich usług.

Słowacja przetestuje na koronawirusa wszystkich obywateli

Słowacja przygotowuje się do wielkiego przedsięwzięcia – masowe testy na koronawirusa obejmą wszystkich obywateli powyżej 10. roku życia. Nie ma jednak jeszcze potwierdzenia czy testy będą obowiązkowe.

Walka o zmiany w ustawie jeszcze nie zakończona?

„Nasza propozycja pomocy kobietom w ciąży nie została zrealizowana. Żałuję, że moi koledzy w tej trudnej sytuacji ekonomicznej nie wsparli najbardziej potrzebujących – kobiet w ciąży i dzieci”, napisała na swoim profilu na Facebooku główna autorka ustawy, posłanka rządzącej partii Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLANO) Anna Záborská.

Parlamentarzystka zapowiedziała ponowne przedłożenie projektu za sześć miesięcy, czyli w terminie określonym przez słowackie prawo.

Zwolennicy projektu nowelizacji, głównie z chrześcijańskiej frakcji w rządzącej partii OLANO, przekonywali, że pomoże ona kobietom w podejmowaniu świadomych decyzji i zapewni wsparcie finansowe we wcześniejszym okresie ciąży.