Ranking postępu społecznego: Polska w trzeciej dziesiątce

Centrum Warszawy / Zdjęcie via unsplash.com

Niżej niż Słowenia, Czechy, Estonia i Litwa, a w wielu dziedzinach podobnie do Chile, gdzie do niedawna trwały masowe protesty społeczne – tak wypadła Polska w najnowszym rankingu Social Progress Index.

 

 

W najnowszym rankingu postępu społecznego Social Progress Index przygotowanego przez globalny zespół Deloitte, Polska została sklasyfikowana na 33 miejscu wśród 149 krajów świata. Z państw regionu wyżej oceniono nie tylko Niemcy (8.), ale także Czechy (24.), Estonię (25.) czy Litwę (32.). W ciągu ostatnich pięciu lat Polska zajmowała miejsca między 29 a 33.

Expose Morawieckiego: Głównie o energetyce, klimacie i gospodarce

Ponownie desygnowany na premiera po październikowych wyborach parlamentarnych Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie swoje expose. Skupił się w nim przede wszystkim na kwestiach gospodarczych, klimatycznych oraz energetycznych.

 

Sejmowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego trwało godzinę i było jednym z krótszych expose polskich kandydatów …

Stała pozycja

Tuż pod koniec października firma doradztwa strategicznego Boston Consulting Group opublikowała ranking jakości życia. Polska zajęła w nim 31 miejsce wśród 143 sklasyfikowanych państw. Wskaźniki brane pod uwagę przez Social Progress Index nie pokrywają się w całości ze wspomnianym zestawieniem, lecz często poruszają podobne zagadnienia, jak kwestie ekonomiczne czy dostęp do oświaty czy bezpieczeństwa.

Indeks postępu społecznego bierze pod uwagę zarówno aspekty społeczne, jak i środowiskowe, koncentrując się na takich ludzkich potrzebach, jak dostęp do żywności, podstawowa opieka medyczna, dostęp do wody, odpowiednich warunków sanitarnych, jakości środowiska, dostępu do informacji, praw i wolności osobistych czy edukacji. Polska zajęła 33 miejsce zdobywając 81,25 pkt. na 100 możliwych. Pod względem PKB na mieszkańca nas kraj zajął 36 miejsce.

Od przyszłego roku wzrośnie akcyza na papierosy i alkohol?

Projekt ustawy zaakceptowany przez rząd przewiduje 10-proc. wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. W przyszłym roku do budżetu państwa ma wpłynąć dodatkowe 1,7 mld zł.

 

 

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym jest pierwszą inicjatywą rządu, która wpłynęła do Sejmu nowej kadencji. …

Klimat i tolerancja

Miejsce w trzeciej dziesiątce nie oznacza, że we wszystkich dziedzinach Polska wypadła znacznie słabiej od czołówki. I tak np. wskaźniki niedożywienia nad Wisłą zostały ocenione jako bardzo zadowalające: 2,5 proc. krajowej populacji przełożyło się na miejsce w światowej czołówce. Podobnie jest z dostępem do energii elektrycznej (100 proc. mieszkańców posiada prąd) czy wskaźnikiem alfabetyzacji (99 proc. ludności, która ukończyła 15 lat potrafi czytać). Polska znajduje się także w światowej czołówce pod względem równości płci w edukacji ponadpodstawowej oraz

Znacznie gorzej nasz kraj wypadł w przypadku wolności słowa (84. na świecie), wolności wyznania (58.) czy dostępu do wymiaru sprawiedliwości (56.). Na 76. sklasyfikowano Polskę pod względem dostępności do środków antykoncepcyjnych. Na 79. ze względu na dyskryminację i przemoc przeciwko mniejszościom a na 65. pod względem tolerancji wobec mniejszości seksualnych. Zdecydowanie najgorzej autorzy Social Progress Index obeszli się z Polską w przypadku jakości środowiska naturalnego. Niska – 52. lokata – wynika z wysokiego wskaźnika emitowania zanieczyszczeń do atmosfery oraz przełożenia tejże statystyki na współczynnik śmierci wśród Polaków.

PGNiG zamierza porzucić rosyjski gaz

PGNiG poinformowało o wysłaniu do Gazpromu oświadczenia woli ws. zakończenia kontaktu na dostawy rosyjskiego gazu z dniem 31 grudnia 2022 r.

 

 

Polska będzie odbierała rosyjski gaz przesyłany przez gazociąg jamalski jeszcze przez trzy lata – do końca 2022 r. W piątek …

Prawie jak USA

Z 12 wskaźników wziętych pod uwagę Polska najlepiej wypadła w bezpieczeństwie osobistym. 20. miejsce to poziom czołowych państw świata. W „30” sklasyfikowane nasz kraj jeszcze dzięki dobremu poziomowi dostępu do wody (30.) i podstawowej wiedzy (23.).

Najlepsze miejsce z państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz Południowej zajęła Słowenia. 85,8 pkt. na 100 przełożyło się 21. lokatę – o trzy pozycje gorzej od Hiszpanii i Portugalii. Czechy z 84,36 zajęły 24 miejsce. Nasi południowi sąsiedzi wyróżnili się m.in. pod względem wysokiego wskaźnika podstawowych potrzeb ludzkich. Węgry sklasyfikowano na 38. miejscu (78,77 pkt.), a Słowację na 35. Najgorzej z Unii Europejskiej wypadła Rumunia z 74.8 pkt. i 45 miejscem, podczas gdy Ukraina z 66,97 zajęła 80 pozycję.

W rankingu najlepiej oceniono Norwegię przed Danią, Szwajcarią, Finlandią, Szwecją i Islandią. Stany Zjednoczone zajęły 26. miejsce, pomimo znacznej przewagi nad większością państw pod względem dochodu narodowego. Jednak

Jakie innowacje potrzebne są polskiej energetyce?

W literaturze fachowej i słownikach można znaleźć przynajmniej kilkadziesiąt definicji pojęcia „innowacja”. Swoje definicje tworzą też eksperci. Ale jakkolwiek innowacje zdefiniować, wiadomo, że w polskiej energetyce bardzo ich potrzeba. Często podkreślano to podczas 30. konferencji EuroPOWER w Warszawie.
 

Joseph Schumpeter, któremu …

 

Więcej informacji:

Social Progress Index 2019