Przeciwnicy reformy emerytalnej sparaliżują dziś Paryż

Zdjęcie via unsplash.com

Na dziś związki zawodowe zapowiadają komunikacyjną blokadę francuskiej stolicy. Powodem są plany reformy emerytalnej forsowanej przez Emmanuela Macrona.

 

 

Demonstracje, ale przede wszystkim komunikacyjny paraliż miasta. Związkowcy z paryskiego transportu publicznego protestują dziś przeciwko przygotowywanej przez Emmanuela Mcarona reformie emerytalnej. Będzie to największa tego typu akcja związków zawodowych w Paryżu od 12 lat.

Francja chce zablokować wirtualną walutę Facebooka

Francuski minister finansów zapowiedział, że Paryż będzie starał zablokować w Europie rozwój tworzonej przez Facebooka nowej wirtualnej waluty – Libry. Zdaniem Bruno Le Maire’a zagraża ona bowiem walutowej suwerenności państw. Nie ujawnił jednak, w jaki sposób Francja planuje zablokować Librę.
 

Facebook …

W obronie przywilejów

Problemy z pewnością odczują użytkownicy metra oraz lokalnej kolei. Poważne zakłócenia obejmą funkcjonowanie przynajmniej 10 stołecznych linii metra a na pozostałych kursowanie pociągów będzie odbywało się z mniejsza częstotliwością. Trudności wystąpią także na liniach kolei podmiejskiej łączącej przedmieścia z centrum oraz największym francuskim portem lotniczym Roissy-Charles-de-Gaulle z 72 mln pasażerów rocznie (dane z 2018 r.). 

Przedsiębiorstwo transportu publicznego (RATP) apeluje o ograniczenie podróży lub wybieranie alternatywnych rozwiązań. Co wywołało protest związkowców i przyczyniło się do organizacji protestu? Plany Emmanuela Macrona dotyczące zmian w systemie emerytalnym. Prezydencki projekt przewiduje m.in. likwidację wszelkich przywilejów emerytalnych, z których korzystają niektóre branże oraz urzędnicy oraz pracownicy sektora publicznego (m. in. pracownicy obsługujący transport publiczny, ale także marynarze czy ludzie zatrudnieni w Operze Paryskiej). Rząd szukając oszczędności, chciałby stworzyć jeden uniwersalny system emerytalny.

Francja podejmuje walkę z przemocą wobec kobiet

Rząd zainaugurował wczoraj działania mające przyczynić się do zahamowania rosnącej liczby ofiar przemocy domowej oraz przestępstw popełnianych na tle seksualnym. We Francji od początku roku z rąk byłych lub obecnych partnerów śmierć poniosło ponad 100 kobiet.
 

 

Rząd Francji rozpoczyna konsultacje ze …

Kolejna próba

Rząd argumentuje, że przywileje niektórych grup zawodowych są zbyt kosztowne dla budżetu. W lipcu francuski Trybunał Obrachunkowy (Cour des comptes) opublikował raport, z którego wynika że średni wiek przechodzenia na emeryturę wśród pracowników paryskiego transportu publicznego wynosił 55,7 lat w 2017 r., w porównaniu do 63 lat dla tych wszystkich objętych systemem ogólnym.

Związki bronią przywilejów, zwracając uwagę na specyfikę zawodu oraz „trudności, jakie on niesie”. Przedstawiciele RATP podkreślają, że wcześniejsza emerytura jest „jedyną rekompensatą za pracę w weekendy, w nocy czy w święta”. Dzisiejszy strajk będzie największym tego typu od października 2007 r., gdy ówczesny prezydent Nicolas Sarkozy również podjął inicjatywę zmian w systemie emerytalnym. Wówczas wraz z pracownikami metra i kolei regionalnej strajkowali także pracownicy SNCF – odpowiednika PKP, którzy tym razem nie wezmą udziału w proteście.

Francja: Wysokie temperatury przyczyną śmierci niemal 1,5 tys. osób

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że fala upałów z czerwca i lipca przyczyniła się do niemal 1,5 tys. zgonów w całym kraju. Wysokie temperatury niejednokrotnie przekraczały ponad 40 stopni Celsjusza.
 

 

Wysokie temperatury najbardziej dały się we znaki mieszkańcom Francji między 24 czerwca …