Portugalia: Wyborcze zwycięstwo socjalistów

Premier Portugalii Antonio Costa / Zdjęcie via twitter @psocialista

Partia Socjalistyczna wygrywa wybory w Portugalii. Jednak aktualni koalicjanci – Unitarna Koalicja Demokratyczna (PCP) oraz Blok Lewicy (BE) wykluczają wznowienia współpracy rządowej na dotychczasowych zasadach.

 

 

Partia Socjalistyczna (PS) zwyciężyła zgodnie z przewidywaniami w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Portugalii. Najważniejsze pytanie brzmiało jednak, z jaką przewagą ugrupowanie premiera Antónia Costy odniesie zwycięstwo i czy pozwoli ono na zbudowanie samodzielnego rządu. W głosowaniu wzięło udział 54,5 proc. obywateli z 9,3 mln zarejestrowanych w spisie wyborczym.

Portugalia: Wybory w kraju premiera iluzjonisty

Reformy socjalne, zmniejszenie długu publicznego oraz trochę… szczęścia, stoją za sukcesem premiera António Costy. Ta mieszanka może doprowadzić rządzących Portugalią socjalistów do zwycięstwa w dzisiejszych (6 października) wyborach parlamentarnych – przekonuje Maciej Pawłowski analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
 

 

Światowa prasa przy …

Bez samodzielnej większości

PS zdobyła 106 miejsc (36,65 proc.) w 230-osobowym parlamencie (w porównaniu do 86 w 2015 r.). Na drugim miejscu uplasowała się chadecka Partia Socjaldemokratyczna (PSD) z 27,9 proc. i 77 mandatami (86 przed czterema latami). Dotychczasowi koalicjanci PS, tj. Blok Lewicy (9,7 proc.) oraz Unitarna Koalicja Demokratyczna (PCP) zdobyli odpowiednio 19 i 12 miejsc w Zgromadzeniu Republiki. W jednoizbowym parlamencie znajdą się jeszcze Partia Ludowa (CDS-PP) z 5 mandatami oraz ekolodzy z ugrupowania Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN) – 3,3 proc. i 4 przedstawicieli.

Wprawdzie Costa nie uzyskał samodzielnej większości, jednak jego sytuacja jest o wiele bardziej komfortowa niż przed czterema latami. Wówczas został szefem rządu wskutek niemożności zbudowania stabilnej koalicji po prawej stronie sceny politycznej i wsparciu otrzymanemu przez PS od BE oraz PCP. Tym razem wynik wyborczy pozwoli ograniczyć liczbę koalicjantów. Zresztą podczas kampanii wyborczej przedstawiciele PCP (uzyskali jednen z najsłabszych rezultatów w historii) zapowiadali, że nie poprą nowego gabinetu, jeśli Costa nie zaakceptuje ich warunków, m.in. kolejnej podwyżki płacy minimalnej z 600 euro do 850 w ciągu następnej kadencji czy zaniechaniu realizacji reformy rynku pracy narzuconej przez EBC, KE oraz MFW.

Portugalia chce ściągnąć z powrotem emigrantów

Socjalistyczny rząd Portugalii zapowiedział wprowadzenie programu specjalnych ulg podatkowych dla osób, które opuściły kraj w chwili wybuchu kryzysu finansowego, a teraz zdecydują się wrócić. Takie osoby mogą również otrzymać zwrot części kosztów podróży powrotnej, a także dopłatę do wynajmowania mieszkania.
 
Nowe …

Sukces „stabilizacji”

Blok Lewicy także domaga się podniesienia płacy minimalnej, do 800 euro oraz zlikwidowania systemu prywatnej opieki zdrowotnej. Przewodnicząca BE Catarina Martins powiedziała wczoraj po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników, że w miejsce porozumienia koalicyjnego domaga się corocznych negocjacji nad pakietem reform do zrealizowania. Tymczasem na prawicy, chadecy z PSD osiągnęli lepszy rezultat niż zapowiadały sondaże.

António Costa zapowiada kontynuację reform, które przyniosły my wczorajsze zwycięstwo. Dziękując wyborcom w wieczornym przemówieniu, premier zaznaczył, że zwyciężyło ugrupowanie, które z sukcesami sprawowało władzę przez ostatnie cztery lata, „które poprawiło sytuację gospodarczą kraju i zapewniło stabilizację jego mieszkańcom”.

Bezrobocie w strefie euro najniższe od ponad 10 lat

Unijne biuro statystyczne Eurostat poinformowało, że stopa bezrobocia w strefie euro spadła w sierpniu tego roku do poziomu 7,4 proc. To najniżej od ponad dekady, czyli od maja 2008 r., gdy Europa zaczęła już odczuwać skutki kryzysu finansowego jaki wybuchł …

Wyzwania na przyszłość

Dzięki zastosowanym metodom: polityce nakręcania konsumpcji w połączeniu z ożywieniem gospodarczym, w ciągu minionych czterech lat w Portugalii obniżył się deficyt finansów publicznych z 4,4 proc. do 0,5 proc. Dług obniżył się ze 129,8 proc. PKB do 116 proc., a bezrobocie spadło z ponad 12 proc. do 6,3 proc. Duży udział w tych sukcesach ma minister finansów Mário Centeno.

Jednak ostatnia kadencja przyniosła także kilka niezałatwionych spraw, jak reforma systemu opieki zdrowotnej czy żądania podwyżek przez niektóre grupy zawodowe. Stąd domaganie się przez BE zwiększenia zatrudnienia w służbie zdrowia o 18 tys. pracowników, chociaż Maciej Pawłowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zwrócił uwagę w przedwyborczej analizie dla Euractiv, że przez ostatnie lata spadła przede wszystkim liczba łóżek w szpitalach, podczas gdy wzrosła liczba zatrudnionych.

Ponadto Costa – krytykowany przez opozycję za wstrzemięźliwość w realizowaniu inwestycji publicznych – obiecywał podczas kampanii zmianę polityki, poprzez m.in. rozbudowę metra czy zakup nowego taboru dla komunikacji publicznej w największych miastach – Lizbonie i Porto.

USA obłożyły cłami produkty z UE

Stany Zjednoczone opublikowały listę produktów z Unii Europejskiej, które obłożone zostaną cłami odwetowymi. To efekt zwycięstwa jakie USA odniosły nad UE na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sporze dotyczącym dotacji dla koncernu Airbus.
 

Biuro amerykańskiego Przedstawiciela ds. Handlu Roberta Lighthizera …