Portugalia otwiera drogę dla przeprowadzania eutanazji

Klepsydra. / Zdjęcie unsplas.com via @aronvisuals

Parlament Portugalii zagłosował w czwartek za legalizacją eutanazji. Prawo musi zostać zatwierdzone przez prezydenta i Trybunał Konstytucyjny. Portugalia jest czwartym krajem w Europie, który będzie dopuszczał tzw. „aktywną eutanazję”.

 

 

Portugalski parlament zagłosował w czwartkowy wieczór za legalizacją eutanazji i wspomaganego samobójstwa dla osób nieuleczalnie chorych. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem pięciu projektów zgłoszonych przez partie lewicowe i centrolewicowe.

Polscy parlamentarzyści, którzy zasiadają w Komisji Zdrowia (KZ) Sejmu podkreślają, że w Polsce nie trwają żadne pracą nad podobną inicjatywą.

Czwarta w Europie

Jeżeli prawo wejdzie w życie (potrzeba podpisu prezydenta i pozytywnej opinii Trybunału Konstytucyjnego), Portugalia dołączy do trójki państw europejskich (Belgia, Holandia i Luksemburg), w których dopuszcza się tzw. aktywną eutanazję, tj. na przerwanie leczenia po podaniu substancji kończącej życie pacjenta. W innych państwach trwają dyskusje, a podobną ustawę do portugalskiej przegłosowano przed kilkunastoma dniami w sąsiedniej Hiszpanii.

Procedowanie ustawy wywołało duże protesty wśród Portugalczyków. Przeciwnicy zapowiadają dalszą walkę przeciwko zmianom w prawie. Planują zebrać podpisy pod wnioskiem o referendum.

Lancet: Sepsa bardziej śmiercionośna niż rak

Sepsa stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla zdrowia mieszkańców naszej planety. Tylko w 2017 r. umarło na tę chorobę 11 mln osób, więcej niż np. na raka. Jak sytuacja wygląda w Polsce i w Europie?

 

 

Według amerykańskich naukowców w 2017 r. na …

Wolność sumienia

Projekty dotyczące eutanazji do parlamentu wniosły następujące ugrupowania: rządząca Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna – Zieloni (PEV) oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN).

Czwartkowych głosowań w parlamencie nie przeprowadzono w formie elektronicznej. Deputowani byli wzywani w kolejności alfabetycznej, żeby wyrazić zdanie w sprawie każdego z projektów. Dwa największe ugrupowania, PS (108 deputowanych) oraz opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna (PSD; 79 deputowanych) dały swoim członkom swobodę głosowania.

Największym poparciem 230-osobowego Zgromadzenia Republiki cieszył się projekt wniesiony przez PS (127 „za” przy 222 oddanych głosach). Drugim najbardziej popularnym był ten wniesiony przez BE (124/222).

Epidemia koronawirusa zabiła już więcej ludzi niż SARS

W Chinach, gdzie jest ponad 37 tys. przypadków zarażeń, a zmarło 811 osób – co oznacza, że koronawirus zabił już więcej ludzi niż SARS – rząd kazał zaostrzyć kwarantannę, której podlega aktualnie ok. 60 mln osób.
 

W obawie przed koronawirusem mieszkańcy …

Do dwóch razy sztuka

Portugalski parlament debatował nad eutanazją już drugi raz w odstępie dwóch lat. Poprzednie głosowanie z 2018 r. nad dekryminalizacją wspomaganego samobójstwa wygrali minimalną przewagą (5 głosów) przeciwnicy tego rozwiązania. Jednak po przeprowadzonych w październiku 2019 r. wyborach parlamentarnych, w których zwyciężyła PS premiera Antonia Costy, zwolennicy eutanazji zyskali większość w Zgromadzeniu Republiki.

Z publikowanych w portugalskiej prasie (np. tutaj) badań dotyczących stosunku opinii publicznej wynika, że większość badanych opowiada się za legalizacją eutanazji. Według badania zleconego przez Instytut Egasa Moniza, 50,5 proc. Portugalczyków popiera eutanazję, 25,6 proc. jest jej przeciwna, a 23,9 proc. jest niezdecydowana.

Marcin Szewczyk: Sytuacja Romów polepsza się, ale wciąż jest daleko do ideału

Sytuacja Romów w Polsce jest bez porównania najlepsza w historii, ale programy socjalne rządu mogą wygasić aktywność społeczną, którą udało się zbudować w ostatnich latach, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl dr hab. Marcin Szewczyk, prof. Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania …

Niewielkie różnice

Propozycje zmian w prawie wniesione do parlamentu nie różniły się co do istotny problemu, a jedynie odnośnie szczegółowych zmian. Dotyczyły one kwestii takich, jak dostęp do eutanazji ze względu na wiek czy rodzaj choroby lub wieku i dostępności zabiegu dla obcokrajowców. Każda z propozycji przewidywała kilkustopniowe kontrole stanu zdrowia pacjenta, potwierdzenie przez niego woli przeprowadzenia eutanazji czy monitorowania procesu przez komisję medyczno-prawną.

Zwolennicy zmian w prawie, jak np. deputowana PS Isabel Moreira podkreśliła, że „istotą problemu nie jest liberalizacja eutanazji, ale jej dekryminalizacja”. Jednak przedstawiciel Partii Komunistycznej (PC) António Filipe zaproponował spojrzenie z innego punktu widzenia, pytając podczas parlamentarnej dyskusji „czy państwo, które nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej opieki zdrowotnej wszystkim swoim obywatelom, powinno trudnić się zapewnianiem pomocy w przypadku braku chęci kontynuacji życia”. Filipe przypomniał, że tylko 25 proc. potrzebujących w Portugalii ma dostęp do opieki paliatywnej (hospicyjnej).

Bezrobocie w UE najniższe od dwóch dekad

Francja notuje najniższe bezrobocie od ponad dekady, a stopa bezrobocia w państwach UE jest najniższa w historii pomiarów Eurostatu. Jaka może być dynamika zmian w następnych miesiącach i dlaczego „gig economy” zmieni rynek pracy w przyszłości.

Ostatnie słowo należy do Trybunału Konstytucyjnego

Zwycięski projekt PS stwierdza, że eutanazji mogą poddać się pacjenci powyżej 18. roku życia „w sytuacji ekstremalnego cierpienia, z nieuleczalnym urazem lub śmiertelną i nieuleczalną chorobą”. Prośbę o przeprowadzenie eutanazji będzie musiało zatwierdzić dwóch lekarzy, z których przynajmniej jeden musi być specjalistą w zakresie choroby, na którą cierpi pacjent. Pozwolenie będzie musiał także wydać psychiatra. Projekt zakłada, że prośba musi zostać rozpatrzona przez specjalną komisję, a pacjenci muszą być mieszkańcami lub rezydentami Portugalii.

Głosowanie w parlamencie nie kończy procedowania ustawy. Trafi ona do prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy, który może ją uchwalić lub wysłać do Trybunału Konstytucyjnego. W przypadku odrzucenia ustawy wróci ona do parlamentu, który jest uprawniony do ponownego przegłosowania ustawy bez żadnych poprawek. W portugalskiej konstytucji z 1976 r. w punkcie 24.1 napisano, że „Życie ludzkie jest nienaruszalne” (tutaj tekst w jęz. polskim). Jednak konstytucja daje wiele interpretacji. Cytowany przez portugalskie media (np. tutaj) prezes TK Manuel da Costa Andrade powiedział, że „każde rozwiązanie jest konstytucyjne, zarówno zatwierdzenie eutanazji, jak i jej odrzucenie”.

KE opracuje europejski plan walki z nowotworami

Już w swoim inauguracyjnym przemówieniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła, że walka ze złośliwymi nowotworami ma być jednym z  jej priorytetów. Teraz w Parlamencie Europejskim przedstawiła więcej szczegółów tego planu.

 

Wczoraj (4 lutego) przypadał Światowy Dzień Walki z …

A jak w Polsce?

W trakcie parlamentarnej debaty około 2 tys. osób przyszło przed Zgromadzenie Republiki, aby zaprotestować przeciwko legalizacji eutanazji. Opowiadają się oni za przeprowadzeniem referendum w tej sprawie. Portugalskie prawo wymaga 60 tys. podpisów pod inicjatywą, co nie oznacza automatycznej organizacji plebiscytu. Musi on zyskać aprobatę parlamentu. Opozycja zapowiedziała poparcie wniosku. Przeciwni są członkowie ugrupowań lewicowych oraz rządzącej PS.

W rozmowie z EURACTIV.pl członkowie Komisji Zdrowia (KZ) polskiego Sejmu przyznali, że obecnie nie trwają żadne prace, które dotyczyłyby eutanazji. Jest ona w Polsce nielegalna. Karane jest zarówno zabójstwo człowieka na jego żądanie oraz pod wpływem współczucia czy pomoc w samobójstwie, a wyroki mogą sięgać od 3 miesięcy do 5 lat. Czesław Hoc z PiS – lekarz medycyny z ponad 30-letnim stażem powiedział, że „nie ma takiego tematu”.

Katastrofalne prognozy demograficzne dla Polski

Polska będzie się wyludniać, gwałtownie przybywać będzie emerytów, a dzieci będzie coraz mniej. Tak źle jeszcze nie było.

 
Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie wstępne dane demograficzne za 2019 r. Powiedzieć, że jest źle, to nic nie powiedzieć. Jest fatalnie.
Przyrost naturalny był …

Polityk dodał, że byłby przeciwny podobnemu projektowi. „Relacje między pacjentem a lekarzem oparte są na zaufaniu, a wprowadzenie do prawa możliwości przeprowadzenia eutanazji może zaburzyć tę fundamentalną dla medycyny zasadę”. „Współczesna medycyna jest w stanie zapewnić ukojenie dla niemal wszystkich rodzajów bólu. Obowiązkiem lekarza jest chronienie życia na każdym jego etapie, a eutanazja jest wystąpieniem przeciwko etyce lekarskiej”, podkreślił polityk PiS.

Z kolei Zdzisław Wolski z Lewicy, także członek KZ oraz lekarz medycyny z 30-letnim stażem powiedział, że „eutanazja nie jest jedynie problemem medycznym, ale także etycznym czy filozoficznym”. „Popieram wprowadzenie do polskiego prawa eutanazji, ale pod ściśle określonymi warunkami i tylko w konkretnych wypadkach”. „Wydaje mi się, że w tej sprawie nie powinien decydować wiek pacjenta, ale jego stan zdrowia, ale – jak podkreślił polityk Lewicy – decyzja musi być podjęta przez grono ekspertów z różnych dziedzin przy kilkustopniowym systemie kontroli”.

1% najbogatszych ma ponad 2 razy więcej niż pozostałe 99% ludzi na świecie

Nierówności społeczne nieustannie rosną. Najbogatsi powiększają majątki, podczas gdy setki milionów ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Jednocześnie większość państw świata nie zapewnia odpowiednich warunków rozwoju dla swoich mieszkańców, a sytuacja może ulec pogorszeniu w najbliższych latach – czytamy w raporcie …