Polski film znów nominowany do Oscara

Twórcy filmu Boże ciało tuż po ogłoszeniu nominacji do Oskara, źródło twitter filmsfrompoland

Twórcy filmu Boże ciało tuż po ogłoszeniu nominacji do Oskara, źródło twitter filmsfrompoland

Film Jana Komasy „Boże Ciało” z Bartoszem Bielenią w głównej roli jest nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

 

Dotychczasową kategorię “najlepszy film nieanglojęzyczny” zastąpiła kategoria “najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”.

Obraz młodego polskiego reżysera znalazł się w ścisłej czołówce pięciu tytułów walczących o statuetkę. Jego kontrkandydatami w tej kategorii są: „Kraina miodu” Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej (Północna Macedonia), „Nędznicy” Ladja Ly (Francja), „Parasite” Bonga Joon Ho (Korea Południowa) oraz „Ból i blask” Pedra Almodovara (Hiszpania).

Faworytem w tej kategorii “Parasite”

Faworytem jest “Parasite”, który nominowany jest również w kategorii najlepszy film roku, a także w pięciu innych kategoriach, m.in. najlepsza reżyseria czy scenariusz oryginalny.

W zeszłym roku w tej samej kategorii nominowany był inny polski film “Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, ale nie udało mu się zdobyć tego trofeum.

Trzy nominacje do Oskara dla “Zimnej wojny”

Polski film pt. “Zimna wojna” otrzymał nominację do Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, za najlepszą reżyserię nominowany został reżyser tego obrazu Paweł Pawlikowski, a operator Łukasz Żal – za najlepsze zdjęcia.

W sumie o prestiżową statuetkę Oscara w tej kategorii nominowanych było już 12 polskich filmów (po raz pierwszy był to “Nóż w wodzie” Romana Polańskiego w 1964 roku, a ostatni – właśnie “Boże Ciało” w tym roku), ale tylko jeden – “Ida”, również w reżyserii Pawlikowskiego – okazał się zwycięzcą.

„Ida” z Oskarem!

„Jak się tu znalazłem? Nakręciłem czarno-biały film o potrzebie ciszy, wycofania się ze świata i kontemplacji, a teraz jestem tu – w epicentrum hałasu i uwagi świata. Życie jest pełne niespodzianek” – powiedział Pawlikowski odbierając statuetkę w kategorii „Najlepszy film …

Rekordzistą tegorocznych nominacji “Joker”

Najwięcej, bo aż 11 nominacji do Oscara zdobył „Joker” Todda Phillipsa, m.in. dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla najlepszego aktora. Aż trzy filmy: „Irlandczyk” Martina Scorsese, „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino i „1917” Sama Mendesa – mają o jedną nominację mniej.

„Jojo Rabbit”, „Małe kobietki”, „Historia małżeńska” i południowokoreański „Parasite” otrzymały po sześć nominacji, „Le Mans ’66” może pochwalić się czterema, a „Dwóch papieży”, „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie” i „Gorący temat” – trzema szansami na Oscara. Statuetki mogą otrzymać ponadto: „Judy”, „Harriet” oraz „Ból i blask”, które zdobyły po dwie nominacje.

Tegoroczna gala oscarowa odbędzie się w Dolby Theathre w Los Angeles w nocy z 9 na 10 lutego, a mają ją transmitować telewizje w 225 krajach na całym świecie.

“Boże ciało” – historia Daniela

“Boże ciało” to oparta na faktach historia 20-letniego Daniela, który podczas pobytu w zakładzie poprawczym zaczyna marzyć o byciu księdzem. Warunkowo zwolniony chłopak zostaje skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Nowe życie postanawia rozpocząć od wizyty w miejscowym kościele, gdzie omyłkowo zostaje wzięty za księdza i zaprowadzony na plebanię. Konsekwentnie udając księdza, zaprzyjaźnia się z proboszczem, który prosi go, by pod jego nieobecność sprawował posługę kapłańską w parafii.