Pierwsza ofiara koronawirusa w Europie

Model koronawirusa, źródło: Pixabay, fot, mattthewafflecat

We Francji zmarł 80-letni turysta z Chin zakażony koronawirusem COVID-19, którego epidemia wybuchła pod koniec grudnia w chińskim mieście Wuhan. To pierwszy w Europie przypadek zgonu z powodu tej choroby.

 

Zmarły mężczyzna leżał w szpitalu im. Xaviera Bichata położonym w jednej z północnych dzielnic Paryża. Przebywał tam od 25 stycznia, gdy poczuł się źle podczas wycieczki do Francji. Przebywał w tym kraju od 16 stycznia. Stwierdzono potem u niego zakażenie koronawirusem z Wuhan. Mężczyzna ostatecznie zmarł z powodu wywołanego zakażeniem ciężkiego zapalenia płuc.

Prawie 70 tys. zakażeń

80-letni Chińczyk pochodził właśnie z prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan. To tam znajduje się największe ognisko koronawirusa i tam cała epidemia zaczęła się pod koniec grudnia. Informację o śmierci mężczyzny potwierdziła była minister zdrowia Agnes Buzyn, która do wczoraj kierowała resortem (więcej o jej starcie na mera Paryża TUTAJ).

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

W szpitalu przebywa również córka zmarłego, u której także stwierdzono zakażenie koronawirusem. Jej stan lekarze uznają jednak za niezagrażający życiu. Informują również, że kobieta wyzdrowieje i wkrótce opuści szpital.

We Francji stwierdzono dotąd 12 przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie na Starym Kontynencie zanotowano 46 przypadków infekcji tym patogenem. Najwięcej – 16 – w Niemczech. 8 przypadków zanotowano w Wielkiej Brytanii, a 3 we Włoszech. Pojedyncze przypadki wystąpiły natomiast m.in. w Belgii i Finlandii. W Polsce nie zanotowano dotąd ani jednej infekcji COVID-2019.

Do tej pory na całym świecie stwierdzono niemal 70 tys. zakażeń nowym koronawirusem. Zmarło zaś 1769 osób. Prawie 9,9 tys. osób udało się natomiast skutecznie wyleczyć. Najwięcej przypadków – 68,5 tys. – odnotowano w Chinach. Zdecydowana większość przypadków śmiertelnych również miała miejsce w Chinach. Pojedyncze osoby zmarły w Japonii, Hong Kongu, Francji oraz na Tajwanie i Filipinach.

KE uznała epidemię koronawirusa za zagrożenie dla gospodarki UE

Komisja Europejska w swoich prognozach dotyczących PKB stwierdziła, że epidemia koronawirusa stanowi czynnik ryzyka dla europejskiej gospodarki. Ocenia jednak, że wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej pozostanie na plusie.

 

Według najnowszej prognozy KE wzrost gospodarczy dla całej UE …

W Chinach ruszyła produkcja leków

Tymczasem w chińskiej prowincji Zhejiang ruszyła produkcja leku, który ma skutecznie zwalczać wirusa COVID-2019. Dotąd stosowano istniejące leki przeciwwirusowe, ale ich skuteczność nie zawsze była wysoka. W mieście Taizhou powstaje teraz preparat opracowany na bazie istniejącej już substancji Favipiravir. Chińscy naukowcy twierdzą, że ma on najwyższą dotąd skuteczność.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że trwają także prace nad szczepionką na koronawirusa z Wuhan. Ma ona jednak być gotowa najwcześniej za 18 miesięcy.

Epidemia koronawirusa zabiła już więcej ludzi niż SARS

W Chinach, gdzie jest ponad 37 tys. przypadków zarażeń, a zmarło 811 osób – co oznacza, że koronawirus zabił już więcej ludzi niż SARS – rząd kazał zaostrzyć kwarantannę, której podlega aktualnie ok. 60 mln osób.
 

W obawie przed koronawirusem mieszkańcy …