Francja strajkuje

Paryż / Zdjęcie unsplash.com via @kizoa

W czwartek (5 grudnia) od dawna zapowiadany strajk we Francji. Przyczyną protestów różnych grup zawodowych jest sprzeciw wobec reformy emerytalnej ekipy Emmanuela Macrona.

 

 

Rok po wybuchu protestów „żółtych kamizelek” przeciwko zapowiedzi prezydenckiej administracji odnośnie podwyżki akcyzy na paliwa, w czwartek (5 grudnia) kolejna z propozycji rządu zostanie oprotestowana. Tym razem to projekt reformy emerytalnej forsowany przez prezydenta Emmanuela Macrona. Nie działa transport, nie pracują szkoły oraz inne kluczowe dla gospodarki sektory.

Francuski przywódca jest otwarty na rozmowy dotyczące szczegółów reformy, jednak przekonuje o konieczności dokonania zmian. Z sondaży wynika, że aż 76 proc. Francuzów jest gotowych poprzeć reformę systemu emerytalnego, lecz nie ufają oni zespołowi Macrona. Poparcie dla czwartkowego strajku wynosi z kolei 46 proc.

Francja: Hulajnogi elektryczne objęte kodeksem drogowym

Na ulicach francuskich miast bardzo szybko przybywa elektrycznych hulajnóg. Ale przybywa także kolizji i wypadków z udziałem osób, które korzystają z tego środka transportu. E-hulajnogi wpisano więc do kodeksu drogowego. Mandaty za łamanie przepisów mogą wynieść nawet… 3 tys. euro.

 

Nie …

Powrót do przeszłości

Emmanuel Macron nie jest pierwszym politykiem, który zamierza ujednolicić francuski system emerytalny. Próbował tej sztuki np. w 1995 r. premier Alain Juppé. Jednak ponad trzytygodniowe protesty zmusiły ówczesnego szefa rządu do porzucenia ambitnych planów reformatorskich. 

Wybór dzisiejszej daty także nawiązuje do wydarzeń sprzed 24 lat: 5 grudnia 1995 r. odbyła się jedna z największych demonstracji przeciwko reformie forsowanej przez Alaina Juppé. Dlaczego rządzący od wielu lat dążą do reformy systemu nazywając go niewydolnym i dlaczego pracownicy bronią obecnych zasad? 

Kością niezgody są przywileje emerytalne, a dokładnie 42 odstępstwa, które pozwalają pracującym na uzyskanie wcześniejszych świadczeń – przed ukończeniem wymaganych prawem 62 lat. Deficyt systemu są szacowane na 8-10 mld euro w 2025 r., informuje minister finansów Gérald Darmanin

Niektóre z przywilejów pamiętają jeszcze lata 40 XX w. Intencją Macrona jest zlikwidować tę mozaikę, stworzyć jednolity system, bez odstępstw od reguły, by wszyscy pracownicy mieli takie same prawo do przejścia na emeryturę. Związkowcy utrzymują, że „nie walczą o przywileje, ale o prawo do godnej emerytury”. Deklarują, że jeżeli rząd nie wycofa się z propozycji zmian to przedłużą protest nawet do świąt Bożego Narodzenia.

Francuzi i Belgowie zaprotestowali przeciw przemocy wobec kobiet

We Francji i w Belgii w weekend wyszły na ulice miast tysiące ludzi, aby zaprotestować przeciw domowej przemocy wobec kobiet. W obu krajach mocno wzrosła bowiem liczba przypadków śmiertelnych.

 

A dziś (25 listopada) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień przeciwko Przemocy wobec Kobiet. …

Zmiana metody

Na czwartek zaplanowano ponad 300 manifestacji w całej Francji. Nie funkcjonuje kolej ani paryskie metro. Strajkuje komunikacja publiczna i transport lotniczy. Szacuje się, odwołanych zostanie ponad 20 proc. lotów. W systemie edukacji do protestu przyłączy się czterech na dziesięciu nauczycieli. Zastrajkują policjanci, pracownicy rafinerii, szpitali a także spółek publicznych, jak państwowy dostarczyciel energii Électricité de France (EDF).

Strajk ma charakter prewencyjny. Wciąż poza ogólnymi założeniami, nie znany jest przecież tekst ustawy. Eksperci przewidują, że to ostatni moment na przeprowadzenie tego typu reformy w obecnej kadencji prezydenta. Emmanuel Macron obchodził wprawdzie niedawno 2,5-lecie na fotelu prezydenta i tyle samo pozostało do następnych wyborów w 2022 r., jednak – jak argumentują analitycy – pozostanie jeszcze wystarczająco dużo czasu do odrobienia ewentualnych strat poparcia w związku z forsowaniem niepopularnej reformy.

Prezydent w przeciwieństwie do poprzednich inicjatyw reformatorskich porzucił metodę faktów dokonanych. Dlatego nie przedstawił gotowego tekstu propozycji ustawy i postawił na dialog z grupami społecznymi. Paradoksalnie metoda ta nie zmieniła odbioru proponowanych zmian.

Berlin zamraża czynsze na pięć lat

To już pewne: po Nowym Jorku teraz to Berlin zamraża czynsze. Przez pięć lat ceny najmu pozostaną na poziomie z czerwca br. Rosły, bo w modnym Berlinie na jedno mieszkanie przypada od 400 do 800 chętnych. A to jest okazją …

Potrzeba zmian

Poza zniesieniem 42 przywilejów emerytalnych, reforma Macrona wzbudza kontrowersje w kontekście sposobu obliczania składek. Ze wstępnych obliczeń wynika, że najbardziej mieliby ucierpieć pracownicy sektora publicznego i prywatnego. Skorzystaliby natomiast np. rolnicy czy samotne matki. Rząd jest gotowy na ustępstwa. Dlatego raczej wykluczone wydaje się podniesienie wieku emerytalnego z obecnych 62 do 64 lat (lub 52 w niektórych przypadkach). Innym ustępstwem jest propozycja odroczenia obowiązywania reformy. Miałaby ona objąć osoby urodzone dopiero po 1975 r.

Francuski system emerytalny potrzebuje zmian. Szacuje się, że deficyt świadczeń osiągnie w 2025 r. 8-10 mld euro, a w 2030 r. nawet 20 mld euro.  „Zmiany są konieczne ponieważ w 1945 r. na jednego emeryta przypadało czterech pracujących, obecnie to 1,7 osób, a w niedalekiej przyszłości ten współczynnik wyniesie 1,4. Nie ma innego rozwiązania niż zmiany lub wydłużenie wieku emerytalnego” – powiedział Geoffroy Roux de Bézieux, przewodniczący Związku Francuskich Pracodawców (MEDEF). 

Badania opinii publicznej przynoszą sprzeczne wyniki. Aż 76 proc. respondentów opowiada się za ujednoliceniem systemu emerytalnego, ale 64 proc. społeczeństwa nie ufa ekipie prezydenta Macrona w tym zakresie. Ponadto 46 proc. popiera strajkujących, a 33 proc. jest przeciwnych protestom.

Holandia: Przegłosowano parytet w radach nadzorczych

Holenderski parlament przyjął ustawę, która wprowadziła obowiązkowy parytet w radach nadzorczych spółek notowanych na giełdzie w Amsterdamie. 30 proc. miejsc musi być zarezerwowane dla kobiet.

 

 

Przeciwna nowym przepisom była Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte, ale …