Rok szkolny pod znakiem pandemii. Jak będzie wyglądała nauka w Europie?

„Pandemia spowodowała najbardziej katastrofalne zakłócenia w edukacji w historii” – stwierdził Hans Kluge, szef regionu europejskiego WHO / foto via unsplash [MChe Lee]

Dziś (1 września) rozpoczyna się w Polsce rok szkolny. Mimo licznych obaw, podobnie jak w poprzednich latach uczniowie zaczną naukę w ławkach szkolnych a nie przed komputerem. A jak jest w innych krajach?

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF ​​wydały wspólne oświadczenie, w którym zaapelowały o to, aby szkoły w całej Europie pozostały otwarte i były bezpieczniejsze dla kadry oraz uczniów.

„Pandemia spowodowała najbardziej katastrofalne zakłócenia w edukacji w historii” – stwierdził Hans Kluge, szef regionu europejskiego WHO. „Ważne jest, aby nauka w klasie trwała nieprzerwanie” – dodał.

Obie organizacje ogłosiły zestaw ośmiu zaleceń, w tym zapewnienie, że szkoły znajdą się w razie ciężkiej sytuacji pandemicznej „wśród ostatnich miejsc do zamknięcia i pierwszych, które zostaną ponownie otwarte”, wdrożenie skutecznych testów covidowych i strategii ograniczania ryzyka zakażenia koronawirusuem, szczepienia oraz ochronę psychicznego i społecznego stanu dzieci.

Raport UNICEF: „Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka”

Według raportu UNICEF prawie połowa z 2,2 mld dzieci na świecie jest zagrożona „wyjątkowo wysokim ryzykiem” skutków kryzysu klimatycznego.

Jak wygląda szkoła na Wyspach w czasach pandemii?

W Szkocji dzieci już poszły do szkoły. Początek roku szkolnego miał tam miejsce w połowie sierpnia – dzień powrotu uczniów do budynków różnił się w zależności od hrabstwa – np. w Glasgow był to 16 sierpnia, a w Edynburgu 18. Niestety, jak podają media, nauka stacjonarna spowodowała wzrost liczby zakażeń w kraju – szkockie władze ogłosiły, że około dwóch trzecich nowych zakażeń (w sobotę 28 sierpnia wykryto ponad 7 tys. nowych przypadków) odnotowano wśród osób poniżej 40. roku życia.

W Anglii, Walii i Irlandii Północnej uczniowie wracają do szkół 1 września. W Anglii młodzież ze szkół średnich będzie poddana testom na obecność antygenu w placówkach, w celu sprawdzenia czy są nosicielami wirusa, a w pozostałych regionach Królestwa uczniowie i pracownicy są zachęcani do wykonywania testów na własną rękę.

Maski ochronne są obowiązkowe w szkole w Szkocji (do końca września) i Irlandii Północnej (przez pierwsze sześć tygodni semestru). W Anglii i Walii ich używanie jest zalecane w zatłoczonych miejscach, takich jak autobusy szkolne. Natomiast ustalanie środków podejmowanych w kwestii zachowania dystansu społecznego zostało przekazane na Wyspach dyrektorom placówek edukacyjnych.

Do szkoły w tym tygodniu wróciły także dzieci i młodzież w Republice Irlandii. Uczniowie powyżej 13. roku życia są zobowiązani do noszenia masek w placówkach, a rozważane jest rozszerzenie tego przepisu na uczniów szkół podstawowych.

Wielka Brytania stworzy z Afgańczyków nowy pułk specjalny? Do dziś w brytyjskiej armii służą nepalscy Gurkhowie

Wzorem mogliby być służący w brytyjskiej armii od połowy XIX-wieku nepalscy Gurkhowie.

Szczepienia dla uczniów we Francji i Hiszpanii?

W tym tygodniu zaczyna się nowy rok szkolny we Francji. W wywiadzie dla francuskiej gazety Le Journal du Dimanche, minister edukacji Jean Michel-Blanquer ogłosił, że ani uczniowie, ani nauczyciele nie będą musieli okazywać przepustki zdrowotnej, gdy szkoły zostaną ponownie otwarte 2 września.

„Szkoła musi być dostępna dla wszystkich, dlatego nie będzie wymagana przepustka zdrowotna. To nasza filozofia od początku kryzysu” – stwierdził. Blanquer dodał również, że wszyscy uczniowie w wieku powyżej 12 lat otrzymają możliwość zaszczepienia się w szkole – chociaż nie będzie to obowiązkowe.

Na pełne zaszczepienie nastolatków w wieku 12-19 lat liczy Hiszpania. W tym kraju, gdzie rok szkolny rozpocznie się 6 września, uczniowie i nauczyciele będą nosić maski ochronne w placówce, zostanie utrzymany wymagany dystans społeczny na terenie obiektu (choć zmniejszony z 1,5 do 1,2 m) i dalej będzie położony duży nacisk na obowiązkową wentylację pomieszczeń.

Francja: Josephine Baker jako pierwsza czarnoskóra kobieta zostanie pochowana w paryskim Panteonie

Urodzona w USA francuska tancerka, aktorka i piosenkarka, a w czasie II wojny światowej żołnierka antyhitlerowskiego ruchu oporu we Francji, uroczyście spocznie w mauzoleum najwybitniejszych Francuzów w listopadzie.

W Niemczech nie wszyscy uczniowie wrócą do ławek

W Niemczech termin wakacji zależy od landu, więc np. uczniowie z Berlina, którzy rozpoczęli je pod koniec czerwca, wrócili do placówek edukacyjnych już 9 sierpnia, a ci z Bawarii, którzy uczyli się miesiąc dłużej, wrócą dopiero 14 września. Przepisy dotyczące ochrony przed koronawirusem również są inne w poszczególnych częściach kraju. W Nadrenii Północnej-Westfalii do ławek szkolnych powrócili wszyscy uczniowie, a w Hamburgu wciąż jest zawieszona obowiązkowa obecność w budynku, więc część młodych, która nie bierze udziału w zajęciach stacjonarnych, otrzymuje możliwość nauki „na odległość”.

Nauczyciele i pracownicy, którzy nie posiadają certyfikatu covidowego są zobowiązani do przeprowadzania szybkich testów na obecność koronawirusa dwa razy w tygodniu. Różni się natomiast podejście do noszenia masek ochronnych – np. w landzie przygranicznym z Polską – Meklemburgii – Pomorzu Przednim, gdzie dzieci wróciły najwcześniej do szkół (2 sierpnia), były one obowiązkowe tylko przez pierwsze dwa tygodnie, a uczniowie w Szlezwiku-Holsztynie, gdzie wrócono do budynków tego samego dnia, chodzą wciąż po szkole z zasłoniętymi twarzami.

We wschodniej Austrii zajęcia w szkole rozpoczną się ponownie 6 września, a w zachodniej tydzień później. Minister edukacji Heinz Faßmann oraz minister zdrowia Wolfgang Mückstein ogłosili 25 sierpnia jak wyobrażają sobie bezpieczny start do szkoły. Poinformowali, że nauczanie będzie odbywało się twarzą w twarz, a zjawisko takie jak zamykanie szkół nie powinno już istnieć na świecie.

Kraj planuje intensywne testy na początku roku szkolnego. Dzieci w wieku szkolnym będą testowane trzy razy w tygodniu – w poniedziałki testem antygenowym i testem PCR oraz ponownie w czwartek testem antygenowym. Masowo badani będą również nauczyciele. Do placówek edukacyjnych uda się 1,1 miliona uczniów i 125 tys. nauczycieli, a w początkowej fazie przeprowadzane zostanie prawie 11 milionów testów. Dodatkowo, wszyscy obecni w szkole będą musieli nosić maski zasłaniające usta i nos poza klasą przez pierwsze trzy tygodnie zajęć.

Austria: Ostry kurs wobec afgańskich uchodźców. „Walka z nielegalną migracją to wspólny europejski interes”

Celem spotkania było omówienie dalszej strategii wobec Afganistanu i możliwości przeciwdziałania potencjalnemu kryzysowi migracyjnemu.

W Serbii 45-minutowe lekcje, w Czarnogórze 30-minutowe

Na Bałkanach rok szkolny rozpoczyna się w różnym czasie. W Chorwacji uczniowie udadzą się do szkół 6 września. „Podobnie jak w zeszłym roku mamy plany, że zajęć w klasie będzie jak najwięcej, najlepiej w 100 procentach” – poinformowało tamtejsze Ministerstwo Edukacji.

W Serbii „od 1 września wszyscy uczniowie znów zasiądą w ławkach szkolnych, a zajęcia będą trwały jak zwykle 45 minut i nie będą dzielone na grupy” – oświadczył minister edukacji Branko Ružić. Zgodnie z decyzją Sztabu Kryzysowego i na podstawie propozycji Ministerstwa Edukacji, sytuacja w szkołach będzie rozpatrywana co tydzień w każdym samorządzie i zostanie wprowadzony system trzech modeli nauczania – zielonego, pomarańczowego (hybrydowego) i czerwonego (zajęcia online). Nowością będzie to, że po raz pierwszy w historii rok szkolny rozpocznie się odegraniem hymnu Serbii „Bože pravde” (z ser. „Sprawiedliwy Boże”).

Również w Czarnogórze dzieci i młodzież powrócą do szkoły 1 września. Ze względu na pandemię wprowadzono środki ostrożności – zajęcia będą trwały po 30 minut, a pracownicy i uczniowie muszą nosić maski podczas zajęć. Alternatywą dla tych, którzy nie chcą stosować się do tych środków, jest nauczanie online.

Natomiast w Kosowie, ze względu na rekordy zakażeń koronawirusem, wprowadzono nie tylko godzinę policyjną, ale także przełożono początek nowego roku szkolnego na 13 września.

W środę (1 września) wracają do szkół młodzi Grecy i Greczynki. Jak poinformowało tamtejsze ministerstwo edukacji, w tym roku ze względu na szczepienia nie będzie już zajęć online. Uczniowie będą chodzić do placówek, chociaż oni, nauczyciele i personel muszą przedstawić certyfikat szczepienia albo test udowadniający, że nie są zarażeni i nie będą rozprzestrzeniać koronawirusa.

W Bułgarii, gdzie rok szkolny rozpoczyna się dopiero 15 września, Ministerstwo Edukacji i Nauki pozwoli na nauczanie stacjonarne w takim stopniu w jakim będzie to możliwe, w zależności od sytuacji w danym mieście i regionie. W wytycznych jest napisane, że jako pierwsi do szkół pójdą uczniowie najwyższych klas, po nich stopniowo coraz młodsi. Minister edukacji Nikołaj Denkow poinformował, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego szkoły będą mogły się zdecydować np. na system rotacyjny (w różne dni do szkoły chodzą różne klasy) lub zmianowy (część uczniów jest w placówce rano, część po południu).

Czas na Otwarte Bałkany. Za 2 lata bez granic pomiędzy Albanią, Macedonią Północną i Serbią

Do projektu nie chcą dołączyć Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.

W Czechach niezaszczepieni uczniowie nie zaśpiewają i nie zagrają w piłkę

Tak jak w Polsce rozpoczyna się rok szkolny na Węgrzech – 1 września. Zdaniem ministra odpowiedzialnego za edukację publiczną w tym kraju tegoroczny początek szkoły jest znacznie bezpieczniejszy niż rok temu, ze względu na szczepienia nauczycieli (którzy zaszczepili się w 90 proc) i uczniów. Dlatego w Budapeszcie, przynajmniej oficjalnie, nie martwią się, że dojdzie do sytuacji, w której będzie trzeba wrócić do nauki zdalnej lub rozszerzyć środki sanitarne w szkołach np. o obowiązkowe noszenie masek ochronnych.

W Czechach wszyscy niezaszczepieni uczniowie zostaną poddani na początku roku szkolnego (który rozpoczyna się 1 września) obowiązkowym testom na koronawirusa. Ci, którzy odmówią poddania się testowi, nie będą mogli uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego i śpiewać na terenie obiektu oraz zostaną objęci obowiązkiem noszenia masek ochronnych podczas zajęć.

Na Słowacji uczniowie wrócą do szkół 2 września (1 września to święto narodowe). Zgodnie z nowymi przepisami, placówki edukacyjne nie zostaną zamknięte nawet w przypadku bardzo złej sytuacji epidemiologicznej – wówczas poszczególne klasy, w których zostanie wykryty przypadek zakażenia COVID-19, udadzą się na kilkudniową kwarantannę domową. Natomiast od początku zajęć obowiązkowe będzie noszenie masek ochronnych w pomieszczeniach szkolnych.