Niemcy: Zakaz działalności firm oferujących eutanazję uznany za niekonstytucyjny

Zdjęcie via flickr.com @Mehr Demokratie / Licencja (CC BY-SA 2.0)

Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uchylił zakaz dotyczący działalności firm, które oferują pomoc w samobójstwie. Sędziowie uznali, że narusza on wolność wyboru w sprawie decydowania o własnym życiu.

 

 

Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uchylił w środę (26 lutego) wprowadzony w 2015 r. w Niemczech zakaz udzielania pomocy w samobójstwie. Sędziowie uznali, że prawo to jest sprzeczne z ustawą zasadniczą.

W Niemczech słowo eutanazja ma złe konotacje historyczne ze względu na pamięć o zbrodniach dokonywanych przez nazistów – zabijających ludzi uznanych za nieprzydatnych dla społeczeństwa – w czasach III Rzeszy. Dlatego używa się innego słowa: „Sterbehilfe”, które oznacza pomoc w dokonywaniu śmierci.

Portugalia otwiera drogę dla przeprowadzania eutanazji

Parlament Portugalii zagłosował w czwartek za legalizacją eutanazji. Prawo musi zostać zatwierdzone przez prezydenta i Trybunał Konstytucyjny. Portugalia jest czwartym krajem w Europie, który będzie dopuszczał tzw. „aktywną eutanazję”.

 

 

Portugalski parlament zagłosował w czwartkowy wieczór za legalizacją eutanazji i wspomaganego samobójstwa …

Gdzie przebiega granica?

Prawo z 2015 r. zakazywało działalności firm oferujących wsparcie we wspomaganym samobójstwie, jednak prezes TK w Karlsruhe Andreas Vosskuehle powiedział podczas odczytania wyroku, że ustawa ta jest niezgodna z prawem obywatela do decydowania o własnej śmierci. Powodem jest ograniczanie możliwości zwrócenia się o pomoc do osoby trzeciej.

Uchwała z listopada 2015 r. przewiduje kary do trzech lat więzienia wolności dla wszystkich przedstawicieli firm, które prowadzą komercyjną działalność w zakresie pomocy przy odbieraniu życia. Prawo nie przewidziało kar dla członków rodziny oraz lekarzy, którzy udzielili pomocy w samobójstwie. Od 2015 r. w Niemczech trwała debata nad granicą dotyczącą pobudek lekarzy: gdzie kończyła się działalność „komercyjna”, a w jakich przypadkach działali oni z pobudek altrusitycznych.

Niemcy: Filmy będą dostawać "zielone certyfikaty"

Już niedługo w Niemczech widzowie będą mogli wybrać w kinie film nie tylko kierując się opiniami krytyków czy nazwiskami ulubionych twórców, ale także tym czy dany obraz powstał w sposób możliwie neutralny dla środowiska. Niemieckie produkcje będą bowiem mogły otrzymać …

Przeciwstawne argumenty

Prawo z 2015 r. definiuje pomoc przy samobójstwie m.in. poprzez udostępnienie śmiertelnie chorej osobie dawki leków, ale nie podanie jej. Takie działanie to już zabójstwo na żądanie, które podlega surowszej karze. Uchwalenie prawa w 2015 r. poprzedziła napięta debata w Bundestagu. Ostatecznie przeważył pogląd, by poprzez wprowadzenie ograniczeń zapobiec powiększeniu liczby eutanazji w kraju.

Zwolennicy zakazu z 2015 r. argumentują, że zgadzają się na prawo do godnej śmierci, ale nie może ono doprowadzić do rozkwitu branży wspomaganego samobójstwa. Z kolei Andreas Vosskuhle zwrócił uwagę, że prawo to pozbawiło nieuleczalnie chorych pacjentów do „prawa zdecydowania o ich śmierci”. 

Lancet: Sepsa bardziej śmiercionośna niż rak

Sepsa stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla zdrowia mieszkańców naszej planety. Tylko w 2017 r. umarło na tę chorobę 11 mln osób, więcej niż np. na raka. Jak sytuacja wygląda w Polsce i w Europie?

 

 

Według amerykańskich naukowców w 2017 r. na …

Podobnie w Portugalii

Niemcy nie są jedynym krajem Unii, w którym trwa dyskusja dotycząca eutanazji. W ubiegły czwartek parlament tego kraju przegłosował prawo dotyczące legalizacji eutanazji i wspomaganego samobójstwa dla osób nieuleczalnie chorych. Musi ono wciąż zostać zatwierdzone przez prezydenta. Portugalia jest czwartym krajem w Europie, który może dopuścić do przeprowadzania tzw. „aktywnej eutanazji”.

Przegłosowany przez parlamentarzystów projekt rządzącej Partii Socjalistycznej (PS) premiera Antonia Costy stwierdza, że eutanazji mogą poddać się pacjenci powyżej 18. roku życia „w sytuacji ekstremalnego cierpienia, z nieuleczalnym urazem lub śmiertelną i nieuleczalną chorobą”. Prośbę o przeprowadzenie eutanazji będzie musiało zatwierdzić dwóch lekarzy, z których przynajmniej jeden musi być specjalistą w zakresie choroby, na którą cierpi pacjent. Pozwolenie będzie musiał także wydać psychiatra. Projekt zakłada, że prośba musi zostać rozpatrzona przez specjalną komisję, a pacjenci muszą być mieszkańcami lub rezydentami Portugalii.

KE opracuje europejski plan walki z nowotworami

Już w swoim inauguracyjnym przemówieniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła, że walka ze złośliwymi nowotworami ma być jednym z  jej priorytetów. Teraz w Parlamencie Europejskim przedstawiła więcej szczegółów tego planu.

 

Wczoraj (4 lutego) przypadał Światowy Dzień Walki z …

 

Więcej informacji:

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w Karlshue