Niemcy porządkują migrację

Źródło: Bundestag

Przyśpieszenie procesu deportacji imigrantów z nakazem wydalenia i ułatwienie włączenia wykwalifikowanych pracowników na rynek pracy. To główne cele pakietu legislacyjnego zatwierdzonego przez niemiecki parlament. Przepisy krytykuje opozycja.

 

Partie rządzącej koalicji przedstawiły uchwalenie siedmiu przepisów imigracyjnych jako sukces. Przepisy krytykuje opozycja, przedstawiciele świata akademickiego i organizacji pozarządowych.

Niemcy: Szefowa CDU wyklucza zniesienie sankcji wobec Rosji

Przewodnicząca współrządzącej Niemcami chadeckiej partii CDU Annergret Kramp-Karrenbauer stwierdziła, że nie może być w tym momencie mowy o zniesieniu sankcji nałożonych przez UE na Rosję. Zostały one nałożone w odpowiedzi na aneksję Krymu oraz rosyjskie zaangażowanie w wojnę na wschodzie …

Kontrowersyjne prawo

Uchwalenie nowych praw migracyjnych jest kompromisem między chadekami a socjaldemokracją. Politycy CDU/CSU położyli nacisk na usprawnienie procesu deportacji podczas gdy politycy ich koalicyjni partnerzy zabiegali o ułatwienia dla wykwalifikowanych osób starających się o azyl o dostęp do rynku pracy. Za ustawą zagłosowało 372 parlamentarzystów, 159 było przeciw, a 111 wstrzymało się od głosu. „Ten kto nie ma prawa do pozostania w kraju, musi go opuścić”, powiedział Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych konserwatywnej Bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej. Zieloni i partie lewicowe uznali reformę za porażkę dla podstawowych praw imigrantów.

Najwięcej kontrowersji budzi tzw. „prawo uporządkowanego powrotu”, polegające na doprowadzeniu deportacji do skutku. Wnioskodawcy poinformowali, że ponad połowa z  31 tys. deportacji zasądzonych w 2018 r. nie została zrealizowana. Niemieckie MSW poinformowało, że nowe prawo „wyeliminuje wiele przeszkód w procesie deportacji i zwiększy szanse, że ludzie zmuszeni do opuszczenia kraju opuszczą go”.

Niemcy: Większość obywateli chce wcześniejszych wyborów

Według najnowszego sondażu ponad połowa Niemców życzyłaby sobie przeprowadzenia wcześniejszych wyborów do Bundestagu. Inne badanie pokazuje zaś, że chadecy wyprzedziliby w tym wyborach Zielonych minimalnie.
 

Pierwszy sondaż instytut YouGov przeprowadził na zlecenie dziennika „Die Welt”. Został on zrobiony …

Zmniejszenie świadczeń

Nowe przepisy przewidują rozszerzenie obowiązywania „prawa uporządkowanego powrotu” na osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, bądź nie wykazujące chęci współpracy w celu przeprowadzenia procesu identyfikacji. Przewidziano, że data deportacji zostanie ukryta przed jednostką objętą przymusem opuszczenia Niemiec, a osoba – np. urzędnik państwowy – która ją odkryje, grożą konsekwencje. Wszystko po ty, by osoby mające zostać deportowane nie znikały przed dniem, w którym musza wejść na pokład samolotu.

Kontrowersje wzbudzają także przepisy umożliwiające zmniejszenie świadczeń socjalnych dla osób, którym udzielono azylu w innych państwach UE oraz przede wszystkim możliwość tymczasowego zamknięcia przyszłych deportowanych w więzieniu – oddzielając ich od innych więźniów – aż znajdzie się miejsce w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Niemcy: Przewodnicząca SPD podała się do dymisji

Przewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Andrea Nahles ogłosiła, że rezygnuje z kierowania tym ugrupowaniem. Nie będzie też szefować klubowi SPD w Bundestagu. W ten sposób wzięła na siebie odpowiedzialność za fatalny wynik niemieckich socjaldemokratów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 

W wyborach …

Deficyt siły roboczej

Jednak pakiet legislacyjny przegłosowany w parlamencie obejmuje także prawo, umożliwiające absolwentom uniwersytetów i szkół zawodowych dostęp do niemieckiego rynku pracy. Powodem jest najniższe od zjednoczenia Niemiec bezrobocie, gdzie istnieje 1,2 mln wakatów. Beneficjenci zmian będą mogli przebywać na terenie Niemiec przez 6 miesięcy, pod warunkiem że przejdą odpowiednie szkolenia, będą znali język i będą dysponowali środkami na życie.

Wśród nowych środków znajduje się również zapis zobowiązujący uchodźców do życia w jednym, określonym miejscu. Wszystko po to, by umożliwić gminom „zaplanowanie długoterminowej integracji”.

Wzrost płacy minimalnej w Unii Europejskiej

Ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej od początku roku jedynie Łotwa nie podniosła płacy minimalnej, wynika z raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy. Najmniej wciąż zarabiają kobiety. Najwięcej osób pobiera minimalne wynagrodzenie w Polsce.
 

Największe wzrosty wśród państw …