Niemiecka minister obrony i przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer wystosowała w czwartek (17 września) formalne przeprosiny wobec osób homoseksualnych, które służyły w Bundeswehrze.
Z raportu niemieckiego MON wynika, że w Bundeswehrze miało miejsce wiele przypadków dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej. Politycy różnych partii domagają się odszkodowań dla poszkodowanych.
Bundeswehra: Jaka była skala dyskryminacji?
Po raz pierwszy socjologowie Bundeswehry zajęli się tematem dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej w niemieckiej armii. Centrum historii wojskowej i nauk społecznych Bundeswehry obszernie udokumentowało temat na podstawie wielu konkretnych przypadków, rozmów ze świadkami i innych źródeł”, poinformowała, cytowana przez Deutsche Welle, pełnomocniczka Bundestagu ds. obronności Eva Hoegl.
Raport „Tabu i tolerancja” przypomina, że do 2000 r. homoseksualni żołnierze musieli liczyć się z karami dyscyplinarnymi, z wykluczeniem z jednostki włącznie. Do 1982 r. takie osoby w ogóle nie miały wstępu do wojska. W późniejszych latach 80-tych mogły już w wojsku służyć, ale bez szansy na karierę. Bundeswehra stała na stanowisku, że stanowią one zagrożenie dla armii.
Dyskryminacja zakończyła się dopiero 20 lat temu, wraz z odpowiednim rozporządzeniem ówczesnego ministra obrony Rudolfa Scharpinga.
Zdaniem Evy Hoegl kolejnym ważnym krokiem powinna być ustawa o rehabilitacji żołnierzy, którzy w przeszłości byli karani z powodu orientacji seksualnej. „Najważniejsze będzie odszkodowanie dla tych żołnierzy”, przekonuje socjaldemokratka Hoegl.
AKK przeprasza
Podobne żądania wysuwają Zieloni i liberalna FDP. Chcą, by w ślad za raportem szefowa resortu obrony Annegret Kramp-Karrenbauer podjęła zdecydowane kroki w kierunku rehabilitacji ofiar.
Szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer już w lipcu przeprosiła za trwającą przez dziesięciolecia dyskryminację homoseksualistów w armii. Teraz chce wykorzystać informacje zgromadzone w raporcie, „by dalej rozprawiać się z przeszłością i posunąć naprzód prace nad ustawą o rehabilitacji ofiar”.
„Bardzo żałuję praktyki dyskryminacji homoseksualistów w Bundeswehrze, która reprezentowała ówczesną politykę. Przepraszam tych, którzy musieli cierpieć z tego powodu”, podkreśliła szefowa resortu obrony.
Posłowie z partii Zielonych Sven Lehmann i Tobias Lindner apelują o jak najszybszy proces legislacyjny, tak by odszkodowania mogły dotrzeć do jak największej grupy poszkodowanych. „Za wycierpiane bezprawie, za szkody zdrowotne, za straty w karierze zawodowej i finansowej, państwo jest im wreszcie winne odszkodowania”, oświadczyli politycy. Jedną z form powinna być dożywotnia renta.