NATO zorganizowało pierwszą w historii Sojuszu konferencję na rzecz LGBTQ+

LGBT, NATO

Zdjęcie: Twitter, Dylan P. White, NATO @dylanpwhite

Sojusz Północnoatlantycki zorganizował wczoraj (19 marca) pierwszą w swojej historii międzynarodową konferencję poparcia dla osób LGBTQ+, zwłaszcza tych pracujących w strukturach politycznych i wojskowych NATO.

 

 

W konferencji online organizowanej przez funkcjonującą wewnątrz NATO grupę działaczy „Proud @ NATO” wzięło udział 130 członków personelu cywilnego i wojskowego Sojuszu, a także delegacje z państw NATO.

Tematem dyskusji były doświadczenia osób LGBTQ+, którzy pracują w strukturach politycznych i wojskowych NATO, z jakimi muszą się oni mierzyć ze względu na swoją orientację seksualną.

Unia Europejska strefą wolności dla osób LGBTIQ. Parlament przyjął rezolucję

W głosowaniu wzięło udział 679 posłów: 492 było za, 141 przeciw, a 46 wstrzymało się. 

„Różnorodność leży u podstaw NATO”

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przemawiając na konferencji, podkreślił rolę przestrzegania w kadrach Sojuszu zasady inkluzywności, także jeśli chodzi o orientację seksualną.

„Każdy członek społeczności LGBTQ+ w NATO jest cennym członkiem naszego personelu i naszej rodziny. Różnorodność i inkluzywność leży u podstaw tego, kim jesteśmy i co robimy”, zaznaczył.

„Jesteśmy sojuszem 30 państw, które współpracują ze sobą na rzecz ochrony naszych obywateli i wartości. Wykorzystanie wszystkich naszych zasobów oraz doświadczeń nas wszystkich czyni nas silniejszymi i lepiej przygotowanymi, aby mierzyć się z tym, co niesie przyszłość”, wyjaśnił szef NATO.

„Wierzę, że prawdziwe przywództwo to zrozumienie dla innych osób, szacunek dla innych i gotowość do tego, by stanąć w obronie innych”, stwierdził Norweg. Dodał, że „NATO zrobiło bardzo wiele w kwestii dążenia do jak największej inkluzywności, ale wciąż można zrobić jeszcze więcej”.

Zapewnił też osoby LGBTQ+, że „zawsze będą mieli w nim sojusznika”.

Francja chce podjęcia przez KE kroków prawnych wobec Polski w sprawie "stref wolnych od ideologii LGBT"

Clément Beaune, który w ubiegłym tygodniu chciał odwiedzić jedną ze „stref wolnych od LGBT” stwierdził, że takie inicjatywy stoją w sprzeczności z unijnym prawem.

NATO liderem w kwestii ochrony różnorodności

Jak podkreślono w oświadczeniu na oficjalnej stronie Sojuszu, NATO prężnie działa na rzecz wsparcia różnorodności. Polityka organizacji surowo zabrania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, kraj pochodzenia, niepełnosprawność czy wiek.

„NATO jest także światowym liderem w kwestii uznawania małżeństw jednopłciowych”, wskazano. Sojusz rozszerzył przywileje dla małżeństw na małżeństwa jednopłciowe już lipcu 2002 r. W tamtym czasie tylko jeden kraj na świecie – Holandia – legalizował małżeństwa homoseksualne.