Polka z Nagrodą Solidarności Obywatelskiej za działalność na rzecz ofiar przemocy domowej

Nagroda Solidarności, Krystyna Paszko, przemoc domowa, kwiatkiibratki, pandemia, koronawirus, COVID, EECS

Krystyna Paszko stworzyła projekt wspierający ofiary przemocy domowej w czasie pandemii. / Zdjęcie: Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny

Dziś (15 lutego) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny przyznał Nagrody Solidarności Obywatelskiej. Wśród laureatów znalazła się 18-letnia Krystyna Paszko, która stworzyła projekt wspierający ofiary przemocy domowej w czasie pandemii.

 

 

Podczas ceremonii wręczenia nagród Cillian Lohan, wiceprzewodniczący Komitetu ds. komunikacji, powiedział, że hasłem, jakie przyświecało temu wydarzeniu było “razem jesteśmy silniejsi”, a wyróżnienia mają pokazać aktywistom, że “Europa jest wdzięczna za ich poświęcenie”.

W kategorii usługi doradcze znalazł się projekt “Rumianki i bratki” Krystyny Paszko, która podziękowała dziś psychologom, prawnikom oraz wszystkim zaangażowanym. Inicjatywa istniejąca od kwietnia 2020 r. pomogła już ok. 350 osobom.

Rumianki i bratki

W kwietniu 2020 r. na Facebooku powstał profil sklepu oferującego naturalne kosmetyki. Jednak w “Rumiankach i bratkach” nie można nabyć produktów do pielęgnacji ciała, ale otrzymać pomoc w przypadku przemocy domowej – ofiary mogą “zamawiać kosmetyki”, by sprawca nie zorientował się, że szukają pomocy.

Jak pisała inicjatorka akcji Krystyna Paszko, pytanie o ofertę to znak, że osoba potrzebuje wsparcia, np. rozmowy z psychologiem. Wtedy pracownicy “sklepu” będą z nią w stałym kontakcie, ciągle używając kodów związanych z pielęgnacją skóry, by wymieniać informacje. Jeśli jednak ktoś złoży zamówienie i poda swój adres, zostanie tam wysłana policja.

“Nieważne, ile masz lat i jakiej jesteś płci – nasz sklep z naturalnymi kosmetykami na pewno ma w ofercie coś dla Ciebie – wystarczy, że nam zaufasz” – można przeczytać w jednym z wpisów.

Parlament Europejski o zakazie aborcji w Polsce. "Nikt nie ma prawa być sumieniem polskich kobiet"

Na wtorkowej sesji plenarnej odbyła się pełna emocji debata, w której wielu europosłów potępiło niedawną decyzję o wprowadzeniu niemal całkowitego zakazu aborcji w Polsce.  

Przemoc domowa w czasach pandemii

Pandemia nie tylko zamknęła sprawców i ofiary w izolacji domowej, ale także uniemożliwiła im dostęp do instytucji mogących zapewnić pomoc. Organizacja Narodów Zjednoczonych mówiła o “ukrytej pandemii”, jaką w 2020 r. stała się przemoc domowa.

Krystyna Paszko swój pomysł zaczerpnęła z systemu funkcjonującego we francuskich aptekach, gdzie zakup maseczki nr. 19 jest informacją, że kupujący doświadcza przemocy domowej.

W rozmowie z tygodnikiem Polityka kobieta powiedziała, że początkiem przedsięwzięcia była chęć pomocy znajomym. Ale odpowiedzi było zbyt wiele, by mogła poradzić sobie z nimi sama.

Do projektu dołączyło Centrum Praw Kobiet, a o inicjatywie została poinformowana także policja, która zagwarantowała “sklepowi” poważne traktowanie wezwań.

Kobiety, które w 2020 r. zmieniły świat: Od gospodyni domowej walczącej z dyktaturą po "boginię demokracji"

To one pokazały w minionym roku, że kobiety miały, mają i będą miały ogromny wpływ na rzeczywistość i sytuację na świecie.

Nagroda Solidarności Obywatelskiej 2020

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) chciał nagrodzić społeczeństwo obywatelskie Europy za działania wspomagające walkę z pandemią. Celem jest zwiększenie świadomości na temat wysiłków, zwrócenie uwagi na problemy społeczne oraz wzmocnienie poczucia tożsamości i solidarności europejskiej.

EKES otrzymał 250 zgłoszeń. Przyznano 23 nagrody w dziedzinach takich, jak dostarczanie żywności do osób w trudnej sytuacji życiowej, produkcja i udostępnianie artykułów zabezpieczających przed COVID-19 (np. masek), psychologiczne i prawne usługi doradcze, edukacja, kultura oraz komunikacja w czasie pandemii.