Pokojowa Nagroda Nobla dla dziennikarzy. Laureatami Filipinka i Rosjanin

nagroda-nobel-pokojowa-nagroda-nobla-norweski-komitet-noblowski-maria-ressa-dmitrij-muratow

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla Maria Ressa i Dmitrij Muratow / fot. via Twitter [The Nobel Prize]

Pokojową Nagrodę Nobla 2021 otrzymali filipińsko-amerykańska dziennikarka Maria Ressa i redaktor naczelny „Nowej Gazety” Dmitrij Muratow. Nagrodzono ich za „wysiłki na rzecz wolności słowa”.

 

 

Dziś (8 października) Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla, która trafiła do dwójki dziennikarzy – Marii Ressa z Filipin i Dmitrija Muratowa z Rosji.

Komitet Noblowski nagrodził ich za „wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju”.

Maria Ressa jest filipińsko-amerykańską dziennikarką i autorką, współzałożycielką witryny internetowej z wiadomościami online Rappler, która spędziła prawie dwie dekady jako dziennikarka śledcza w południowo-wschodniej Azji pracując dla CNN.

W 2020 r. została skazana na mocy kontrowersyjnego prawa filipińskiego przeciwko cyberprzestępczości, co zostało powszechnie potępione przez organizacje praw człowieka i dziennikarzy jako atak na wolność prasy w kraju.

Dmitrij Muratow jest rosyjskim dziennikarzem i redaktorem naczelnym gazety „Nowaja Gazeta”, określanej przez Komitet Ochrony Dziennikarzy jako „jedyną naprawdę krytyczną gazetę o narodowych wpływach w dzisiejszej Rosji”, którą redagował w latach 1995-2017.

Dziennikarz zdobył w 2007 roku Międzynarodową Nagrodę Wolności Prasy za odwagę w obronie wolności prasy.

Laureaci zostali wybrani spośród 329 nominacji, z czego 234 dotyczyło osób, a 95 organizacji. Jest to trzecia największa liczba zgłoszonych kandydatów w historii.

Do 2020 r. Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 101 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby, 30 razy Nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 68 razy wyróżniona została jedna osoba. To jedyna ze wszystkich nagród Nobla, która przyznawana jest przez organizację norweską.

Bukmacherzy największe szanse dawali jednak Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i powiązanemu z nią programowi dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19 (COVAX). WHO była wskazywana także jako potencjalny laureat w ubiegłym roku.

Wśród nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla znaleźli się również m.in. Aleksiej Nawalny, krytyk rządu Władimira Putina, Ilham Tohti, działacz na rzecz praw człowieka w Chinach, Nathan Law, lider tzw. rewolucji parasolek w Hongkongu oraz Swiatłana Cichanouska, białoruska działaczka polityczna i kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach prezydenckich w 2020 r.

Media spekulowały również ws. ewentualnego wyróżnienia dla Grety Thunberg – w czwartek (7 października) wieczorem szwedzka aktywistka była najczęściej wskazywana jako faworytka w rankingu tworzonym przez bukmacherów. Według mediów wśród kandydatów do tegorocznej nagrody znalazły się również organizacje: Reporterzy bez Granic (RSF) oraz International Fact-Checking Network, zajmująca się ujawnianiem fake newsów.

Literacka Nagroda Nobla 2021 przyznana

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 120 lat.

Kto został tegorocznym laureatem?

W poniedziałek (4 października) Akademia Szwedzka przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, która trafiła do amerykańskich naukowców – Davida Juliusa oraz Ardema Patapoutiana, którzy zostali wyróżnieni za odkrycie receptorów temperatury i dotyku.

We wtorek ogłoszono laureatów w dziedzinie fizyki. Nagrodę otrzymali Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi za „przełomowy wkład w nasze zrozumienie skomplikowanych systemów fizycznych”.

W środę Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Benjamin List i David W.C. MacMillan za opracowanie „asymetrycznej analizy organoleptycznej”, pozwalającej na tworzenie nowych organicznych związków chemicznych.

Wczoraj ogłoszono, że literacką Nagrodę Nobla otrzymał pochodzący z Zanzibaru Abdulrazak Gurnah, za „bezkompromisowe i pełne współczucia zagłębianie się w skutki kolonializmu i los uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami”.

Z kolei w poniedziałek (11 października) ogłoszony zostanie laureat „ekonomicznego Nobla” – jedynej nagrody, której nie ustanowił fundator Alfred Nobel.