Młodzi Europejczycy: Nie ma jak u mamy

study abroadlife via flickr.com

Dorosłe dzieci nie dają się tak łatwo przegonić z rodzinnego domu. W przedziale wiekowym
18-34 tendencja do długiego mieszkania z rodzicami utrzymuje się zwłaszcza na Półwyspie Bałkańskim – pokazują dane Eurostatu za rok 2015.

 

Na przestrzeni ostatnich lat liczba młodych dorosłych pozostających lub powracających do rodzinnego domu rośnie. Często nie stać ich na utrzymanie czy wynajęcie własnego mieszkania lub chcą zaoszczędzić na lepsze i dlatego decydują się zostać pod rodzinnym dachem.

Bogata Północ, biedne Południe

Najwięcej osób mieszka z rodzicami w Chorwacji: tam ponad 70 proc. młodych ludzi mieszka w domu rodzinnym. Zaraz za nią uplasowały się Słowacja (69,6 proc.), Serbia (69,5 proc.) i Włochy (67,3 proc.). W Polsce odsetek dorosłych dzieci mieszkających z rodzicami wynosi 60,9 proc., co daje nam 8. miejsce w tabeli.

W rankingu najbardziej samodzielnych młodych osób zdecydowanie prowadzą kraje nordyckie. Najmniej młodych mieszka z rodzicami w Danii (19,7 proc.), a niewielu jest ich także w Finlandii (20,1 proc.), Szwecji (22,2 proc.) i Norwegii (22,9 proc.).

Wśród naszych sąsiadów najlepszym wynikiem mogą poszczycić się Niemcy (43,1 proc.), a najgorszym wspomniana już Słowacja. Litwa (53.8 proc.) i Czechy (53,1 proc.) zajmują odpowiednio 14. i 15. miejsca.

Wojna płci

Ciekawie prezentuje się także podział mieszkających z rodzicami ze względu na płeć. Najmniej samodzielni są serbscy mężczyźni – aż 82,2 proc. w przedziale 18-34 lat nie wyfrunęło z gniazda. Niewiele lepiej radzą sobie panowie w Chorwacji i Słowacji, gdzie prawie 80 proc. z nich nadal mieszka w domu rodzinnym.

Nieco lepiej sytuacja ma się wśród młodych Europejek. Najwięcej kobiet mieszkających z rodzicami jest na Słowacji (63,3 proc.). Zaraz za nimi miejsce w rankingu zajmują Chorwatki (61,5 proc.) i Włoszki (60,7 proc.). Najmniej dorosłych dziewczyn mieszka z rodzicami w Finlandii (14,1 proc.).

W Polsce, podobnie jak w reszcie Europy, częściej opuszczają rodziców kobiety. 54,8 proc. Polek i 66,8 proc. Polaków dalej mieszka z rodzicami.

Trudny start

Powodów dla których młodzi dorośli dalej mieszkają z rodzicami jest kilka. Do pozostawania w domu zmusza ich często zła sytuacja ekonomiczna. Młodym ciężko o zatrudnienie w wyuczonym zawodzie, często pierwsza praca nie pozwala im na opłacenie własnego mieszkania. Obecne pokolenie uczy się też stosunkowo dłużej niż poprzednie.

Trend wzrastającej liczby młodych mieszkających z rodzicami nie ogranicza się wyłącznie do Europy. W maju br. w raporcie Pew Research Center wykazano, że więcej młodych dorosłych w Stanach Zjednoczonych mieszka z rodzicami niż we własnych czterech ścianach. To pierwsza taka sytuacja od 130 lat.