Mediolan odpowiada na „strefy wolne od LGBT”. Miasto przyjmuje własną deklarację

Mediolan

Mediolan jest ośrodkiem miejskim o najbardziej licznej społeczności LGBT w całych Włoszech. / Zdjęcie: Unsplash [Alex Vasey]

Mediolańskie władze postanowiły przyjąć nową inicjatywę na rzecz osób LGBT i zakpić z uchwał o „strefach wolnych od ideologii LGBT”. Miasto ogłosiło się „strefą wolności dla LGBTQ+”.

 

„Wolność społeczności LGBTQ+ do życia i wypowiadania się jest (w Polsce i na Węgrzech – red.) poważnie ograniczona”, ocenił członek mediolańskiej rady miejskiej i aktywista Michele Albiani, cytowany w artykule opublikowanym przez portal Politico.

Przyznał on, że inicjatywa władz miejskich to odpowiedź na wcześniejsze uchwały niektórych polskich samorządów o „samorządach wolnych od ideologii LGBT”. Mediolan jest ośrodkiem miejskim o najbardziej licznej społeczności LGBT w całych Włoszech.

Wcześniej podobne uchwały o ochronie praw osób LGBT przyjęły Paryż, Wiedeń i Lizbona. Mediolańska uchwała została przyjęta w poniedziałek (16 maja), w przeddzień przypadającego wczoraj Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.

Sytuacja osób LGBTI w Polsce najgorsza w UE [ILGA-Europe]

Już trzeci rok z rzędu Polska znajduje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem traktowania osób LGBTI.

„Strefy wolne od LGBT”

Mimo iż przyjęte przez grupę polskich gmin, powiatów i kilka województw uchwały o „samorządach wolnych od ideologii LGBT” nie mają skutków prawnych, to ich przyjęcie spotkało się ze stanowczą reakcją Komisji Europejskiej.

Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli stwierdziła w listopadzie 2020 r., że „strefy wolne od ideologii LGBT” i tzw. Samorządowa Karta Rodzin stanowią pogwałcenie wartości przyświecających UE oraz unijnego prawa.

Części spośród samorządów, które przyjęły uchwały, odebrano unijne dotacje, przyznawanych na inicjatywy z zakresu partnerstwa miast. Decyzję tę ostro potępił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zdaniem którego był to akt szantażu UE wobec Polski. Od tamtej pory niektóre samorządy wycofały kontrowersyjne ustawy.

„Strefy wolne od ideologii LGBT” mocno krytykował też francuski minister ds. europejskich w poprzednim rządzie Clément Beaune, który też jest osobą homoseksualną i planował nawet przyjechać do Kraśnika jako stolicy jednego z powiatów, które przyjęły uchwałę. Do wizyty w mieście ostatecznie nie doszło – jak stwierdził potem Beaune, uniemożliwiły ją polskie władze.

Węgry przyjęły z kolei ustawę, zakazującą pokazywania materiałów promujących homoseksualność czy zmianę płci osobom niepełnoletnim. Przy okazji ostatnich wyborów parlamentarnych odbyło się referendum w tej sprawie, które jednak okazało się niewiążące z powodu niewystarczającego odsetka oddanych głosów ważnych.

Bezdomność wśród osób LGBT+. Co jest jej przyczyną i jak można walczyć z tym zjawiskiem?

Aż 17 proc. osób LGBT+ w Polsce doświadczyło w swoim życiu przynajmniej jednego epizodu bezdomności.

„Nie chodzi tylko o symbolikę”

Ogłoszenie Mediolanu „strefą wolności dla LGBTQ+” jest częścią inicjatywy Partii Europejskich Socjalistów (PES) w Europejskim Komitecie Regionów na rzecz ochrony praw społeczności LGBT mimo przyjęcia przez niektóre samorządy w niektórych unijnych krajach dyskryminujących tę społeczność aktów prawnych.

Jak powiedział Albiani, w decyzji mediolańskich władz nie chodzi tylko o akt symboliczny. Jego zdaniem miasta odgrywają ważną rolę w działaniach na rzecz większej inkluzywności regionów.

„Mediolan wspiera społeczność LGBTQ+ od ponad dekady, ale wiadomo, że zostało jeszcze wiele do zrobienia”, przyznał. „Teraz celem są praktyczne działania na rzecz «tęczowej» społeczności, takie jak administracyjne rozwiązanie problemu z statusem osób transpłciowych i stworzenie wielkiego centrum kulturalnego społeczności LGBTQ+”, dodał.