Luksemburg toruje drogę do legalizacji marihuany

Hodowla marihuany

Hodowla marihuany / Flickr @ kynan tait, (CC BY-NC-ND 2.0)

Luksemburg jako pierwsze państwo w Unii Europejskiej zalegalizuje marihuanę do użytku rekreacyjnego. Jesienią rząd przedstawi projekt ustawy, w którym zostaną  przedstawione szczegóły zmian.

 

W ciągu następnych dwóch lat Luksemburg zalegalizuje sprzedaż i używanie konopi indyjskich w celach rekreacyjnych. Podobnie jak z alkoholem, każda osoba powyżej 18 r. życia będzie mogła kupić narkotyk. Dodatkowo osoby pomiędzy 12 a 17 rokiem życia nie poniosą poważnych konsekwencji, jeżeli będą w posiadaniu poniżej 5 gramów używki. Wysokie kary spotkają natomiast tych, którzy złamią nowe prawo dotyczące produkcji oraz sprzedaży.

Europejski raport narkotykowy: "Uberyzacja" kokainy i inne wnioski

Rynek handlu narkotykami jest większy niż kiedykolwiek w historii, informuje Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDAA) w swoim dorocznym raporcie, którego prezentacja miała miejsce wczoraj w Brukseli. Jednym z najbardziej popularnych narkotyków jest kokaina.
 

Kokaina należy do najbardziej popularnych, ale także …

„Nie” dla turystyki narkotykowej

Zmiany w prawie są podyktowane chęcią ograniczenia nielegalnej dostępności narkotyku dla odwiedzających Luksemburg. Władze zamierzają zapobiec turystyce narkotykowej. Środki uzyskane przez opodatkowanie używki zostaną przeznaczone na edukacje narkotykową i zwalczanie uzależnienia.

„Polityka narkotykowa stosowana przez ostanie 50 lat nie zadziałała. Ścisła kontrola wszystkich narkotyków tylko nakłoniła młodzież do eksperymentowania” – twierdzy cytowany przez media minister zdrowia Luksemburga Etienne Schneider. Urzędnik wezwał również resztę Europy do przyjęcia podobnych zasad wobec rekreacyjnej marihuany.

Luksemburg stawia płot na granicy z Belgią

Ministerstwo Rolnictwa i Środowiska w Luksemburgu poinformowało dziś o zamiarze budowy ogrodzenia na 8-kilometrowym odcinku granicy z Belgią, które ma zapobiec  przedostawaniu się dzików, zakażonych afrykańskim pomorem świń (ASF).
 

Luksemburczycy dołączają tym samym do Duńczyków, którzy ogłosili w styczniu wdrożenie …

Medyczny mankament

W listopadzie 2017 r. Schneider zapowiedział 2-letni program legalizacji medycznej marihuany, wskutek czego 28 czerwca ubiegłego roku przyjęto ustawę pozwalającą lekarzom na wypisywanie recept na wyroby konopne. Substancje aktywne zawarte w marihuanie mają właściwości przeciwbólowe przez co uśmierzają objawy licznych dolegliwości. M.in. zaobserwowano, że cannabidiol (CBD) eliminuje skurcze mięśni u osób ze stwardnieniem rozsianym.

Członków parlamentu zaniepokoił natomiast fakt, że tylko cztery apteki w Luksemburgu są zaopatrzone w leki konopne. „Prawo jest zbyt restrykcyjne. Jedyne osoby, które się kwalifikują do otrzymania recepty, to te z zaawansowanymi chorobami. Tymczasem leki konopne mogą być stosowane na leczenie szerszej gamy schorzeń” – powiedział dr Jean Colombera, członek luksemburskiej Izby Deputowanych w wywiadzie z magazynem „Delano”.

W Polsce rozbito gang przemytników marihuany

W koordynowanej przez Europol akcji, rozbito gang przemytników marihuany działający w Polsce i Hiszpanii. Przejęto prawie 160 kg towaru.

Podejście Europy

Jak wygląda podejście innych państw Europy? Holandia jest znana ze swoich luźnych przepisów narkotykowych, jednak wbrew pozorom używanie aktywnego środka THC nie jest legalne. Policja toleruje sprzedaż i użycie substancji w wyznaczonych kawiarniach, ale produkcja hurtowa jest niedozwolona, przez co konsumenci i sklepy zaopatrują się w nielegalnych źródłach. Ta niecodzienna konstrukcja rynku zwiększa aktywność grup przestępczych. Statystyki wskazują także na większa liczbę popełnionych wykroczeń i przestępstw.

Dostęp do legalnej klienteli pozwala gangom na rozszerzanie operacji narkotykowych o inne substancje. Większość tabletek narkotyku ecstasy, zażywanych w Europie i Ameryce Północnej, pochodzi z laboratoriów na południu Holandii, a połowa kokainy znajdującej się na terenie Starego Kontynentu przechodzi przez port w Rotterdamie. W Portugalii posiadanie i zażywanie narkotyków zostało poddane dekryminalizacji w 2001 r. Od czasu wprowadzeniu ustawy odnotowano 90 proc. wzrost wśród osób dobrowolnie poddających się leczeniu uzależnień. Zanotowano także spadek zakażeń wirusem HIV powiązanych z użytkiem narkotyków.

Albania: policja i straż graniczna przemycają marihuanę do Unii Europejskiej

Wczoraj (17 kwietnia) albańska prokuratura poinformowała o rozbiciu gangu przemytników szmuglujących hurtowe ilości marihuany do Włoch. Gang nie składał się jednak  ze zwyczajnych przestępców – tworzyli go funkcjonariusze służb mundurowych: policji i straży granicznej.
 

Albania rozbiła w niedzielę 16 kwietnia grupę …

Polityka narkotykowa w USA

Colorado było pierwszym stanem w USA, który zalegalizował marihuanę do użytku rekreacyjnego. Od wejścia ustawy w 2012 r. odnotowano spadek liczby brutalnych przestępstw i wzrost dochodów z tytułu podatków. Zmiany w prawie pozwoliły naukowcom na zbadanie skutków długotrwałego użycia marihuany. Dr. Christine L. Miller – psycholog-psychiatra – opublikowała raport, w którym sugeruje związek między nadmiernym korzystaniem z marihuany a wczesną schizofrenią. Nie ma jednak jednoznacznych wyników dotyczących skutków ubocznych korzystania z konopi.

Marihuana w Europie

Marihuana to najczęściej zażywany narkotyk na świecie. W 2014 r. sięgnęło po nią 182,5 mln. osób – wskazuje Światowy Raport o Narkotykach sporządzony przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (United Nations Office on Drugs and Crime – …