Chile: Przedostatnia prosta przed uznaniem małżeństw osób tej samej płci

Senatorowie w Chile w środę przyjęli ustawę zezwalającą na małżeństwa osób te samej płci, co ma być przedostatnim krokiem do jej ostatecznego zatwierdzenia. / fot. via unsplash [Mick De Paola]

Senat w Chile w środę (21 lipca) przyjął ustawę zezwalającą na małżeństwa osób tej samej płci. To przedostatni krok do jej ostatecznego zatwierdzenia.

 

 

Przegłosowano ustawę stosunkiem głosów 28 do 14. Teraz zostanie ona przesłana do Izby Deputowanych, niższej izby kongresu, do ostatecznego zatwierdzenia.

„Chcemy zmierzać w kierunku kraju z innymi wartościami, który postępuje w wymiarze sprawiedliwości społecznej oraz wykorzenieniu wszelkich form dyskryminacji”, powiedziała marszałek senatu Yasna Provoste, przedstawicielka chadecji, która głosowała za projektem ustawy.

Jednak pojawiły się również głosy sprzeciwu. Konserwatysta Manuel Jose Ossandom argumentował, że „małżeństwo jest w istocie związkiem mężczyzny i kobiety z możliwością prokreacji”.

Ustawa przewiduje, że chilijskie prawo małżeńskie, mające zastosowanie tylko do związków heteroseksualnych, powinno zostać rozszerzone, obejmując te same prawa, w tym adopcję dzieci przez pary tej samej płci.

„Kiedy ustawa zostanie zatwierdzona, w naszym kraju przestanie istnieć (koncepcja – red.) par pierwszej i drugiej klasy”, powiedział Oscar Rementeira, rzecznik ruchu na rzecz praw osób LGBT.

Według raportu Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transseksualistów i osób Interpłciowych (ILGA) z 2020 r. małżeństwa osób tej samej płci w Ameryce Łacińskiej są legalne m.in. w Brazylii, Kolumbii, Kostaryce i Urugwaju oraz niektórych stanach  Meksyku.

Większość europejskich krajów zezwala na małżeństwa lub inne formy legalnego zatwierdzenia związku osób tej samej płci, co często (choć nie zawsze) idzie w parze z pozwoleniem na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. Wśród wyjątków znajduje się m.in. Polska, Bułgaria, Ukraina, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Serbia oraz Węgry.

Również w środę sąsiadująca z Chile Argentyna zezwoliła na dodanie trzeciej płci w formularzach wniosków o wydanie dokumentów tożsamości oraz paszportów. Odtąd każdy wnioskodawca, który nie identyfikuje się jako kobieta lub mężczyzna, może zaznaczyć trzecie pole, obejmujące różne opcje. To pierwszy tego typu przypadek w Ameryce Łacińskiej.