Kraj Basków: Rozbrojenie ETA 8 kwietnia

Flaga Hiszpanii// Źródło: Ministerstwo Obrony Hiszpanii

Opublikowany przez BBC list przedstawicieli ETA – organizacji walczącej o wolność Baskonii –potwierdza jutrzejsze (8 kwietnia) rozbrojenie separatystów. Zakończenie trwającej od 1961 r. wojny partyzanckiej na terenie Baskonii staje się realne.

 

Ostateczny termin złożenia broni nadejdzie jutro. Chcemy jednak ostrzec, że proces składania broni może być atakowany przez przeciwników trwałego pokoju – ogłosiła w oficjalnym komunikacie grupa ETA (komunikat).

Powstanie i upadek ETA

Separatystyczna organizacja Baskonia i Wolność (ETA) rozpoczęła swoją działalność 31 lipca 1959 r., by za pomocą metod zbrojnych walczyć o niepodległość Kraju Basków. Od 1961 roku ETA była w stanie wojny – najpierw z reżimem generała Franco, a następnie z demokratycznymi władzami hiszpańskimi. Ataki o charakterze terrorystycznym (np. zamachy bombowe) stopniowo pozbawiały organizację poparcia społeczności międzynarodowej. W 2011 r. ETA ogłosiła zawieszenie dalszej walki zbrojnej.

Definitywne rozbrojenie

17 br. marca autonomiczny rząd Kraju Basków wystosował zapowiedź przyszłego rozbrojenia organizacji. ETA zobowiązała się do definitywnego rozbrojenia i wskazania rządom w Paryżu oraz Madrycie miejsc składowania broni.

Władze Kraju Basków wskazywały również stanowisko separatystów ws. uwolnienia więzionych członków organizacji oraz objęcia bojowników ETA amnestią. Według baskijskich terrorystów takie działania przyśpieszyłyby proces normalizacji sytuacji politycznej w kraju.

Mimo opinii baskijskiego rządu, potwierdzającej „wiarygodność” oraz „perspektywę rozbrojenia organizacji w bliskim terminie”, hiszpańskie oraz francuskie władze wyrażały swój sceptycyzm oraz sprzeciw wobec warunków stawianych przez „zbrojne bandy ETA”.

Stanowisko władz wobec ETA

Rzecznik rządu w Madrycie Íñigo Méndez de Vigo podczas konferencji prasowej (17 marca) ustosunkował się do informacji przekazanej przez baskijski rząd. W jego opinii stanowisko obecnego gabinetu w stosunku do baskijskich separatystów nie zmieniło się od czasu zaprzysiężenia obecnego premiera Mariano Rajoya – od grudnia 2011 r.

„ETA ma do zrobienia wyłącznie dwie rzeczy, bezwarunkowe rozbrojenie i samorozwiązanie” – podkreślał stanowczość obecnego rządu względem terrorystycznej organizacji rzecznik hiszpańskiego rządu.

Stanowisko analogiczne do hiszpańskiego przyjęły władze francuskie. Minister Spraw Wewnętrznych Republiki Bruno Le Roux wyraził nadzieję na zakończenie trwającego od lat konfliktu, podkreślając jednocześnie brak jakichkolwiek ustępstw ze strony władz w Paryżu.

„Jedyną możliwością, by rozbrojenie przebiegało zgodnie z prawem jest wskazanie władzom miejsc składu broni. Ustalony do 8 kwietnia termin jest ostateczny i nie podlega negocjacjom” – stwierdził francuski minister..

Potwierdzenie rozbrojenia

Opublikowany przez BBC list ustala ostateczne stanowisko ETA ws. planów złożenia broni. Rozbrojenie dopełni się 8 kwietnia br., kiedy bojówkarze wskażą władzom ostatnie miejsca jej składowania.

„ETA informuje społeczność międzynarodową o wydaniu wszelkich zapasów uzbrojenia, zarówno broni, jaki i materiałów wybuchowych reprezentantom baskijskiego społeczeństwa” – potwierdzali realizację własnych zapewnień w tekście dokumentu.

Stanowisko władz Francji oraz Hiszpanii utrudniało, w ich opinii, wysiłki na rzecz ustanowienia trwałego pokoju na terenach objętych działaniami organizacji.

„Złożenie broni nadal jest trudną decyzją, wywołującą ważne konsekwencje. Przeszkodą w realizacji porozumienia jest stanowisko hiszpańskich i francuskich władz, które nadal trwają w błędnym przekonaniu o konieczności wskazania zwycięzców oraz przegranych konfliktu” – podkreślali w wystosowanym apelu separatyści.

Apel zakończyli wyrażając nadzieję co do przyszłej niepodległości Kraju Basków, zaznaczając jednak, że miałoby to zostać osiągnięte wyłącznie metodami dyplomatycznymi.