Kosowo: Protesty przeciwko przemocy wobec kobiet. Powodem brutalne zabójstwo

kobieta, przemoc

Wtorkowy protest nie był pierwszą w tym roku demonstracją przeciwko przemocy wobec kobiet w Kosowie. Podobne demonstracje odbywały się choćby w maju. / Zdjęcie: Unsplash [Nadine Shaabana]

Kilkudziesięciu mieszkańców i działaczy stowarzyszeń obywatelskich protestowało wczoraj (24 sierpnia) w miejscowości Ferizaj (serb. Urosevac) po tym, jak w pobliżu drzwi miejscowego szpitala dwóch mężczyzn zostawiło martwe ciało 18-letniej kobiety i natychmiast po tym odjechało.

 

„Policja ma krew na rękach” – skandowali protestujący przed komisariatem w Ferizaj/Urosevac. Jeden z policjantów został oblany czerwoną farbą. Demonstranci uważają, że władze nie zrobiły wystarczająco dużo, aby zapobiec przemocy wobec kobiet.

Lekarze potwierdzili, że ofiara zmarła w wyniku przemocy fizycznej. Według ustaleń prokuratury przed śmiercią kobieta była maltretowana fizycznie przez dwa dni. Policja oświadczyła, że ​​zidentyfikowała na podstawie nagrań z kamer monitoringu szpitala dwóch podejrzanych – są to 32-letni Arber Sejdiu i 29-letni Dardan Krivaqa.

W poniedziałek zatrzymano tego pierwszego pod zarzutem udziału w morderstwie, a we wtorek sąd umieścił go na miesiąc w areszcie. Krivaqa został zatrzymany we wtorek po tym, jak policja wszczęła ogólnokrajową obławę.

„Istnieje uzasadnione podejrzenie, że 22 sierpnia 2021 r. około godziny 15:00 na ulicy Ramadan Rexhepi w miejscowości Ferizaj, w mieszkaniu podejrzanego celowo i okrutnie, z nikczemnych pobudek (zazdrości), podejrzany maltretował ofiarę” – napisano we wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie.

Przemoc ze względu na płeć kosztuje Unię Europejską 366 mld euro rocznie

79 proc. tej sumy stanowi koszt przemocy stosowanej wobec kobiet.  

Przemoc wobec kobiet w Kosowie

Wtorkowy protest nie był pierwszą w tym roku demonstracją przeciwko przemocy wobec kobiet w Kosowie. Protesty na szerszą skalę odbyły się m.in. w maju. Policja w tym kraju poinformowała, że w 2019 r. zgłoszono 46 napaści na tle seksualnym, w 2020 r. 56 napaści i 21 do końca kwietnia 2021 r. W 2019 r. odnotowano 40 doniesień dotyczących molestowania seksualnego, 48 w 2020 r. i 20 do końca kwietnia 2021 r.

W kwietniu podano, że liczba przypadków przemocy domowej zgłoszonych policji w Kosowie stale rośnie, z 1,54 tys. w 2018 r. do 1,92 tys. w 2019 r. i ponad 2 tys. w 2020 r. W ciągu pierwszych miesięcy 2021 r. zarejestrowano kolejne 165 przypadków.

W rzeczywistości jednak liczby te mogą być wyższe, ponieważ zgłaszanie przemocy domowej i napaści na tle seksualnym nadal są w Kosowie obarczone piętnem.