Kosowo: Eksperci krytykują „wynajmowanie” więzień. Chodzi o umowę z Danią

więzienie

Duńskie władze wynajmą na dziesięć lat więzienie w mieście Gnjilane, 50 km na południe od Prisztiny, aby przesiedlić tam 300 więźniów. / Zdjęcie: Unsplash [Grant Durr]

Dania podpisała w poniedziałek porozumienie z Kosowem, zgodnie z którym kraj ten przyjmie 300 więźniów w zamian za rekompensaty finansowe. Przed umową ostrzegają eksperci.

 

 

Duńskie władze wynajmą na dziesięć lat więzienie w mieście Gnjilane, 50 km na południe od Prisztiny, aby przesiedlić tam 300 więźniów. Przed konsekwencjami takiego układu przestrzegają jednak kosowscy eksperci, którzy wyrazili swoje obawy w rozmowie z duńskim publicznym nadawcą Danske Radio.

UE: 10 lat więzienia za poważne szkody środowiskowe?

Komisja Europejska zaproponowała surowsze kary za przestępstwa przeciwko środowisku.

„Kosowski system tego nie udźwignie”

Jednym z przeciwników duńsko-kosowskiej umowy jest Behxhet Shala, dyrektor wykonawczy Rady Organizacji Pozarządowych ds. Ochrony Praw Człowieka i Wolności.

„Sprzeciwiamy się tej umowie, ponieważ wiemy, że kosowski system więzienny nie poradzi sobie z przysłanymi z Danii więźniami. Danii łatwo jest znaleźć 300 więźniów, dla których nie ma miejsca w tamtejszych więzieniach, i wysłać ich do innego kraju”, skwitował.

Dodał, że zgodnie z prawem międzynarodowym osadzeni mają prawo do odbywania kary jak najbliżej swojej rodziny i dlatego jego zdaniem wysyłanie więźniów do obcego kraju nie jest w porządku.

Podobnie uważa Fatmire Haliti, ekspertka od kosowskich więzień z Kosowskiego Centrum Rehabilitacji Ofiar Tortur, która przez wiele lat zbierała raporty i dane na temat warunków panujących w więzieniach w Kosowie.

„Wiemy o dużej liczbie samookaleczeń. W więzieniach toczą się bójki, zdarzają się też zgony. Do niedawna warunki w kosowskich więzieniach w większości nie spełniały międzynarodowych ani europejskich standardów, a w ciągu ostatnich pięciu lat zbudowano tylko trzy nowe więzienia zgodnie z tymi standardami”, podkreśliła.

Dania: Była minister skazana na więzienie za rozdzielanie azylantów

Trybunał Stanu skazał ją za to na 60 dni bezwzględnego więzienia.

Dania: Umowa dotyczy jednego więzienia

W odpowiedzi na krytykę porozumienia duński minister sprawiedliwości Nick Hækkerup wyjaśnił, że Kosowo zrobi z więźniami to, co uzna za stosowne, a umowa z tym krajem dotyczy tylko „wynajęcia” jednego, konkretnego więzienia.

Ponadto Dania zobowiązała się, że nie będzie wysyłać do Kosowa osób skazanych za terroryzm, zbrodniarzy wojennych ani osób nieuleczalnie chorych lub wymagających leczenia z powodu zaburzeń psychicznych.

Pierwsi duńscy więźniowie mają zostać przeniesieni do zakładu karnego w Kosowie na początku 2023 r.