Koronawirus: Wzrasta zainteresowanie portalami randkowymi

Serce, fot. Alexander Sinn [Unsplash]

Serce, fot. Alexander Sinn [Unsplash]

Na świecie zakażonych koronawirusem jest ponad 2 mln osób. W czasie, gdy większość populacji jest zamknięta w domach, wielu ludziom zaczyna doskwierać samotność i decydują się na korzystanie z portali randkowych.

 

W Polsce przypada 107 kobiet na 100 mężczyzn, w tym w miastach aż 111 kobiet na 100 mężczyzn. Jednocześnie 26 proc. ludzi żyjących w Polsce to single i prognozowany jest przyrost tej grupy.

W czasie pandemii zauważalnym trendem jest wzrost liczby użytkowników portali i aplikacji randkowych. „Obecnie duża część komunikacji międzyludzkiej przenosi się do internetu, ponieważ ludzie potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, a internet staje się aktualnie najbardziej dostępnym miejscem komunikacji” – tłumaczy w rozmowie z EURACTIV.pl Kinga Więckowska, psycholożka i psychoterapeutka.

Koronawirus: Niemcy przedłużają restrykcje, ale część z nich łagodzą

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała przedłużenie większości epidemicznych obostrzeń do 3 maja.

Jak zarabiają portale randkowe?

Na świecie wartość branży randkowej wyceniana jest na kilka miliardów dolarów. Główne źródła dochodu to płatna subskrypcja, dodatkowe plany subskrypcji Premium (wiele portali w wersji podstawowej jest bezpłatnych), reklamy, oraz zakupy tzw. in-app, czyli np. dodatkowe usługi/możliwości np. ikony czy emotikony.

Dla przykładu wartość największej platformy randkowej – Tinder – szacuje się obecnie na około 10 mld dolarów. Portal decluttr.com stworzył nawet kalkulator zarobków w czasie rzeczywistym. Pierwsza międzynarodowa trójka to Tinder, Bumble i Match. Zwycięzca zdystansował konkurencję (TUTAJ).

Randkujemy online coraz więcej

Od paru lat liczba użytkowników takich portali stale wzrasta, a okres pandemii może spowodować jeszcze większy przyrost ich liczby w związku z zakazem przemieszczania oraz z dużą ilością wolnego czasu.

I tak na przykład Tinder notuje zdecydowany wzrost aktywności użytkowników. W europejskich krajach najbardziej dotkniętych przez pandemię, jak np. Włochy, Niemcy czy Hiszpania, jest to wzrost nawet o 33 proc. liczby rozmów. Czas ich trwania wydłużył się średnio o 17 proc. W USA liczba rozmów wzrosła o ponad 10 proc.

Łącznie na świecie liczba rozmów wzrosła o 20 proc., zanotowano też wydłużenie czasu ich trwania, średnio o 25 proc. 29 marca Tinder pobił swój rekord w liczbie „swipe’ów”, czyli przesunięć – było ich bowiem ponad 3 miliardy! (Jeśli osoba, którą widzimy w aplikacji nam się podoba, przesuwamy jej zdjęcie w prawo, jeśli nie – w lewo, uniemożliwiając w ten sposób dalszy kontakt)

Także coraz bardziej znana na polskim rynku platforma randkowa Bumble odnotowała w połowie marca 20-proc. wzrost wysłanych wiadomości. Polski portal randkowy Sympatia.pl zauważa „wzrost zaangażowania i aktywności użytkowników, przejawiający się głównie większą ilością wysyłanych – za pośrednictwem Sympatii – wiadomości i zdjęć”.

Wiele czołowych portali na rynku decyduje się również na dodatkowe zachęty. Na przykład za darmo można uzyskać dostęp do aplikacji czy konta premium. M.in. Tinder oraz Grindr, czyli jego przeznaczony dla osób LGBTQ pierwowzór, oferują użytkownikom darmowe korzystanie z wersji premium Paszport, dzięki której można kontaktować się z innymi użytkownikami na całym świecie, a nie w najbliższej okolicy. Można więc poflirtować w Londynie czy Sydney – sky is the limit! W zeszłym tygodniu liczba użytkowników Paszportów wzrosła w Brazylii o 15 proc., w Niemczech o 19 proc., we Francji o 20 proc., a w Indiach nawet o 25 proc.

Twórca aplikacji Zoom: Od zera do miliardera

Aplikacja Zoom do prowadzenia wideokonferencji przekroczyła próg 200 mln użytkowników w mniej niż pół roku. Dziś służy do narad firmowych, zajęć szkolnych, spotkań rodzinnych, a nawet… odprawiania nabożeństw. Kim jest Eric Yuan – twórca Zooma?

Portale randkowe w Polsce

Tylko w Polsce działa około 70 portali randkowych, z których korzysta kilka milionów ludzi. Najwięcej randkujących przez internet osób jest w wieku od 25 do 34 lat. Są to przede wszystkim mężczyźni. Kobiety stanowią zaledwie 35 proc. użytkowników.

W Polsce z portali randkowych korzysta ponad 4 mln internautów. Jednym z najczęściej wybieranych portali randkowych jest eDarling. Na świecie korzysta z niego ponad 13 milionów ludzi. Portal dobiera osoby na podstawie testu osobowości. Inny często wybierany przez Polaków portal to wspomniana już Sympatia.pl, czyli polski serwis randkowy występujący także w wersji anglojęzycznej.

Na świecie wciąż najpopularniejszą aplikacją do poznawania nowych ludzi jest Tinder. Została ona pobrana ponad 340 mln razy i jest dostępna w 190 krajach i ponad 40 językach. W trzecim kwartale 2019 r. Tinder miał prawie 5,7 mln abonentów i był najbardziej dochodową aplikacją na świecie, niezwiązaną z grami wideo.

Tymczasem według ekspertów nie wystarczy jedynie kontakt online. „W budowaniu relacji ważny jest kontakt z drugim człowiekiem na żywo. Znajomość, która rozpoczęła się i pozostaje wyłącznie w świecie online niesie ze sobą ryzyko tworzenia jej w dużej mierze w oparciu o nasze wyobrażenia, niż poznanie drugiej osoby taką, jaką naprawdę jest” – mówi Kinga Więckowska. Ale dodaje też, że „wielu ludzi wykorzystuje internet w celu nawiązania znajomości, natomiast dalszą relację chcą jak najszybciej przenieść do rzeczywistości.”

Koronawirus: Apel do Amazona o przestrzeganie praw pracowników

Grupa europosłów wystosowała 11 kwietnia list otwarty, w którym domagają się zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom przez firmę Amazon.

Na co uważać?

Ale z aplikacjami i portalami randkowymi bywają też problemy. „W marcu br. odnotowaliśmy wzrost skarg transgranicznych na portale randkowe (głównie z Niemiec i Luksemburga). Podstawowym problem konsumentów jest nieustannie automatyczne przedłużenie ważności konta” – informuje Europejskie Centrum Konsumenckie Polska.

Wiele portali oferuje mechanizm „automatycznego przedłużania konta”, czyli samoczynne odnawianie konta i… dalsze pobieranie opłaty. Mechanizm ten jest zgodny z prawem, jeśli taka informacja pojawiła się podczas podpisywania umowy. Subskrypcja konta nie wygasa jednak automatycznie po usunięciu profilu. Gdy użytkownik dodał do systemu kartę płatniczą lub kredytową to system automatycznie pobiera określoną wcześniej sumę za użytkowanie. Natomiast, gdy pierwszą opłatę uiszczono za pomocą przelewu bankowego lub na koncie nie ma wystarczającej sumy pieniędzy, wtedy portal wysyła powiadomienie o obowiązku uregulowania płatności.

Dlatego jeżeli chce się uniknąć automatycznego przedłużenia konta, umowę należy wypowiedzieć w terminie w niej przewidzianym. „Zgodnie z regulaminem wielu portali randkowych pisemne wypowiedzenie należy wysłać do 14 dni przed zakończeniem bieżącej umowy” – wyjaśnia ECK.

Koronawirus: Francuski sąd zmusza Amazona do ograniczenia działalności

Sąd w Nanterre orzekł, że francuski oddział Amazona narażał zdrowie pracowników. Szwedzcy naukowcy apelują do rządu o zmianę strategii walki z koronawirusem. Kolejne kraje, zapowiadają luzowanie społecznych ograniczeń. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.