Podczas koronawirusowego zamknięcia Francuzi i Włosi przytyli średnio o 2 kg

Pizza. Fot: Metin Ozer on Unsplash

Pizza. Fot: Metin Ozer on Unsplash

Włosi wyszli z ponad dwumiesięcznego zamknięcia w domach średnio o 2 kg ciężsi. Francuzi przytyli jeszcze więcej.

 

„W czasie deszczu dzieci się nudzą” – śpiewano w Kabarecie Starszych Panów. W czasie koronawirusowego lockdownu nudzą się nie tylko dzieci. Efekt? Podjadanie, popijanie i dodatkowe kilogramy.

Pracownicy sezonowi z Ukrainy lecą do Finlandii. We Włoszech spór o legalizację pobytu migrantów

Finlandia i Włochy są kolejnymi krajami UE, które próbują poradzić sobie z brakiem pracowników sezonowych do prac w rolnictwie.

Pizza, pasta i Peroni

Włosi siedzieli w domach od początku marca. Możliwości wyjścia były mocno ograniczone. Większe podjadanie w domu  – przy jednoczesnej mniejszej ilości ruchu – sprawiło, że przeciętnemu Włochowi przybyły 2 kilogramy.

Według danych włoskiego krajowego stowarzyszenia rolników i producentów żywności Coldiretti  włoskie rodziny konsumowały w tym okresie 18 proc. więcej jedzenia niż zwykle. I to głównie wysokokalorycznego. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o 150 proc. wzrosła sprzedaż mąki, o 38 proc. spożycie pizzy, o 14 proc. – pieczywa i krakersów, o 7 proc. makaronu, a o 13 proc. deserów. Włosi pili też więcej alkoholu.

Teraz, gdy mogą już znów wychodzić z domu, wielu Włochów chce się odchudzić. Według badania Coldiretti utrata wagi jest priorytetem dla 47 proc. Ludzie starają się jeść mniej i zdrowiej, korzystając z ogromnej dostępności sezonowych owoców i warzyw.

COVID Organics: Madagaskar walczy z koronawirusem przy pomocy napoju ziołowego i chce uleczyć nim całą Afrykę

Madagaskar dołączył do światowego peletonu poszukiwaczy leku na koronawirusa.

Wieczorne aperitify

Jeszcze więcej przytyli Francuzi – średnio aż o 2,5 kg od początku lockdownu. Ich głównym ‘grzeszkiem’ są przedłużone wieczorne apéritifs (Apero).

„Przybranie na wadze było do przewidzenia w kontekście stresu i ograniczonego wysiłku fizycznego. Więcej czasu w domu oznacza więcej czasu na przygotowywanie posiłków i więcej okazji do ‘podskubywania’ – powiedział Le Parisien Quentin Molinié z Darwin Nutrition, wiodącego portalu zajmującego się zdrowym odżywianiem, która przeprowadziła badania.

42 proc. Francuzów spędzało więcej czasu przygotowując domowe posiłki. Tyle samo ankietowanych przyznało, że obecnie  ma więcej [apéritifs] niż wcześniej”. Drinki i pełny wachlarz przekąsek to zdaniem badanych idealne zakończenie dnia pracy zdalnej. Tysiące Francuzów wypijało również przedobiednie drinki z przyjaciółmi i rodziną, korzystając z aplikacji do przeprowadzania wideokonferencji.

Teraz 56 proc. chce się odchudzić, bez konieczności przechodzenia na restrykcyjną dietę.

 

#weekendowynews

Koronawirus: Francja przywraca swobodę przemieszczania się

Od 11 maja Francja będzie stopniowo łagodzić restrykcje wprowadzone na czas pandemii koronawirusa, ale w czterech regionach nadal będą obowiązywały surowsze przepisy.