Koronawirus: Rosja inwestuje w fabrykę szczepionek w Bawarii. Gdzie trafi rosyjskie antidotum na SARS-CoV-2?

Eksperci podkreślają jednak, że próba badawcza, której podano "rosyjską" szczepionkę na koronawirusa była zbyt mała. Ponadto testy nie wykazały zgodności szczepionki ze standardami międzynarodowymi.

Eksperci podkreślają jednak, że próba badawcza, której podano "rosyjską" szczepionkę na koronawirusa była zbyt mała. Ponadto testy nie wykazały zgodności szczepionki ze standardami międzynarodowymi. / Foto via unsplash

Prace nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2 trwają od miesięcy. Jako pierwsza opracowanie szczepionki ogłosiła Rosja. Teraz rosyjski koncern farmaceutyczny zainwestuje 20 mln euro w rozbudowę swojej fabryki w Bawarii.

 

 

Rosyjski koncern farmaceutyczny R-Pharm planuje inwestycję o wartości ponad 20 mln euro. Środki zostaną przeznaczone na rozbudowę siedziby rosyjskiej fabryki w bawarskim Illertissen (w okręgu Neu-Ulm).

Fabryka zostanie przystosowana do wymogów produkcji sterylnej, aby możliwe było produkowanie w niej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Szacuje się, że rocznie powstanie tam do 500 mln dawek szczepionki.

Wyprzedziły Brazylię. Indie drugim najmocniej dotkniętym pandemią koronawirusa krajem świata

Pandemia w żadnym innym miejscu na świecie nie rozwijała się dotąd tak szybko.

Kiedy będzie szczepionka?

W Illertissen planowana jest produkcja szczepionki oksfordzkiej (AZD1222). Jak informuje portal DW produkcja powinna rozpocząć się w I kwartale przyszłego roku. W bawarskiej siedzibie koncernu ma powstawać około 500 mln dawek rocznie. Szczepionkę otrzymają m.in. państwa Wspólnoty Niepodległych Państw (np. Rosja, Kazachstan, Armenia), jednak „rosyjska szczepionka” nie trafi do Niemiec i innych państw UE.

Jednak nie wszystkie prognozy są tak optymistyczne. „Niemożliwe jest przewidzenie dokładnego przedziału czasowego potrzebnego do udostępnienia światu szczepionki”, powiedziała w wywiadzie dla greckiego MEGA TV Nathalie Moll, dyrektorka Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA).

Szczepionka oksfordzka znajduje się obecnie w trzeciej fazie testów. To faza badań klinicznych i będzie ona rozstrzygająca dla przyszłości szczepionki. Obecnie poszukiwani są ochotnicy do testowania antidotum. Zostanie im ono podane w dwóch dawkach w odstępie czterech tygodni. Dla sprawdzenia skuteczności część z uczestników przyjmie placebo z soli fizjologicznej.

Testy mają zostać przeprowadzone na 10 tys. osób w Wielkiej Brytanii, 30 tys. w Stanach Zjednoczonych, 2 tys. w Afryce Południowej i 5 tys. w Brazylii. Dotychczasowe badania wykazały, że szczepionka cechuje się „dużą podatnością na tolerancję oraz silną odpowiedzią immunologiczną” wobec SARS-CoV-2.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Wyścig producentów: Rosjanie wyprodukowali bezpieczną szczepionkę?

Szybko rozprzestrzeniająca się pandemia i rosnąca liczba zgonów spowodowanych koronawirusem stworzyły konieczność prędkiego utworzenia skutecznej i bezpiecznej szczepionki. Obecnie 23 prototypy przechodzą badania kliniczne, a 140 znajduje się na wczesnym etapie rozwoju.

Warto pamiętać, że szczepionka oksfordzka nie jest jedyną na tak zaawansowanym etapie. Szczepionka amerykańskiej firmy Moderna przeszła pozytywnie pierwszą fazę testów i została uznana za skuteczną i bezpieczną.

Szczególną uwagę zwraca szczepionka Sputnik V wyprodukowana w Rosji. Jest ona pierwszą na świecie szczepionką na koronawirusa. Po jej podaniu organizmy pacjentów wyprodukowały przeciwciała. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych, a remedium zostało dopuszczone w Rosji do użytku. Eksperci podkreślają jednak, że próba badawcza, której podano szczepionkę, była zbyt mała. Ponadto testy nie wykazały zgodności szczepionki ze standardami międzynarodowymi. Jak pisze DW niewykluczone, że zakład w bawarskim Illertissen będzie w przyszłości produkować również rosyjską szczepionkę „Sputnik V”.

Bodnar / Lipowicz / Prawda / Wróblewski / O'Flaherty / Kohner: Jak wzmocnić krajowe instytucje ochrony praw człowieka?

8 września o godz. 10:30 odbędzie się webinar organizowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Agencję Praw Podstawowych UE (FRA)

Lekarstwo nie dla każdego

Konkurencja pomiędzy państwami w produkcji i dystrybucji szczepionki spowodowała obawy opinii międzynarodowej. „Szczepionkowy nacjonalizm przedłuży pandemię”, powiedział przewodniczący Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas konferencji prasowej w Genewie. Ghebreyesus wezwał 78 najbogatszych państw do dołączenia do planu „COVAX”. Ma on na celu wspólną alokację szczepionki na świecie tak, aby dotarła ona w sposób sprawiedliwy i efektywny do najbardziej potrzebujących.

Producent szczepionki oksfordzkiej – brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca – podpisał umowy z 35 krajami, w tym także z Rosją. UE poinformowała przed kilkoma dniami o zamówieniu 400 mld dawek specyfiku. Szczepionka nie trafi także do powszechnej dystrybucji. Ograniczenia produkcyjne sprawiają, że ilość dawek dostępnych na rynku nie będzie wystarczająca.