Koronawirus: W Hiszpanii jest prawie 4 mln bezrobotnych. Rząd przedłuży mechanizm wsparcia dla pracowników?

Hiszpania, bezrobocie, ERTE, Yolanda Diaz

Program ERTE będzie obowiązywać do 31 maja 2021 r. Poinformowała o tym podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie minister pracy i polityki społecznej Yolanda Diaz.  / Foto via flickr [CC BY-NC-ND 2.0] [La Moncloa - Gobierno de España]

Rząd Hiszpanii zatwierdził we wtorek wydłużenie mechanizmu regulacji pracy dla poszkodowanych przez koronakryzys, którzy zostali objęci programem ERTE. Na jego podstawie państwo wspiera zasiłkami osoby, które z powodu koronawirusa są nieobecne w miejscu pracy. Na początku stycznia w 47-milionowej Hiszpanii bez zatrudnienia pozostawało 3,89 mln osób.

 

 

Program ERTE będzie obowiązywać do 31 maja 2021 r. Miał on przestać działać wraz z końcem stycznia br. Program obejmuje obecnie ponad 800 tys. osób.

Poinformowała o tym podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie minister pracy i polityki społecznej Yolanda Diaz. 

Hiszpania: Prawie 4 mln osób bez pracy

W ramach ERTE pracodawca działający na terenie Hiszpanii zobowiązuje się do ponownego zatrudnienia pracowników na co najmniej 6 miesięcy. W okresie nieobecności załogi w firmie obniża on w naturalny sposób koszty pracy swojej spółki.

Zawieszeni tymczasowo pracownicy są rejestrowani w urzędach pracy i otrzymują zasiłek, będący równowartością średnich pensji z ostatniego półrocza. Wysokość tego wsparcia waha się pomiędzy 502 a 1411,83 euro. W przypadku oszustwa lub zwolnień przedsiębiorstwa muszą zwrócić ulgi ze składek na system zabezpieczenia społecznego. Jednocześnie naraża się na kary.

Największe korzyści z programu czerpią pracownicy sektora turystycznego, ponieważ branża, która odpowiada za prawie 15 proc. PKB Hiszpanii została poważnie dotknięta ograniczeniami w podróżowaniu i innymi środkami, takimi jak ogólnokrajowa godzina policyjna.

W szczytowym momencie pandemii w marcu i kwietniu ubiegłego roku prawie 3 mln pracowników zostało objętych ERTE, które zostały wdrożone w celu zapobiegania masowym zwolnieniom i ochrony dochodów gospodarstw domowych.

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Hiszpanii wyniosła 16,4 proc., a bezrobocie wśród młodzieży wyniosło 40,9 proc. w listopadzie. Tymczasem lokalni eksperci i OECD uważają, że gospodarka kraju powróci do poziomu „sprzed pandemii” do 2023 r. Warunkiem jest utrzymanie tempa szczepień. W Hiszpanii do 18 stycznia podano 897,942 dawek szczepionki na koronawirusa. 

Epidemia koronawirusa doprowadziła w Hiszpanii do likwidacji ponad 360 tys. miejsc pracy. Na początku stycznia w 47-milionowej Hiszpanii bez zatrudnienia pozostawało 3,89 mln osób. Z danych hiszpańskiego zakładu ubezpieczeń państwowych wynika, że pod koniec 2020 r. składki pracownicze odprowadzało 360,1 tys. mniej osób niż przed rokiem.