Trwa III etap Konkursu Chopinowskiego. Jutro poznamy finalistów

Chopin, nuty, Konkurs Chopinowski

Finał XXVIII Konkursu Chopinowskiego odbędzie się w dniach 18-20 października. / Fot.: Ri Butov, Pixabay [Ri_Ya]

Od wczoraj trwają przesłuchania trzeciego już etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego, do którego zakwalifikowanych zostało 23 uczestników reprezentujących 11 krajów. Zmagania w tym etapie skończą się już jutro (16 października) i tego samego dnia znane będą nazwiska finalistów.

 

Finał konkursu odbędzie się w dniach 18-20 października, a zwycięzcę poznamy 20 października. Natomiast koncerty laureatów zaplanowano w dniach 21-23 października.

Ponadto w niedzielę (17 października) w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odbędą się uroczystości związane z 172. rocznicą śmierci Fryderyka Chopina.

Koronawirus: Jak Polska i inne kraje Europy wspierają kulturę?

Przedstawiciele branży w całej Europie apelują o wsparcie

Trzeci etap XVIII Konkursu Chopinowskiego

Wśród zakwalifikowanych do trzeciego etapu przez jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń znalazło się  m.in. sześciu pianistów z Polski, pięcioro z Japonii, troje z Włoch, dwóch z Kanady, dwoje z Rosji, dwoje Korei Południowej i tylko jeden – 17-letni Hao Rao – z najliczniej startujących Chińczyków.

Na ich ok. 50-minutowy recital składają się m.in. jedna z dwóch sonat (op. 35 lub op. 58, o ile nie wykonali ich na wcześniejszym etapie) lub pełny cykl Preludiów op. 28, a także wybrany cykl mazurków. Wczoraj grało już czterech Polaków: Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Andrzej Wierciński i Piotr Alexewicz. Mateusz Krzyżowski i Jakub Kuszlik zagrają jutro.

Od 12 lipca 151 młodych pianistów z całego świata współzawodniczyło w eliminacjach. 87 zakwalifikowało się do I etapu. Najliczniejszą grupę narodową stanowili Chińczycy (22 osoby), kolejne miejsce zajęli Polacy (16), a tuż za nimi Japończycy (14). Wśród przesłuchiwanych w I etapie było również 7. obywateli Korei Południowej, 6. Włochów, a także pianiści z Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu. Ponadto bez udziału w eliminacjach zakwalifikowanych zostało także dziewięcioro pianistów będących laureatami innych ważnych konkursów pianistycznych – aż pięcioro z nich z Polski.

W trwającym od 9 do 12 października II etapie wystąpiło 44 pianistów. Do kolejnego zakwalifikowało się nie 20 – jak przewidywano – ale 23 młodych pianistów. Jury – w składzie: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe – zdecydowało bowiem, że wobec bardzo wysokiego poziomu tegorocznych uczestników do trzeciego etapu dopuszczonych zostanie nieco więcej pianistów.

Rozpoczęły się przesłuchania XVIII Konkursu Chopinowskiego

W Warszawie rozpoczęły się eliminacje XVIII Konkursu Chopinowskiego, do których zgłosiło się prawie 160 młodych pianistów i pianistek.

Konkursowe nagrody

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego otrzymuje złoty medal i nagrodę wysokości 40 tys. euro. Drugie miejsce oznacza nagrodę w wysokości 30 tys. euro, a trzecie – 20 tys. Przyznawana jest też nagroda ufundowana przez prezydenta Warszawy w wysokości 7 tys. euro, nagroda dla najmłodszego finalisty – ok. 10 tys. euro, a także dla najlepszego polskiego pianisty – 5 tys. euro.

Nagrody w wysokości 5 tys. euro przyznawane są również za najlepsze wykonanie mazurków (przyznawana od pierwszego konkursu, który odbył się w 1927 roku), poloneza, koncertu i sonaty. Laureaci konkursu dostają także wiele nagród regulaminowych i pozaregulaminowych zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej oraz angaże i zaproszenia na koncerty. Nagrody pozaregulaminowe przyznawane są także uczestnikom, którzy nie znaleźli się w gronie laureatów.