Komisja ogranicza pomysł darmowych biletów kolejowych dla Europejczyków

Źródło: Komisja Europejska

W zeszłym roku Parlament Europejski zaproponował, by UE dawała kończącym 18 lat Europejczykom travelpassy, czyli karnety umożliwiające darmowe przejazdy pociągami. Komisja Europejska przyjęła założenie tego pomysłu, ale po jej zmianach projekt jest prawie nie do poznania.

 

W październiku 2016 r. w rezolucji europosłowie zaproponowali, by każdy Europejczyk kończący 18. rok życia otrzymywał od UE karnet Interrail. Miałoby to zachęcić młodych ludzi do zwiedzenia kontynentu, a tym samym – lepszego poznania Europy i jej mieszkańców, co sprzyjać miało wytwarzaniu poczuciu więzi i wspólnoty.

Karnety Interrail (oficjalna strona TUTAJ) to sposób na kupienie w jednym miejscu biletów na podróż kolejową w 28 państwach Europy, nie przejmując się lokalnymi systemami sprzedaży biletów. Kraje objęte programem to państwa unijne (bez Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy i Malty) oraz Macedonia, Norwegia, Serbia, Szwajcaria i Turcja. Interrail tworzą przewoźnicy kolejowi z tych państw.

>> Czytaj więcej o karnetach i oryginalnym pomyśle europosłów

Pomysł KE

Dziś (27 marca) pomysłem europarlamentarzystów zajęła się Komisja Europejska. Mimo że była ona pozytywnie nastawiona do tego pomysłu, to w znaczącym stopniu go zmieniła.

Gdyby projekt europosłów przeszedł w niezmienionej formie,  objętych zostałoby nim prawie 5,5 mln 18-letnich Europejczyków. „Komisja oszacowała, że taka inicjatywa kosztowałaby między 1,2 a 1,6 mld euro. Obecnie takie środki nie są dostępne” – oświadczyła dziś.

Zamiast 1,5 mld euro, KE znalazła na program 2,5 mln euro. Ma jej to pozwolić zaoferować darmowy przejazd 5 tys. młodych Europejczyków w wieku szkolnym. Inicjatywa dostała miano „Move2Learn, Learn2Move”.

Zainteresowani mogą aplikować do końca czerwca br. za pośrednictwem platformy eTwinning. Sama podróż też poddana jest ograniczeniom: musi odbyć się między sierpniem br. a końcem 2018 r., a podróżny musi zdecydować się na sposoby podróży przyjazne środowisku. Łączna wartość kwoty, jaką może zwrócić UE to 530 euro.

KE podkreśla, że „Move2Learn, Learn2Move” na razie nie jest planowane jako regularny program. Komisja uznaje inicjatywę za jednorazowe wydarzenie, mające uświetnić 30. rocznicę programu Erasmus.

Reakcje

Komisja Europejska wydaje się zadowolona ze swojego rozwiązania. „Ta inicjatywa umożliwi ludziom odkrycie i własnoręczne doświadczenie różnych krajów i kultur w Europie […] to kolejny przykład, jak UE zbliża ludzi, pomagając im odkryć, co oznacza być Europejczykiem” – stwierdził Tibor Navracsics, komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu.

Nie wszyscy są jednak równie zadowoleni z ostatecznego rozwiązania. Europejska Partia Ludowa, która uważa się za autorkę pomysłu, stwierdziła, że program ogłoszony przez KE w tej formie to „stracona okazja”.