Komisarz Thyssen: Przestrzeganie prawa UE jest nienegocjowalne

Komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen, źródło twitter

Komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen, źródło twitter

Unijna komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników Marianne Thyssen wezwała wczoraj (26 września) prezesa tanich linii lotniczych Ryanair Michaela O’Leary’ego do przestrzegania unijnego prawa. Podkreśliła przy tym, że jest ono nienegocjowalne.

 

“Przestrzeganie prawa UE nie jest czymś, co pracownicy mogliby negocjować ani czymś, co można byłoby realizować w różny sposób w poszczególnych państwach. Jasno powiedziałam to dziś panu Michaelowi O’Leary’emu” – oświadczyła Marianne Thyssen w Brukseli po środowym spotkaniu z szefem irlandzkiego przewoźnika.

Rynek wewnętrzny UE to nie dżungla

Unijna komisarz zapewniła, że nie jest przeciwniczką Ryanaira ani biznesowego modelu tanich linii lotniczych. Zwróciła jednak uwagę, że duży sukces wiąże się z dużą odpowiedzialnością. “Jednolity rynek UE to nie dżungla, obowiązują na nim jasne reguły dotyczące swobody przemieszczania się pracowników i ich ochrony” – podkreśliła.

Thyssen powtórzyła, że unijne regulacje dotyczące umów o pracę mobilnych ekip lotniczych są jasne – to nie flaga samolotu określa obowiązujące prawo. “Decyduje o tym miejsce, z którego pracownicy wychodzą rano i wracają wieczorem, bez konieczności pokrywania wydatków przez pracodawcę” – przypomina KE w komunikacie.

Kolejny strajk Ryanaira jutro

Jutro strajk mają podjąć załogi irlandzkiego przewoźnika w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Portugalii, we Włoszech i w Niemczech. W związku z tym już we wtorek (25 września) Ryanair odwołał 190 z 2400 lotów (w tym z Polski) zaplanowanych na ten dzień. Według szacunków z utrudnieniami musi liczyć się 30 tysięcy pasażerów.

Ryanair na celowniku UE w reakcji na masowe anulowanie lotów

Pasażerowie, których loty zostały odwołane, mają wiele praw, w tym prawo do odszkodowania – przypomniała wczoraj (18 września) KE w reakcji na masowe anulowanie lotów ogłoszone przez linię Ryanair. KE ujęła się za pasażerami domagając się od irlandzkiego przewoźnika przestrzegania unijnego prawa.

Związki zawodowe domagają się od irlandzkiego pracodawcy przestrzegania krajowego (w miejscu zatrudnienia), a nie irlandzkiego prawa pracy, które jest mniej korzystne dla członków załóg samolotów.

TSUE: Odszkodowania dla pasażerów za strajk

KE przypomniała, że zasady dotyczące stosowania prawa pracy wobec pracowników linii lotniczych wyjaśnił Trybunał Sprawiedliwości UE w orzeczeniu z kwietnia tego roku. Zobowiązał w nim linie lotnicze, których loty zostały opóźnione lub odwołane z powodu strajku, do wypłaty swoim klientom odszkodowania (wcześniej strajk nie uzasadniał takiego roszczenia).

Ryanair zapowiedział, że będzie się stosował do tych reguł i zaproponował w tej sprawie negocjacje ze związkowcami.

Komisarz Thyssen: Negocjacje ze związkami jak najszybciej

Thyssen nalegała, by szef irlandzkiego przewoźnika nie odkładał tego na późniejszy termin, a Michael O’Leary poinformował o postępach w negocjacjach ze związkami zawodowymi (które jego przedsiębiorstwo uznało dopiero w grudniu zeszłego roku). “Zrobiliśmy postępy w negocjacjach z nimi i naszymi pracownikami w wielu państwach UE” – zapewnił szef Ryanaira po spotkaniu w Brukseli.

“Dokładamy wszelkich starań, aby nasi pracownicy mogli cieszyć się najlepszą płacą i warunkami wśród innych tanich linii w Europie” – dodał. O’Leary zapewnił też, że większość pilotów i członków personelu pokładowego nie popiera strajków i pracuje normalnie.

Brytyjskie lotnictwo przygotowuje się na spore turbulencje

W wyniku brexitu linie lotnicze Wielkiej Brytanii prawdopodobnie utracą status przewoźnika wspólnotowego. W związku z tym brytyjski sektor lotniczy będzie musiał zmierzyć się z kryzysem.
 

Brytyjski sektor lotniczy z obrotami na poziomie 22 mld rocznie znajduje się na czele największych przewoźników …