Irlandia: Nowe domy i infrastruktura za zaległe pieniądze od Apple

Salon Apple w Paryżu, źródło: Wikipedia/Flickr, fot. Mikhail (Vokabre) Shcherbakov

Salon Apple w Paryżu, źródło: Wikipedia/Flickr, fot. Mikhail (Vokabre) Shcherbakov

Mieszkalnictwo i rozwój infrastruktury – to cele, na jakie władze w Dublinie przeznaczą pieniądze, jakie cyfrowy gigant musi przekazać do budżetu Irlandii tytułem zaległych podatków.

 

Trzy tygodnie temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poparł stanowisko Komisji Europejskiej wskazujące, że koncern Apple musi wpłacić do budżetu Irlandii 13 mld zaległych podatków.

Amerykański gigant przez lata korzystał z dwóch irlandzkich orzeczeń podatkowych, które sztucznie obniżyły mu należne daniny na rzecz budżetu Irlandii. Dublin bowiem, aby ściągnąć do kraju wielki biznes, z premedytacją tworzył bardzo korzystne warunki podatkowe oraz ustanawiał niskie stawki podatku CIT.

W połączeniu z bardzo długo liberalną polityką ochrony danych osobowych, sprawiło to, że wiele globalnych koncernów cyfrowych swoje europejskie siedziby umieściło w Irlandii.

Polityka ta doprowadziła do tego, że choć duże koncerny płaciły w Irlandii podatki ulgowo, to i tak kraj na tym budżetowo zyskiwał, bo płatników było dużo. Irlandia jako jeden z niewielu krajów ma nadwyżkę budżetową.

Teraz ta nadwyżka jeszcze wzrośnie, bo Apple zrobi dużą wpłatę na poczet zaległości. Szacuje się więc, że irlandzka nadwyżka sięgnie aż 7,5 proc. PKB.

Irlandzki minister finansów Jack Chambers ogłosił, że dodatkowe pieniądze rząd wyda na rozwój budownictwa mieszkaniowego (a niedobór lokali i ich wysokie ceny to jeden z głównych irlandzkich problemów społecznych), a także na infrastrukturę.

– Rząd jest zdania, że powinniśmy wykorzystać te dochody, aby sprostać znanym wyzwaniom, przed którymi stoimy w zakresie infrastruktury mieszkaniowej, energetycznej, wodociągowej i transportowej – powiedział Chambers.

Utworzone zostaną także nowe ulgi podatkowe dla gospodarstw domowych, a także wprowadzone nowe zasiłki. W sumie na te cele rząd przeznaczy 10,5 mld euro. Więcej wydawano na to tylko w okresie pandemii COVID-19.