Igrzyska Paraolimpijskie: Reprezentacji Afganistanu brak, ale są flaga i sportowcy

Flaga parolimpijska / foto via flickr [Department for Digital, Culture, Media and Sport]

Flaga Afganistanu została wywieszona na stadionie w Tokio podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich, pomimo faktu, że reprezentacja tego kraju nie pojawi się na zawodach. Nie oznacza to jednak, że w Japonii nie wystartują afgańscy sportowcy.

 

Andrew Parsons, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC), oświadczył w poniedziałek (23 sierpnia), że gest zostanie wykonany jako „znak solidarności” z afgańskimi sportowcami oraz całą ludnością kraju.

„Przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców wniesie flagę Afganistanu na Stadion Narodowy w Tokio podczas ceremonii otwarcia” – przekazał Parsons. I dodał, że bardzo chciałby, aby reprezentacja tego kraju pojawiła się na zawodach. „Niestety nie jest to możliwe, ale oni będą tu duchem” – zakończył. Afgańscy sportowcy pojawią się jednak także fizycznie.

Afganistan: Trwa dramat na lotnisku w Kabulu. Siedem osób stratowanych

Jak poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony co najmniej siedem osób poniosło śmierć, gdy tłum usiłował przedostać się na lotnisko w Kabulu, skąd wojskowe samoloty od tygodnia ewakuują osoby pragnące uciec z Afganistanu przed talibami.

 

„Sytuacja na miejscu pozostaje niezwykle wymagająca, ale robimy …

„Uprawianie sportu to podstawowe prawo człowieka”

W afgańskiej reprezentacji na igrzyskach paraolimpijskich miało wystąpić dwoje sportowców – taekwondzistka Zakia Khudadadi i dyskobol Houssain Rasouli. Występ tej pierwszej miał być dowodem na rosnącą rolę kobiet w społeczeństwie afgańskim – jeśli wzięłaby udział w igrzyskach paraolimpijskich, zostałaby pierwsza Afganką reprezentującą kraj na tych zawodach w historii. Jeszcze niedawno na profilu Igrzysk na Twitterze pojawiło się nagranie, na którym szczęśliwa sportsmenka opowiada o swoich przeżyciach.

„To pierwszy raz, kiedy sportsmenka będzie reprezentować Afganistan na igrzyskach i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. Chcę po prostu być tam z innymi sportowcami z całego świata i dać z siebie wszystko. To okazja do pokazania moich umiejętności. Będę bardzo dumna z tego, że będę mogła rywalizować z tymi wszystkimi sportowcami” – mówiła Khudadadi.

Niestety radość ambitnej taekwondzistki nie trwała długo. „Z przykrością informujemy, że narodowy komitet paraolimpijski Afganistanu nie będzie uczestniczyć w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio” – przekazał na początku zeszłego tygodnia rzecznik prasowy Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. „Wszystkie lotniska w kraju są zamknięte i sportowcy nie mogą udać się do Japonii. Mamy nadzieję, że sportowcy i działacze pozostaną w tym trudnym czasie bezpieczni i zdrowi” – oznajmił.

W oświadczeniu dla CNN Sport dodano, że Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski „wspiera uprawianie sportu jako podstawowego prawa człowieka”. „Każda osoba powinna mieć możliwość uprawiania sportu i nikt nie powinien być dyskryminowany ze względu na niepełnosprawność, płeć, preferencje seksualne, rasę lub religię” – podkreślono.

Ewakuacja z Afganistanu nie zakończy się przed 31 sierpnia?

Coraz więcej wskazuje na to, że operacja wywożenia przez lotnisko w Kabulu byłych afgańskich współpracowników zagranicznych organizacji i instytucji może się przedłużyć.

Sportowcy z Afganistanu jednak pojawią się na Igrzyskach Paraolimpijskich

Khudadadi nie poddała się i tydzień temu opublikowała kolejne nagranie. „To niezwykle trudny czas dla mieszkańców Afganistanu, a przede wszystkim dla kobiet, które przebywają na terenie kraju. Nawet nie mogę spokojnie i bezpiecznie wyjść z domu, aby kupić kilka rzeczy dla siebie, nie mówiąc o trenowaniu” – przekazała.

Poprosiła także o pomoc w dostaniu się na igrzyska. „Jestem Afganką i jako przedstawicielka afgańskich kobiet proszę was o pomoc. Chciałabym wziąć udział w Igrzyskach Paraolimpijskich Tokio 2020. Proszę, weźcie mnie za rękę i pomóżcie mi” – apelowała urodzona bez w pełni sprawnego prawego ramienia taekwondzistka.

Na apel odpowiedziała Australia, która przyznała jej i grupie innych sportowców, w tym dyskobolowi Houssainowi Rasouliemu wizę humanitarną. Jak poinformował portal ABC, zostali oni sprowadzeni do Dubaju, gdzie weszli na pokład statku płynącego na Antypody.

Taki obrót wydarzeń oznacza, że dwójka afgańskich sportowców będzie mogła wziąć udział w Igrzyskach Paraolimpijskich jako członkowie reprezentacji uchodźców. W tej samej kadrze wystąpi także pochodzący z Afganistanu pływak Abbas Karimi.

Pozostawieni na pastwę losu – afgańskie społeczeństwo w przededniu triumfu talibów

Czy możemy się spodziewać buntów Afgańczyków przeciwko talibom, czy może jednak cieszą się oni wystarczającym poparciem lokalnej ludności?

Dziś ceremonia otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich

Andrew Parsons przekazał, że w Tokio będą reprezentowane 162 delegacje, w tym drużyna sportowców-uchodźców. W Igrzyskach weźmie udział około 4,4 tys. zawodników i zawodniczek. Dziś odbywa się ceremonia otwarcia z udziałem cesarza Naruhito.