Holandia sfinansuje Polkom aborcję

holandia-aborcja-prawo-aborcyjne-polska-izabela-z-pszczyny-przerywanie-ciazy-parlament-europejski-rezolucja-prawa-kobiet

Błyskawica, symbol Strajku Kobiet [Photo via Unsplash]

Holenderski parlament przyjął uchwałę, dzięki której możliwe będzie współfinansowanie z budżetu państwa zabiegów aborcji dla obywatelek Unii Europejskiej. Skorzystać mają przede wszystkim Polki.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Parlament holenderski – Tweede Kamer – zdecydował we wtorek (23 listopada), że z budżetu państwa finansowane będą mogły być zabiegi przerywania ciąży dla Europejek. Uchwała przegłosowana została większością 111 ze 150 głosów.

„Ani jednej więcej” – weekendowe protesty w całej Polsce

Pod hasłem „Ani jednej więcej” w niemal 100 miastach Polski przez cały weekend odbywały się wielotysięczne protesty zorganizowane po śmierci 30-letniej kobiety z Pszczyny.

Impulsem do przyjęcia uchwały była śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny

„Wolność w niektórych regionach Europy znajduje się pod silną presją represyjnego ustawodawstwa i kurczącego się społeczeństwa obywatelskiego. Ma to nieproporcjonalny wpływ na społeczność LGBTI i kobiety pragnące przerwać ciążę”, napisano w dokumencie.

Środki na dokonanie aborcji pochodzić będą z Funduszu Praw Człowieka na lata 2022-2027. Jest to fundusz, którego celem jest wspieranie słabszych grup społecznych, w tym osób LGBT i kobiet w dostępie do bezpiecznej aborcji.

„Dotychczas nie wykorzystywaliśmy tych pieniędzy na pomoc Europejkom, ale trafiały one do kobiet z krajów rozwijających się i krajów trzeciego świata”, powiedział w rozmowie z DW Sjoerd Sjoerdsma z liberalnej partii Democraten 66 (D66).

Zaznaczył też, że impulsem do przyjęcia uchwały była śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Kobieta zmarła, ponieważ lekarze – pomimo faktu, że była ona w ciąży zagrażającej jej życiu – nie zdecydowali się na przeprowadzenie aborcji, czekając aż płód obumrze. Doprowadziło to do wstrząsu septycznego i ostatecznie do śmierci kobiety.

„30-letnia Polka zmarła, bo w swoim kraju nie miała dostępu do aborcji. Trudno mi się z tym pogodzić. W świecie naszych wartości to coś nie do przyjęcia”, powiedział polityk w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Polska głównym adresatem inicjatywy

Dokument został sporządzony wyjątkowo także w języku polskim. „Chcieliśmy, żeby nasz przekaz dotarł do Polek”, powiedział Sjoerdsma.

Nie wiadomo jeszcze czy zabiegi będą finansowane w całości czy współfinansowane. Decyzja zapaść ma w ciągu 2-3 tygodni. 

Aborcja w Holandii jest legalna i można ją wykonać do 22 tygodnia ciąży, a z powodów medycznych do 24 tygodnia. Zabiegi wykonują kliniki aborcyjne lub uprawnione do tego szpitale. Mieszkanki kraju mają je zapewnione bezpłatnie. 

„To sumy rzędu 480-930 euro. Niemało, dlatego chcemy pomóc w opłaceniu zabiegów. Tak, żeby Polki wiedziały, że w Holandii są bezpieczne i nie muszą martwić się o finanse”, mówi Sjoerdsma.

Aborcja: "Jest bardzo duża niezgoda społeczeństwa na obecnie funkcjonujące prawo" [WYWIAD]

Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego dopuszczalności usuwania ciąży minął już rok.

Parlament Europejski apelował o finansowanie Polkom aborcji

W przyjętej niedawno rezolucji, Parlament Europejski zaapelował do przywódców państw członkowskich UE, aby zapewniły Polkom bezpłatny dostęp do aborcji. Europosłowie potępili wówczas ograniczanie prawa do aborcji polskim pacjentkom w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który w ubiegłym roku zlikwidował możliwość przerywania ciąży z powodu ciężkich wad płodu.

Na apel PE oprócz Holandii odpowiedziała także Belgia, której rząd przekazał 10 tys. euro na działalność inicjatywy Aborcja bez Granic, wspomagającej Polki w zorganizowaniu zabiegu przerwania ciąży za granicą.

Belgijska minister ds. równości Sarah Schlitz podkreśliła wówczas, że aborcja jest podstawowym prawem, które demokratyczne państwo musi zapewnić swoim obywatelkom.

Debata na temat pomocy w dokonywaniu aborcji dla Polek toczy się także w Danii, Czechach, Norwegii i Szwecji.