Hiszpania i Włochy: Spada wiek zakażonych koronawirusem. Więcej przypadków zaburzeń psychicznych

W Hiszpanii i Włoszech w ciągu kilku miesięcy znacznie spadł średni wiek zakażonych kornaiwrusem. / Foto via unsplash

Specjaliści z Hiszpanii i Włoch zwracają uwagę na drastyczny spadek wieku osób zakażonych koronawirusem. W obu krajach wynosi on obecnie ponad 30 lat. W trakcie pandemii w Hiszpanii zauważano więcej przypadków zaburzeń psychicznych.

 

 

Włoski Istituto Superiore di Sanita (ISS) informuje, że od początku epidemii w tym kraju średnia wieku pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przekraczała nieznacznie granicę ok. 60 lat.

Jednak w ciągu kilku tygodni obniżyła się ona niemal o połowę. Zwiększył się także odsetek osób, które są zakażone koronawirusem, ale nie mają żadnych objawów lub u których objawy są niezbyt dolegliwe.

Podobna sytuacja ma miejsce w Hiszpanii. Po pięciu miesiącach epidemii w tym kraju średni wiek zainfekowanych koronawirusem spadł o taką samą wartość jak we Włoszech.

Włochy: Coraz więcej zakażonych poniżej 18 lat

Specjaliści alarmują, że w kraju znacznie spadła średnia wieku osób zakażonych koronawirusem. Teraz wynosi ona 35 lat. Na początku pandemii wynosiła 60 lat. Zdaniem ekspertów, to efekt braku zachowywania dystansu i noszenia masek ochronnych.

W raporcie włoskiego Instytutu Zdrowia odnotowano, że prawie 15 proc. osób, u których wykryto zakażenie, jest w wieku poniżej 18 lat. W pierwszych miesiącach epidemii odsetek ten wynosił jeden procent.

Tymczasem obecnie pacjenci do 18. roku życia stanowią oni już 14,8 proc. wszystkich wykrywanych przypadków. W minionym miesiącu większość pacjentów – ponad połowę – stanowiły osoby mające od 19 do 50 lat.

Epidemiolodzy zwracają uwagę, że powodem takiej sytuacji jest udział młodych Włochów w nocnym życiu towarzyskim. Imprezy i spotkania odbywają się w zatłoczonych miejscach, bez zachowania odpowiedniego dystansu i bez masek ochronnych. Jednak problematyczne są także podróże do państw o wyższym ryzyku epidemiologicznym, jak Hiszpania czy Grecja.

Włochy: Przez koronawirusa rząd zamyka dyskoteki. Wracają też maski ochronne

Zamknięcie dyskotek to jednak nie koniec częściowego powrotu restrykcji. Jakie są inne ograniczenia?

Hiszpania: Mężczyźni najbardziej narażeni

Z informacji hiszpańskiej prasy wynika, że podobny trend dotyczący spadku wieku zakażonych występuje w największym kraju Półwyspu Iberyjskiego. Dziennik „La Vanguardia” napisał, że tylko 15 proc. obecnych zakażeń występuje u osób powyżej 65. roku życia, a 5 proc. u osób powyżej 70 roku życia, a więc u osób, które ciężej przechodzą chorobę COVID-19 wywoływaną koronawirusem.

Hiszpańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej (SEIMC) zaprezentowało także wyniki analizy dotyczącej głównych czynników podnoszących ryzyko zgonu na COVID-19. W grupie największego ryzyka znajdują się mężczyźni oraz osoby, które przekroczyły 75 rok życia.

Naukowcy przebadali 4035 pacjentów chorujących na COVID-19. Badanie zrealizowało w sumie ponad pół tysiąca lekarzy i pracowników naukowych w 127 hiszpańskich szpitalach. Jest to największe badanie w tym kraju dotyczące czynników kluczowych dla większego prawdopodobieństwa śmierci po zakażeniu SARS-CoV-2.

Za ważne dla zwiększenia ryzyka zgonu uznano też otyłość pacjentów oraz inne choroby, które towarzyszyły COVID-19. Autorzy analiz wskazali, że średnio zgon osoby z COVID-19 następował po 10 dniach od przyjęcia do placówki medycznej. W prawie 60 proc. przypadkach zgonowi towarzyszyły objawy zespołu ostrej niewydolności oddechowej, a 55 proc. zmarłych osób miało powyżej 80 roku życia.

Hiszpania: Jaka jest wykrywalność koronawirusa? Co z początkiem roku szkolnego?

Z szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że pomiędzy majem a sierpniem nastąpił znaczący spadek wieku zainfekowanych osób.

Coraz więcej samobójstw i zaburzeń psychicznych

Tymczasem epidemia SARS-CoV-2 doprowadziła w Hiszpanii do drastycznego wzrostu przypadków zaburzeń psychicznych u obywateli. Hiszpańskie media, powołując się na statystyki medyczne, twierdzą że publiczna służba zdrowia w tym kraju nie jest już w stanie poradzić sobie z problemem.

We wtorek główny epidemiolog kraju Fernando Simon potwierdził, że „część personelu szpitali” po wiosennym szczycie zakażeń SARS-CoV-2 nie odbudowała należycie swojej kondycji psychicznej.

Dodatkowo portal 20Minutos wskazuje na „coraz większą liczbę samobójstw” w Hiszpanii, argumentując swoją opinię raportem stowarzyszenia medycznego AMAI-TLP. Portal nie podał jednak informacji o dokładnej skali zjawiska.