Hiszpania: Jaka jest wykrywalność koronawirusa? Co z początkiem roku szkolnego?

"Salimos más fuerte" - hiszpański rząd premiera Pedro Sancheza (na zdj.) przekonuje od maja br., że Hiszpania będzie "silniejsza" po pandemii. Jednak wirus nadal rozprzestrzenia się w całym kraju, a coraz więcej rodziców planuje pozostawić dzieci w domach kosztem posyłania ich do szkół.

"Salimos más fuerte" - hiszpański rząd premiera Pedro Sancheza (na zdj.) przekonuje od maja br., że Hiszpania będzie "silniejsza" po pandemii. Jednak wirus nadal rozprzestrzenia się w całym kraju, a coraz więcej rodziców planuje pozostawić dzieci w domach kosztem posyłania ich do szkół. / Foto via flickr @La Moncloa - Gobierno de España, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Rząd Hiszpanii ogłosił we wtorek (18 sierpnia), że wykrywalność zakażeń koronawirusem wzrosła od marca o 6-7 razy. W związku z większą wykrywalnością nowych zakażeń rodzice coraz śmielej deklarują, że od września nie poślą dzieci do szkoły.

 

 

W Hiszpanii przeprowadzane są na dużą skalę testy na obecność SARS-CoV-2. Ich głównym celem jest identyfikacja osób, które przechodzą infekcję bezobjawowo. Skala przeprowadzanych testów przekłada się na codzienne statystyki. Tylko od piątku (14 sierpnia) potwierdzono ponad 20 tys. zakażeń koronawirusem.

Główny epidemiolog kraju Fernando Simon poinformował we wtorek, że o ile w marcu służby medyczne wykrywały około 10 proc. zakażonych osób, o tyle obecnie są w stanie zidentyfikować do 60-70 proc. W niektórych regionach służba zdrowia przystąpiła do przeprowadzania masowych badań na obecność SARS-CoV-2.

Hiszpania: Celem masowe testy

W sobotę (15 sierpnia) testy rozpoczęto w kilku dzielnicach Barcelony. Pierwsze badania wykazały, że przeciwciała koronawirusa ma zaledwie 3 proc. lokalnej populacji.

Masowe badania na obecność koronawirusa ruszyły w poniedziałek również w Madrycie. Jak informują stołeczne władze sanitarne, testy służą głównie identyfikacji osób przechodzących zakażenie w sposób bezobjawowy.

Z szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że pomiędzy majem a sierpniem nastąpił znaczący spadek wieku zainfekowanych osób. O ile na przełomie kwietnia i maja średni wiek pacjenta przekraczał 60 lat, o tyle obecnie wynosi 36.

Od sierpnia w Hiszpanii utrzymuje się wysoki przyrost nowych infekcji, przekraczający ponad 2,5 tys. przypadków dziennie. Służby medyczne szacują, że ponad połowa zainfekowanych przechodzi zakażenie w sposób bezobjawowy.

Hiszpania: Ponad 200 ognisk SARS-CoV-2. Spada wiek zakażonych

W ostatnich dniach rośnie liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2. W kraju wykrywane są nowe ogniska koronawirusa, a jednym z największych poszkodowanych jest krajowa gospodarka, w tym branża turystyczna.

Hiszpania: Od września zdalne nauczanie?

W Hiszpanii wraz ze wzrostem liczby zakażeń SARS-CoV-2 przybywa rodziców odmawiających posyłania dzieci na rozpoczynające się we wrześniu zajęcia szkolne. Rodzice twierdzą, że obawiają się zakażenia dzieci koronawirusem.

Od piątku (14 sierpnia) zanotowano ponad 21 tys. nowych przypadków infekcji wirusem SARS-CoV-2. To, jak wskazują hiszpańskie media, coraz mocniejszy argument dla rosnącego grona rodziców odmawiających posyłania dzieci do szkół.

Obawy o brak zachowania pomiędzy dziećmi 1,5-metrowego dystansu społecznego w szkołach, a także o niedobór materiałów sanitarnych występują też w innych regionach kraju, gdzie w sierpniu nasiliły się przypadki zakażeń, m.in. w AragoniiKatalonii, Madrycie,oraz Kraju Basków.

Na początku sierpnia rząd Hiszpanii Pedra Sancheza ogłosił powołanie do życia komisji, której celem będzie opracowanie zasad rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Instytucja ta ma również przeanalizować sytuację sanitarno-epidemiologiczną i wydać zalecenia dla władz resortu oświaty.

Wraz z powołaniem do życia nowej instytucji szefowa resortu oświaty Isabel Celaa zapewniła, że zajęcia szkolne rozpoczną się we wrześniu w szkołach w obecności wszystkich uczniów. Zaznaczyła jednak, że do czasu wynalezienia szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, prowadzenie zajęć na terenie szkół będzie uzależnione od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.