Hiszpania pierwsza w UE z pół miliona zakażeń koronawirusem. Co z rozpoczęciem roku szkolnego?

Foto via flickr @La Moncloa - Gobierno de Espana licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez (na zdj.) zapewnia, że wszystkie szkoły są przygotowane do nowego roku szkolnego. / Foto via flickr @La Moncloa - Gobierno de Espana licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Hiszpania stała się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który potwierdził ponad pół miliona przypadków zakażeń SARS-CoV-2 od początku pandemii, co plasuje ją na dziewiątym miejscu na świecie, za Meksykiem i RPA. W Hiszpanii do szkół właśnie wracają uczniowie. Nie brakuje obaw o naukę w dobie pandemii koronawirusa.

 

 

Od końca sierpnia w Hiszpanii notowana jest wysoka dynamika zakażeń koronawirusem, przekraczająca ponad 7 tys. przypadków dziennie. W piątek resort zdrowia podał, że w ciągu zaledwie 24 godzin zanotowano w całym kraju ponad 10,4 tys. infekcji. To najwięcej od początku epidemii w tym kraju.

Jednocześnie w Hiszpanii nie brakuje obaw odnośnie rozpoczynającego się roku szkolnego. We wrześniu do szkół w Hiszpanii wróci łącznie ponad 8 mln dzieci i młodzieży.

Hiszpania: Pandemia w rozkwicie

W ubiegłym tygodniu w Hiszpanii odnotowano 237 nowych zgonów z powodu choroby COVID-19, przy czym ponad 7,8 tys. osób przebywało w szpitalu, a ponad 1 tys. na oddziałach intensywnej terapii, potwierdził Fernando Simon  główny epidemiolog Hiszpanii.

Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia, Hiszpania odnotowała w ubiegłym tygodniu 49 tys. 716 nowych przypadków i 237 zgonów. Około jedna trzecia nowych zachorowań i zgonów ma miejsce w zamieszkiwanej przez łącznie 6,5 mln osób wspólnocie autonomicznej Madrytu, regionie najbardziej dotkniętym przez pandemię.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa władze regionu zdecydowały się ograniczyć do minimum liczbę osób, które mogą spotykać się w miejscach publicznych do 10. Burmistrz José Luis Martínez-Almeida przypisał gęstości zaludnienia i dużemu ruchowi lotniczemu obecną sytuację epidemiczną w hiszpańskiej stolicy. Madryt jest biznesowym centrum kraju.

Hiszpania i Włochy: Spada wiek zakażonych koronawirusem. Więcej przypadków zaburzeń psychicznych

O ile obniżył się wiek zakażonych koronawirusem w obu krajach?

Hiszpania: Niepokój o rozpoczęcie roku szkolnego

Rozwój pandemii w kraju budzi wątpliwości zwłaszcza w kontekście rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W niedzielę kilka związków zawodowych nauczycieli wezwało resort oświaty do zatwierdzenia ustawą maksymalnej liczby 20 uczniów mogących uczestniczyć w zajęciach w jednej klasie.

Także w niedzielę część stowarzyszeń nauczycieli na Balearach wezwała rząd do przełożenia na inny termin inauguracji roku szkolnego z powodu mnożących się tam przypadków zakażeń koronawirusem.

Jednak rząd centralny zapewnia, że „wszystko jest pod kontrolą”. Premier Pedro Sanchez przypomniał w niedzielę na antenie państwowej TVE, że aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników szkół, jego rząd zatwierdził na początku września kwotę 3,7 mld euro na zakup materiałów sanitarnych dla placówek oświatowych.

Hiszpania: Jaka jest wykrywalność koronawirusa? Co z początkiem roku szkolnego?

Z szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że pomiędzy majem a sierpniem nastąpił znaczący spadek wieku zainfekowanych osób.

Brakuje nauczycieli

Postulaty dotyczące zmniejszenia liczebności klas ze względu na sytuację epidemiczną oraz liczne ograniczenia powodują, że w hiszpańskim systemie edukacyjnym brakuje tysięcy nauczycieli. Dokładnie około 40 tys. Dotychczasowa liczba zatrudnionych jest niewystarczająca, a przecież nie wiadomo w jakim kierunku pandemia w tym kraju rozwinie się w kolejnych tygodniach.

Nauczyciele dają odczuć rządowi centralnemu i samorządom – współodpowiedzialnym za przygotowanie szkół do działania w trakcie pandemii – swoje niezadowolenie. Związek zawodowy nauczycieli (CSIF) zarzucił gabinetowi Pedro Sancheza oraz władzom regionalnym zupełny brak przygotowania do nowej rzeczywistości. Jak na razie udało się zapewnić około połowę z 40 tys. wakatów.

W poniedziałek (7 września) rok szkolny zainaugurowano m.in. w Kantabrii, Kraju Basków, Walencji, La Rioi i Aragonii. W kolejnych dniach dzieci rozpoczną naukę w Katalonii i Madrycie, gdzie liczba zakażeń jest największa, a także Asturii, Galicji i na Wyspach Kanaryjskich.