Francuzi wycofują się z partnerstwa z polskimi miastami z powodu uchwał o LGBT

Strefa wolna od lgbt - naklejki, źródło youtube

Strefa wolna od lgbt - naklejki, źródło youtube

Jedna francuska miejscowość już wycofała się z partnerstwa z polskim miastem z powodu przyjętej przez tamtejszych radnych uchwały anty-LGBT, a dwie kolejne taką decyzję rozważają.

 

Saint-Jean-de-Braye była pierwszą francuską miejscowością, która zerwała umowę ze swoim polskim partnerem – miastem Tuchów. Teraz nad podobną decyzją z tego samego powodu zastanawiają się dwie kolejne: Estaires i Douchy-les-Mines położone na północy Francji.

Jednogłośna decyzja Saint-Jean-de-Braye

Już tydzień temu (17 lutego) portal France Info poinformował, że  gmina z centralnej części Francji Saint-Jean-de-Braye i Tuchów nie są już miastami partnerskimi. Francuscy radni jednogłośnie poparli bowiem decyzję o zerwaniu umowy z podtarnowskim miastem z powodu uchwały o tzw. strefie wolnej od LGBT jeszcze w grudniu zeszłego roku. “Mimo że wiedzieliśmy, że polski rząd propaguje homofobię, byliśmy zdumieni, gdy odkryliśmy, że miasto Tuchów przegłosowało tę uchwałę” – cytuje francuskie radio doradczynię mera gminy Saint-Jean-de-Braye ds. międzynarodowych Colette Martin-Chabbert.

Tuchów,  podobnie jak wiele innych polskich samorządów przyjął rezolucję o „gminie wolnej od ideologii LGBT+” w maju zeszłego roku. „Radykałowie dążący do rewolucji kulturowej w Polsce atakują wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców. Dlatego będziemy konsekwentnie bronić naszej wspólnoty samorządowej!” – zapowiedzieli w niej radni tego miasta.

W uchwale zobowiązali się m.in. do starań, „aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci”, a także do ochrony nauczycieli i przedsiębiorców przed „administracyjną presją na rzecz stosowania poprawności politycznej”, która „słusznie jest zwana niekiedy homopropagandą”.

Austria: Trybunał Konstytucyjny zezwala na małżeństwa jednopłciowe

Trybunał orzekł, że przepisy, w myśl których homoseksualne pary nie mogą zawierać związków małżeńskich, są niezgodne z austriacką konstytucją i stanowią dyskryminację. Najpóźniej od początku 2019 r. zawieranie małżeństw jednopłciowych będzie zatem w Austrii legalne.
 
Od 2010 r. austriackie prawo dopuszcza …

Tuchów “nie zareagował zbyt dobrze”

Natomiast Francuzi, uzasadniając swoją decyzję o zerwaniu umowy o partnerstwie, odwołali się do wydarzeń, jakie miały miejsce w ich regionie w czasie II wojny światowej. “Natychmiast zdaliśmy sobie sprawę z powagi sytuacji, mówiąc sobie, że historia lubi się powtarzać” – powiedziała Martin-Chabbert. “W naszym regionie Loiret były trzy obozy koncentracyjne. Ten w Jargeau był przeznaczony dla Cyganów i homoseksualistów. Nie możemy akceptować decyzji takich jak ta, podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka” – podkreśliła doradczyni mera Saint-Jean-de-Braye.

Przyznała przy tym, że koledzy z gminy Tuchów „nie zareagowali zbyt dobrze”. “Byli zaskoczeni i urażeni naszą decyzją, ponieważ jej z nimi nie skonsultowaliśmy. Jakie konsultacje mieliśmy przeprowadzić? Przecież oni przegłosowali tę uchwałę. Myślę, że nie rozumieją, dlaczego nas to szokuje” – oświadczyła Martin-Chabbert.

Burmistrz Tuchowa: To francuska kampania przedwyborcza

“We Francji trwa w tej chwili kampania przed wyborami samorządowymi. Mam wrażenie, że ten temat został wykorzystany do ich kampanii wyborczej. To zmienia postać rzeczy i trudno mi wyobrazić sobie dalszą współpracę” – oświadczyła natomiast przed tygodniem burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek w rozmowie z Onetem.

“Nieoficjalnie wyjaśnialiśmy osobom z Saint-Jean-de-Braye, że jest to stanowisko partyjne narzucone z góry, z którym się nie identyfikujemy” – dodała, zapewniając, że każdy mieszkaniec tej francuskiej gminy będzie w Tuchowie mile widziany. Według Marszałek nie przekonało to jednak samorządowców z Francji, co – jej zdaniem – może oznaczać koniec 25-letniej wzorowej współpracy obu gmin.

Europejska deklaracja PiS

“Europa wartości”, “Europa rodziny” i “europejskie wsparcie dla polskiej Wsi”, tak brzmią pierwsze trzy punkty deklaracji europejskiej, jaką przedstawiło na sobotniej konwencji Prawo i Sprawiedliwość. Jednak przyćmiło ją wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego poświęcone  postawom wobec środowisk LGBT.
 

W  sobotę (9 …

Marszałek: Ponowne nawiązanie współpracy będzie bardzo trudne

“Finansowo nie tracimy nic, ale jest to cios wizerunkowy, bo kończymy współpracę w bardzo złych okolicznościach” – ocenia burmistrz Tuchowa podkreślając, że tracą mieszkańcy Saint-Jean-de-Braye. Zwraca przy tym uwagę, że  zawieszając współpracę samorząd francuskiej gminy uniemożliwia Francuzom wizyty w podtarnowskiej gminie. “Nie możemy ich zapraszać i płacić za ich pobyt, bo podstawą jest umowa, która została zawieszona” – wyjaśnia Marszałek.

Jej zdaniem ponowne nawiązanie współpracy obu gmin będzie bardzo trudne, m.in. z powodu  negatywnej oceny mieszkańców Tuchowa. “Wznowienie współpracy będzie zależało od postawy strony francuskiej i dalszego rozwoju sytuacji. Boli mnie to, że wszyscy mieszkańcy naszej gminy zostali pokazani w złym świetle. Uważam, że postawa Francuzów zostanie negatywnie przyjęta również przez mieszkańców naszej gminy” – oświadczyła burmistrz Tuchowa.

Wieluń i Mielec w kolejce

Bruno Ficheux, burmistrz Estaires, które wciąż jeszcze jest partnerem Wielunia, o uchwale anty-LGBT przyjętej przez polskich samorządowców dowiedział się od dziennikarzy publicznego radia francuskiego France Inter. „Był zaszokowany i oburzony” — przekazali francuscy dziennikarze.

TSUE: Termin "współmałżonek" może się odnosić do osoby tej samej płci

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stwierdził w swoim wyroku, że żadne państwo członkowskie nie może ograniczyć swobody poruszania się osobom homoseksualnym, które legalnie zawarły związek małżeński w innym kraju. Dotyczy to także państw, które nie dopuszczają małżeństw osób tej samej …

Ficheux nie chce na razie zrywać partnerstwa z Wieluniem, ale zapowiada, że decyzja w tej sprawie może zapaść latem. Poinformował, że w sierpniu, podczas tygodnia partnerstwa, gdy do Estaires przyjadą przedstawiciele miast partnerskich z całej Europy, zostanie zorganizowana debata na temat praw LGBT. Mają do niej zostać zaproszeni również przedstawiciele władz Wielunia. “Nie możemy ich izolować, bo jedynie przez kontakt i rozmowę możemy zmienić ich stanowisko” – uważa burmistrz Estaires.

Natomiast władze kolejnego miasta, Douchy-les-Mines, zamierzają najpierw poprosić władze swojego partnera w Polsce – Mielca o wyjaśnienia ws. przyjętej przez nich uchwały anty-LGBT. “Jeśli okaże się, że władze Mielca zajmują pozycje anty-LGBT, rozważymy możliwość zawieszenia partnerstwa” — zapowiedzieli przedstawiciele władz Douchy-les-Mines w rozmowie z France Inter.

Polacy coraz bardziej tolerancyjni wobec mniejszości seksualnych

Tylko 49 proc. Polaków uważa, że osoby homoseksualne powinny mieć takie same prawa jak heteroseksualiści, podczas gdy uważa tak 76 proc. Europejczyków. Jednak z badania Eurobarometru wynika, że akceptacja dla równych praw mniejszości seksualnych wyraźnie w Polsce wzrosła.