Francja: Rząd uruchamia program walki z prostytucją nieletnich

Francuski rząd uruchomił w poniedziałek (16 listopada) międzyresortowy plan, obiecując przeznaczyć 14 mln euro na zwalczanie prostytucji nieletnich, która obecnie dotyka od 7 do 10 tys. młodych ludzi w tym kraju. Problem dotyczy głównie dziewcząt w wieku od 15 do 17 lat. / Foto via unsplash [@verneho]

Władze ogłosiły przeznaczenie 14 mln euro na walkę z problemem prostytucji osób nieletnich. Problem dotyczy nawet 10 tys. młodych ludzi we Francji.

 

 

Francuski rząd uruchomił w poniedziałek (16 listopada) międzyresortowy plan, obiecując przeznaczyć 14 mln euro na zwalczanie prostytucji nieletnich, która obecnie dotyka od 7 do 10 tys. młodych ludzi w tym kraju. Problem dotyczy głównie dziewcząt w wieku od 15 do 17 lat.

Na dedykowanej stronie internetowej rząd informuje, że ponad połowa osób zaczyna prostytuować się w wieku od 14 do 15 lat. I nie ma w tym przypadku znaczenia, skąd pochodzą nieletni. Problem dotyczy osób ze wszystkich środowisk.

Cztery filary francuskiego planu

Wiele z nich spotkało się w młodości z przemocą seksualną, także w rodzinie. Według ekspertów rozwojowi prostytucji nieletnich sprzyja środowisko internetowe, a zwłaszcza media społecznościowe, gdzie sutenerzy namierzają swoje ofiary. Po fakcie młode osoby nierzadko trywializują swoje zachowanie.

„Co gorsza, ci nieletni cenią wiele korzystnych efektów swoich działań”, ostrzega rząd. Według nich są to autonomia finansowa, otrzymywanie czułości i uwagi, poczucie odzyskania kontroli nad własnym życiem oraz wrażenie przynależności do grupy. Ale to fikcja, przekonują eksperci.

Aby zwalczyć zjawisko dziecięcej prostytucji, krajowy plan działania – który zostanie wdrożony w 2021 i 2022 r. pod przewodnictwem Adriena Taqueta, sekretarza stanu odpowiedzialnego za politykę rodzinną – skoncentruje się na czterech filarach działania: podnoszeniu świadomości; wzmocnieniu identyfikacji nieletnich zaangażowanych w prostytucję dziecięcą; oferowaniu wsparcia; oraz wzmocnieniu działań prawnych przeciwko klientom i sutenerom.

Eksperci wzywali o podjęcie działań

Od 2016 do 2020 r. liczba odnotowanych ofiar prostytucji nieletnich we Francji wzrosła ponad trzykrotnie, wynika z opublikowanego latem br. raportu przygotowanego przez grupę powołanych przez rząd ekspertów na podstawie danych służb państwowych.

Z raportu wynika, że w 2016 r. zarejestrowano 116 ofiar przestępstwa, w 2020 r. – 400, a najmłodsze ofiary mają 12 lat.

Grupa 32 ekspertów składająca się m.in. z wysoko postawionych funkcjonariuszy państwowych, lekarzy, psychologów, działaczy i pracowników służb miejskich, po publikacji raportu zaapelowała o stworzenie planu walki z plagą dziecięcej prostytucji. Efektem jest poniedziałkowa deklaracja.