Francja: Wielkie demonstracje związków zawodowych

Demonstracja związku zawodowego CGT, źródło: Flickr, fot. Rafael Lopez

Demonstracja związku zawodowego CGT, źródło: Flickr, fot. Rafael Lopez

Tysiące osób protestowało wczoraj (9 października) w ponad 100 francuskich miastach przeciw polityce władz. Organizatorem protestów były związki zawodowe. Głównym postulatem protestujących była „zmiana obecnych działań rządu na bardziej prospołeczne”.

 

Według organizatorów w sumie w proteście wzięło udział ponad 300 tys. osób. Najwięcej w Paryżu – 50 tys. Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało jednak inne szacunki – 160 tys. osób w całej Francji i 11,5 tys. w stolicy. „To był udany dzień mobilizacji, który był wyrazem naszego niezadowolenia” – cieszył się przewodniczący największej nad Sekwaną centrali związkowej CGT Philippe Martinez.

Inne demonstracje odbyły się m.in. w Nantes, Marsylii, Rennes, Lyonie, Tuluzie, Lille, Grenoble, Hawrze, Nicei i Dunkierce. Przebiegły na ogół bardzo spokojnie. W całym kraju zatrzymano w związku z zakłócaniem porządku tylko 16 manifestantów. Do najgroźniejszego incydentu doszło w Paryżu, gdzie policjanci starli się z grupą radykalnych protestujących. Użyto gazu łzawiącego. Poszkodowani zostali jeden demonstrant i jeden policjant.

Francja: strajki, manifestacje i Macron z "okienkiem na reformy"

Przez dwa tygodnie przez Francję przetoczyło się kilka fal protestów przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona i rządu Edouarda Philippe’a. A to dopiero początek. Macron twardo podkreśla, że realizuje obietnice, dla spełnienia których został wybrany.
 

Zaczęło się w czwartek 15 marca od …

Protesty przeciw reformie emerytur

Związki zawodowe już od ubiegłego roku protestują przeciw wprowadzanym przez prezydenta Emmanuela Macrona reformom m.in. kodeksu pracy, zasiłków dla bezrobotnych oraz systemu ubezpieczeń społecznych i emerytur. Lewicowe i komunizujące związki zarzucają Macronowi, że jego działania służą tylko uprzywilejowanym warstwom społecznym i promują interesy państwa i pracodawcy przed interesami obywateli. Pałac Elizejski odpowiada, że efektem reform ma być natomiast uszczelnienie i uelastycznienie systemu tak, aby skuteczniej służył on najbardziej potrzebującym oraz stymulował wzrost zatrudnienia. W tym roku odbyło się już we Francji kilka strajków generalnych, a pochody organizowane przy okazji tegorocznego Święta Pracy zamieniły się w Paryżu w zamieszki. Francuskie związki zawodowe od lat jednak znane są z ostrego wyrażania sprzeciwu wobec wszelkich reform.

Najwięcej emocji budzą obecnie we Francji przygotowania do zmian w systemie emerytalnym. To właśnie one były głównym tematem manifestacji i wśród protestujących widać było wczoraj wielu emerytów. Obawiają się oni m.in. zbyt niskiej rewaloryzacji ich świadczeń. „Wzywamy władze do powrotu na ścieżkę dialogu z nami. Musimy utrzymać nasz model socjalny” – apelował na manifestacji w Paryżu przewodniczący trzeciej co do wielkości centrali związkowej FO Pascal Pavageau. „Musimy przywrócić równowagę tej polityce, która idzie w kierunku systemu anglosaskiego” – mówił zaś na wiecu w Rennes sekretarz generalny CGT Loic Morel.

Francuskie związki zawodowe zapowiedziały organizację kolejnych strajków i wielkich manifestacji przeciw polityce prezydenta Macrona. Nie podano jednak żadnych konkretnych terminów.

Francja: Największy od dekady strajk sektora publicznego

Ponad 130 manifestacji w 90 miastach kraju. Do strajku przeciw reformie kodeksu pracy wezwało aż 9 central związkowych. Strajkują m.in. lekarze, urzędnicy, policja i nauczyciele. Odwołano też 1/3 lotów.
 
Złość związkowców wywołały nowe plany prezydenta Emmanuela Macrona, który dla oszczędności budżetowych …