Francja: Rząd przedstawił plan reformy emerytalnej

Premier Francji Edouard Philippe // Zdjęcie via twitter @EPhilippePM

Francuski premier przedstawił założenia reformy emerytalnej. Mimo ustępstw wymuszonych strajkami, związki zawodowe nadal krytykują działania rządu.

 

 

Po wielu dniach oczekiwania premier Édouard Philippe zaprezentował w środę (12 grudnia) założenia reformy emerytalnej, być może najważniejszego projektu w trakcie pięcioletniej kadencji prezydenta Emmanuela Macrona. Rząd poczynił pewne ustępstwa w porównaniu z początkowymi zapowiedziami. Najważniejszą zmianą jest objęcie reformą osób urodzonych po 1 stycznia 1975 r., zamiast 1963 r.

Francja strajkuje

W czwartek (5 grudnia) od dawna zapowiadany strajk we Francji. Przyczyną protestów różnych grup zawodowych jest sprzeciw wobec reformy emerytalnej ekipy Emmanuela Macrona.

 

 

Rok po wybuchu protestów „żółtych kamizelek” przeciwko zapowiedzi prezydenckiej administracji odnośnie podwyżki akcyzy na paliwa, w czwartek …

Dłuższy wiek emerytalny?

Zapowiedź reformy emerytalnej – do wczorajszego wystąpienia premiera znano tylko niektóre założenia – sprowokowały mobilizację związków zawodowych, które począwszy od czwartku (5 grudnia) protestowały, paraliżując np. komunikację publiczną w całym kraju. Strajki będą kontynuowane. Na wtorek (17 grudnia) zapowiadany jest kolejny duży protest pracowników branży transportowej. Wszystko to pomimo stępienia pierwotnego ostrza reformy emerytalnej.

Podczas środowego przemówienia premier raz jeszcze przekonywał o konieczności dokonania zmian w systemie emerytalnym, który zlikwidowałby 42 plany na rzecz stworzenia uniwersalnego systemu obejmującego wszystkich obywateli. Jedna z propozycji szczególnie przykuwa uwagę pracowników i związków zawodowych. To próba przekonania Francuzów do dłuższej pracy. Rząd nie proponuje formalnego podniesienia wieku emerytalnego. Obecnie wynosi on 62 lata i taki też miałby pozostać w przyszłości. Jednak w związku ze zmianami dłuższa praca miałaby się bardziej opłacać, a pełne świadczenie byłoby dostępne dla tych co osiągną 64 lata – bez względu na staż pracy.

Propozycja ta spotkała się z krytyczną oceną Laurenta Bergera, szefa Demokratycznej Konfederacji Pracy (CFDT) – jednej z największych central związkowych – która dotychczas nie uczestniczyła w protestach przeciwko rządowi. CFDT do tej pory zachowywało powściągliwą postawę wobec reformy emerytalnej, ale może się to zmienić w związku „podniesieniem wieku emerytalnego”.

Holandia: Przegłosowano parytet w radach nadzorczych

Holenderski parlament przyjął ustawę, która wprowadziła obowiązkowy parytet w radach nadzorczych spółek notowanych na giełdzie w Amsterdamie. 30 proc. miejsc musi być zarezerwowane dla kobiet.

 

 

Przeciwna nowym przepisom była Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte, ale …

Wolniejsze tempo

„Wydłużenie wieku emerytalnego jest nie do przyjęcia” – powiedział z kolei cytowany przez francuskie media Philippe Martínez, lider Powszechnej Konfederacji Pracy (CGT), innej z central związkowych. CGT od początku jest przeciwna jakimkolwiek zmianom i należy do głównych aktorów mobilizujących przeciwko reformom. Komentatorzy nad Sekwaną uważają, że ostatnie protesty przyczyniły się do spowolnienia tempa reformy, jednak długofalowy cel pozostaje bez zmian. To wspomniane już ujednolicenie systemu, w ramach którego wszyscy podlegaliby takim samym zasadom, z odstępstwami w odniesieniu do kilku grup zawodowych.

Nowy system ma zmienić sposób naliczania składek emerytalnych z dotychczasowego rozliczenia kwartalnego na punktowy, który brałby pod uwagę każdą przepracowaną godzinę. Rząd chciałby, by w przypadku każdej z grup zawodowych to organizacje pracownicze i związki zawodowe ustalały wartość punktową wspólnie z parlamentem.

Francuzi i Belgowie zaprotestowali przeciw przemocy wobec kobiet

We Francji i w Belgii w weekend wyszły na ulice miast tysiące ludzi, aby zaprotestować przeciw domowej przemocy wobec kobiet. W obu krajach mocno wzrosła bowiem liczba przypadków śmiertelnych.

 

A dziś (25 listopada) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień przeciwko Przemocy wobec Kobiet. …

Stopniowy koniec z przywilejami

Zmiany w systemie mają wchodzić stopniowo i nie obejmą wszystkich Francuzów. Będą dotyczyć tych, urodzonych po 1 stycznia 1975 r., chociaż oni i tak skorzystają z dotychczasowych praw emerytalnych. Pierwszym pełnym rocznikiem, którego obejmą zmiany będą osoby, które wejdą na rynek pracy w 2022 r. To kolejna z zasad, która ma wytrącić argumenty przeciwnikom reformy. Wszyscy, którzy rozpoczęli pracę przed 2022 r. będą mieli wyliczane składki emerytalne w systemie kwartalnym, a dopiero od 2025 r. zostaną włączeni do systemu uniwersalnego.

Reforma zakłada stopniowe kończenie z „planami specjalnymi”, pozwalającymi na wcześniejsze przechodzenie na emeryturę niektórym grupom zawodowym, np. pracownikom kolei. W dotychczasowym systemie mogą oni przejść na emeryturę w wieku 52 lat otrzymując prawo do wysokiego świadczenia. Wśród innych propozycji pojawił się zapis o utworzeniu minimalnej emerytury w wysokości 1000 euro dla najsłabiej zarabiających oraz dodatkowych punktach dla kobiet za wychowanie każdego dziecka, a nie jak dotychczas począwszy od trzeciego.

Ranking postępu społecznego: Polska w trzeciej dziesiątce

Niżej niż Słowenia, Czechy, Estonia i Litwa, a w wielu dziedzinach podobnie do Chile, gdzie do niedawna trwały masowe protesty społeczne – tak wypadła Polska w najnowszym rankingu Social Progress Index.

 

 

W najnowszym rankingu postępu społecznego Social Progress Index przygotowanego przez …

Projekt w przyszłym roku

Rząd zapowiedział chęć prowadzenia rozmów ze związkami zawodowymi i organizacjami pracowniczymi. Konsultacje miałyby potrwać do końca roku. Projekt ustawy ma zostać zaprezentowany 22 stycznia 2020 r. Radzie Ministrów, a w lutym złożony w parlamencie.

W czwartek (12 grudnia) w całej Francji trwają akcje protestacyjne. Nie są one tak imponujące jak ubiegłotygodniowa mobilizacja ponad 800 tys. osób. Tymczasem na najbliższy wtorek (17 grudnia) planowana jest kolejna wielka mobilizacja wszystkich branż i kilku central związkowych. Jak informuje krajowy przewoźnik kolejowy (SNCF) nadal strajkuje ponad 70 proc. maszynistów pociągów i prawie 50 proc. kontrolerów. W Paryżu wciąż występują trudności z kursowaniem linii autobusowych wedle standardowego rozkładu jazdy, a na 400 kilometrów oszacowano dziś długość wszystkich korków ulicznych w regionie Ile-de-France około godziny 8:30, do którego należy francuska stolica.

Kwestia reformy emerytalnej nie wpłynęła znacząco na popularność Emmanuela Macrona. Z najnowszego sondażu IFOP (przeprowadzonego w dniach 6-7 grudnia) wynika, że 35 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia działalność prezydenta. To o 1 pproc. mniej niż w listopadzie br. Według ostatniego badania IFOP przeprowadzonego na zlecenie „Journal du Dimanche” ponad 50 proc. Francuzów miało pozytywne zdanie o akcji strajkowej przeciwko reformie emerytalnej (33 proc. wspiera a 20 proc. sympatyzuje).

Polacy starzeją się najszybciej w UE

Polskie społeczeństwo starzeje się najszybciej w Unii Europejskiej. Między 2001 a 2018 r. udział osób starszych w naszym kraju wzrósł powyżej średniej unijnej, a do 2050 r. liczba mieszkańców Polski ma zmniejszyć się o 3 mln.

 

 

Polaków będzie ubywać, podczas gdy …