Francja: Rząd gotowy do ustępstw ws. reformy emerytalnej

Przewodniczący CFDT Laurent Berger w rozmowie ze strajkującymi przeciwko reformie emerytalnej. Paryż 11.01.2020/ Zdjęcie via twitter @CfdtBerger

Protesty przeciwko zmianom w systemie emerytalnym trwają, tymczasem premier Édouard Philippe ogłosił, że rząd jest gotowy na ustępstwa w sprawie jednego z kluczowych punktów reformy.

 

 

Protesty przeciwko reformie emerytalnej rządu trwają we Francji już piąty tydzień. To dłużej niż opór społeczny z 1995 r. dotyczący próby ujednolicenia francuskiego systemu emerytalnego firmowany przez duet Jacques ChiracAlain Juppé. Trzytygodniowe protesty sprzed ponad 20 lat zmusiły ówczesnego szefa rządu do porzucenia ambitnych planów reformatorskich. 

Z kolei Édouard Philippe, ogłosił w sobotę (11 stycznia), że jego rząd nie wyklucza możliwości pójścia na ustępstwa w kwestii granicy wieku, po której Francuzi uzyskaliby prawo do pełnej emerytury.

Francja: Rząd przedstawił plan reformy emerytalnej

Francuski premier przedstawił założenia reformy emerytalnej. Mimo ustępstw wymuszonych strajkami, związki zawodowe nadal krytykują działania rządu.

 

 

Po wielu dniach oczekiwania premier Édouard Philippe zaprezentował w środę (12 grudnia) założenia reformy emerytalnej, być może najważniejszego projektu w trakcie pięcioletniej kadencji prezydenta Emmanuela …

Ręce ze złota

Znany i ceniony nad Sekwaną piosenkarz Bernard Lavilliers śpiewał przed blisko dwudziestoma laty w piosence zatytułowanej Les Mains d’or (Ręce ze złota) na cześć „ludzi pracy”, tych wszystkich, którzy spędzili całe życie w fabrykach ciężko pracując. To m.in. ta właśnie Francja robotników protestuje od kilkudziesięciu dni przeciwko propozycjom zmian w skomplikowanym francuskim systemie emerytalnym.

Składa się on z 42 oddzielnych systemów (planów) emerytalnych. Umożliwiają one poszczególnym grupom pracowniczym uzyskanie wcześniejszych świadczeń przed ukończeniem wymaganych prawem 62 lat. Np. pracownicy kolei w dotychczasowym systemie mogą przejść na emeryturę w wieku 52 lat otrzymując prawo do wysokiego świadczenia.

Rząd Édouarda Philippe’a zaproponował miesiąc temu stopniowe odchodzenie od tego systemu na rzecz zbudowania jednolitego mechanizmu, który w perspektywie kilku lat doprowadziłby do zrównania wieku emerytalnego Francuzów. Rząd argumentował konieczność dokonania zmian oszczędnościami. Minister finansów Gérald Darmanin szacował przed miesiącem zadłużenie systemu emerytalnego kwotą 8-10 mld euro w 2025 r. Jedną z propozycji zmian było uzyskanie prawa do pełnego świadczenia w wieku 64 lat. Obecnie ta granica wynosi 62 lata. Rząd chciał w ten sposób zachęcić Francuzów do dłużej pracy, jednak w sobotę premier nie wykluczył wycofania się z tej propozycji.

Jak rozwiązać problem bezdomności w Polsce?

Czy istnieje sposób na zmniejszenie liczby bezdomnych? Przykład Finlandii przekonuje, że tak…

Niezadowolenie związków zawodowych

Ponad pięciotygodniowe protesty kosztowały już Francję ok. 800 mln euro, uwzględniając paraliż przedsiębiorstw kolejowych czy niektórych linii paryskiego metra oraz straty wywołane ulicznymi burdami. Protesty wciąż mobilizują tysiące ludzi – w sobotę wg CGT w całej Francji protestowało ponad 450 tys. osób – do wychodzenia na ulice, dlatego w piątek (10 stycznia) rozpoczęto dwudniowe negocjacje rządu ze związkowcami.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kilku central, w tym Ci najbardziej krytyczni, jak Powszechna Konfederacja Pracy (CGT) czy bardziej umiarkowani, jak Demokratyczna Konfederacja Pracy (CFDT). Laurent Berger lider CFDT powstrzymywał się przez pierwsze dni protestu od krytyki rządu, jednak po ogłoszeniu przez premiera propozycji ustalenia granicy prawa do pełnej emerytury (bez względu na staż pracy) na 64 lata, dołączył do chóru krytyków. 

W poszukiwaniu kompromisu rząd jest gotowy na ustępstwo, ale uzależnia powodzenie rozmów od znalezienia mechanizmu finansowania emerytur dla najstarszych emerytów. Premier zaproponował, by rozmowy związkowców z rządem potrwały do końca kwietnia.

Polacy starzeją się najszybciej w UE

Polskie społeczeństwo starzeje się najszybciej w Unii Europejskiej. Między 2001 a 2018 r. udział osób starszych w naszym kraju wzrósł powyżej średniej unijnej, a do 2050 r. liczba mieszkańców Polski ma zmniejszyć się o 3 mln.

 

 

Polaków będzie ubywać, podczas gdy …

Poparcie bez zmian

Poparcie dla akcji strajkowej – m.in. zawieszenie połączeń kolejowych czy metra – we Francji oscyluje na niezmiennym poziomie. Z najnowszego sondażu IFOP (przeprowadzonego w dniach 9-10 stycznia dla „Journal du Dimanche”) wynika, że 49 proc. ankietowanych ma pozytywne zdanie o akcji strajkowej (30 proc. wspiera, a 19 proc. sympatyzuje. To wynik o 2 proc. wyższy niż tydzień temu). Jednocześnie z badań tej samej pracowni wynika, że 72 proc. Francuzów wyraża przekonanie, że rząd będzie dążył do przeprowadzenia reformy.

Wsparcie dla akcji mobilizacyjnej skierowanej przeciwko rządowi nie zmniejsza się pomimo kolejnego dna zamieszek w wielu miastach Francji. W Paryżu, w rejonie placu Bastylii, a także w innych miastach doszło do tradycyjnych starć manifestantów z policją.

Francja strajkuje

W czwartek (5 grudnia) od dawna zapowiadany strajk we Francji. Przyczyną protestów różnych grup zawodowych jest sprzeciw wobec reformy emerytalnej ekipy Emmanuela Macrona.

 

 

Rok po wybuchu protestów „żółtych kamizelek” przeciwko zapowiedzi prezydenckiej administracji odnośnie podwyżki akcyzy na paliwa, w czwartek …