Francja: Raport o pedofilii w Kościele. 216 tys. ofiar wykorzystania seksualnego przez duchownych

Wyniki raportu wstrząsnęły francuskim społeczeństwem i ujawniły kolosalną skalę przestępstw seksualnych w kościele katolickim. [SJSBoston]

216 tys. osób – głównie chłopców w wieku od 10 do 13 roku życia – padło od 1950 r. ofiarą przestępstw na tle seksualnym, których sprawcami byli księża katoliccy, wynika z ogłoszonego dziś (5 października) na konferencji w Paryżu raportu. Przygotowała go specjalnie powołana do badania skali zjawiska pedofilii w kościele we Francji niezależna komisja.

 

 

Jeszcze wczoraj spodziewano się, że w raporcie mowa będzie o ok. 10 tys. ofiar. Ogrom skali kościelnej pedofilii wstrząsnął jednak Francją. Obliczono, że gdyby w raporcie ująć także świeckich pracowników Kościoła (nauczycieli, katechetów, organizatorów ruchu młodzieżowego), liczba ofiar wzrosłaby do 330 tys. Raport wykazał nie tylko proceder samych czynów pedofilskich, ale i notoryczne ukrywanie ich przez reprezentantów Kościoła katolickiego. Oskarżeni o molestowanie seksualne księża byli np. przenoszeni na inne parafie.

Niezależną Komisję ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (Ciase), pod przewodnictwem Jean-Marca Sauvé’a, powołano w 2018 r. na prośbę francuskiego episkopatu. Jednym z głównych motywów jej utworzenia była afera księdza Bernarda Preynata. Duchowny w 2016 r. przyznał się do tego, że w latach 1970 – 1991 molestował jedną – dwie osoby co weekend. Zeznania Preynata zaszokowały opinię publiczną.

„Kościół wykazał się powszechną, totalną i okrutną obojętnością przez lata”, podsumował prace komisji jej przewodniczący. „Zajmowano się dbaniem o bezpieczeństwo oprawców, zamiast ofiar tych systemowych nadużyć”.

Przez ostatnie 70 lat we Francji o skłonności pedofilskie podejrzewano ok. 3 tys. księży. Raport, który liczy 2,5 tys. stron, opracowywany był przez niemal dwa lata przez 22 ekspertów. Dla zachowania jak największej obiektywności i interdyscyplinarności badań, byli oni dobrani w jak najbardziej zróżnicowany sposób – reprezentując różne płcie, profesje, stosunek do religii, czy przedział wiekowy.

Komisja ustaliła, że „Kościół katolicki jest drugim najczęstszym środowiskiem (po rodzinie i przyjaciołach) występowania przestępstw na tle seksualnym”. Komisarzom udało się dotrzeć do 2,7 tys. osób, chcących złożyć zeznania. Liczba pozostałych ofiar została ustalona na podstawie świeckich i kościelnych raportów oraz archiwów.

Francja: Były prezydent skazany na rok więzienia

Karę będzie mógł odbyć w areszcie domowym z obowiązkiem noszenia opaski elektronicznej.

Ofiary w końcu mogą przemówić

„Jesteście hańbą naszego społeczeństwa”, powiedział przedstawicielom Kościoła Francois Devaux podczas dzisiejszej konferencji Ciase. „W tym piekle był nie tylko masowy proceder przestępczy, ale również szereg aktów zdrady – zdrady zaufania, zdrady morale i zdrady dzieci”. Devaux sam padł niegdyś ofiarą księdza pedofila. Jest założycielem fundacji „La Parole Liberee”, działającej na rzecz osób poszkodowanych seksualnie przez kościół katolicki.

W niedzielę (3 października) w kościołach w całej Francji modlono się za ofiary pedofilii. Miało to na celu przygotowanie wiernych do – słusznie przewidywanej – dużej liczby molestowanych dzieci, ujawnionej w raporcie.

Większość spraw molestowania uległo już przedawnieniu, jednak Sauvé i tak wezwał kościół do wypłaty odszkodowań ofiarom i ich rodzinom oraz do zapewnienia wszelkiej możliwej pomocy wymiarowi sprawiedliwości. Przewodniczący francuskiego episkopatu, arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort wyraził podczas konferencji skruchę, mówiąc, że „chce przeprosić wszystkich”.

W tym roku papież Franciszek zaostrzył kościelne kary za pedofilię i nadużycia seksualne. Jego krytycy zarzucają mu jednak zbyt wolne reagowanie na sytuację w Kościele a także niewystarczające wsparcie dla ofiar księży pedofilów.