Francja: W 2020 r. mniej ofiar kobietobójstwa. „Postęp jest wciąż zbyt skromny, ale daje nadzieję”

Francja, przemoc domowa, kobiety, prawa kobiet, Macron, Dupont-Moretti

Po raz pierwszy od 2006 r. (od kiedy rząd prowadzi takie statystyki) liczba śmiertelnych ofiar przemocy domowej nie przekroczyła 100. / Foto via unsplash [@charlfolscher]

We Francji w 2020 r. 90 kobiet zostało zabitych przez obecnego lub byłego współmałżonka lub partnera. Ich liczba znacznie spadła w porównaniu z rokiem 2019 r. –  o 38 proc. – gdy doszło do 146 zabójstw.

 

 

Statystyki przytoczył we wtorek (2 lutego) minister sprawiedliwości Eric Dupond-Moretti w wideo opublikowanym w mediach społecznościowych.

Po raz pierwszy od 2006 r. (od kiedy rząd prowadzi takie statystyki) liczba śmiertelnych ofiar przemocy domowej nie przekroczyła 100. Stało się tak pomimo pandemicznego roku, w trakcie którego wiele z kobiet zostało zmuszonych do ciągłego przebywania w domach z potencjalnymi oprawcami.

Tuż na początku pierwszej falii epidemii – na przełomie marca i kwietnia br. – informwaliśmy, że według statystyk francuskiej policji tylko w pierwszym tygodniu po wprowadzeniu administracyjnego nakazu pozostawania w domu odnotowano we Francji wzrost o 32 proc. liczby przypadków interwencji w związku z przemocą domową.

Jeszcze trudniej było w regionie paryskim, gdzie zanotowano o 36 proc. więcej przypadków przemocy domowej w porównaniu do okresu sprzed rozpoczęcia ogólnonarodowej samoizolacji.

Sekretarz stanu ds. równości płci Marlène Schiappa powiedziała, że​ rząd planuje utworzyć system alarmowy dla ofiar przemocy, który będzie funkcjonował w aptekach, gdzie osoby bite i maltretowane będą mogły w pierwszej kolejności poinformować o zajściach i skontaktować się z policją.

W całym 2020 r. odnotowano również 16 śmiertelnych ofiar przemocy domowej wśród mężczyzn (27 w 2019 r.).

„Uzyskaliśmy te wyniki, są one wciąż zbyt skromne, ale dają nadzieję”, powiedział minister sprawiedliwości, cytowany przez portal ifrancja.fr. Dodał również, że każde zabójstwo, każda przemoc to porażka dla całego społeczeństwa i dla Ministerstwa Sprawiedliwości.

Według Erica Dupond-Morettiego znaczny „spadek liczby kobietobójstw jest niewątpliwie spowodowany krytycznym spojrzeniem całego społeczeństwa na przemoc domową i na te ohydne zbrodnie. Jest również wynikiem pracy stowarzyszeń”. Minister wskazał również na środki zmobilizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w walce z przemocą wobec kobiet.

Portal ifrancja.fr przytacza statystyki, z których wynika, że w połowie stycznia resort zezwoli na nałożenie 17 bransoletek elektronicznych sprawcom przemocy i rozdanie 1260 telefonów z zaprogramowanym przyciskiem łączącym z całodobowym serwisem interwencyjnym. Sprawcy przemocy coraz częściej otrzymują też nakaz opuszczenia wspólnego domu.

Minister zapewnił również, że zrobi wszystko, aby odblokować jeszcze większe środki, gdyż ta „walka nigdy się nie kończy”.

We wrześniu 2019 r. francuski rząd zainaugurował działania mające przyczynić się do zahamowania rosnącej liczby ofiar przemocy domowej oraz przestępstw popełnianych na tle seksualnym.